AKP’den Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifine yanıt: Anayasanın ruhuna aykırı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "başörtüsü" ile ilgili açıklamalarına ilişkin, "Özgürlükleri kanunla düzenlemek, bence anayasanın ruhuna aykırı. Nasıl 'Türkiye'de kadınlar başı açık gezebilir' diye bir kanun maddesi yoksa başörtülü kadınlar için de buna gerek yok" dedi.

featured

AKP’li Özlem Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı “başörtüsü” ile ilgili açıklamalarını samimi bulmadığını belirtti.

Şu an Türkiye’de toplumsal barışın içerisinde başörtüsüyle ilgili bir problem kalmadığını dile getiren Zengin, Türkiye’de toplumsal hayatın içerisinde başörtülü ve başı açık kadınlar arasında bir çatışmanın hiç olmadığını söyledi.

Senelerce başörtüsü sorunu nedeniyle eylem yaptığını anlatan Zengin, “Başörtülü kadın kadar, başörtülü olmayan kadınlar da oradaydı. Bu yasaklar başladığı zaman ben başörtülü olmayan bir kadındım. Ben de o eylemlerdeydim. Arkadaşlarıma destek verdim.” ifadelerini kullandı.

“Başörtülü olmayan kadınlar kendini rahat hissetmiyor” denildiğini ve buna katılmadığını dile getiren Zengin, “Bu külliyen yalan. AK Parti’nin 20 yılı aşkın iktidarında tek bir kadın başı açık olduğu için ikincilleştirilmemiştir, ötelenmemiştir. En ufak bir şey olmamıştır. Eğer olsaydı, oradaki eylemde de ben muhakkak olurdum.” değerlendirmesinde bulundu.

‘İYİ NİYETİN OLMADIĞININ GÖSTERGESİ’

“Türkiye’de hiç var olmayan bir konuyla alakalı sanki bir problem varmış gibi çözüm önerisi sunma paketini tamamen reddediyorum” diyen Zengin, “İyi niyetin olmadığının göstergesi bu. Siz, zaten o problemin kaynağı, yasağın icracısı olmuşsunuz, ikna odalarını kurmuşsunuz. O gün onları yaptığınızdan dolayı bugün pişman değilsiniz. ‘Onları biz yaptık, bir sürü kadının hayatını mahvettik, hakikaten üzgünüz’ demiyorsunuz. Şu an siyaseten buna ihtiyacınız olduğu için yapıyorsunuz. Asıl mesele doğru yerde doğru zamanda bunu yapmak ve söylemek.” diye konuştu.

“Helalleşme” kavramının önemine işaret eden Zengin, bunun olabilmesi için hakiki olması gerektiğini söyledi.

Bu konunun kanunla düzenlenmesini doğru bulmadığını belirten Zengin, “Türkiye’de yasakların kanuni bir altyapısı yoktu. Bunlar, fiili yasaklardı. Sadece memurlarla alakalı ‘başı açık olur’ ibaresi vardı, biz yönetmelikteki o ibareyi çıkardık.” dedi.

Türkiye’de başörtüsüyle alakalı hiçbir yasağın kalmadığını söyleyen Zengin, “Özgürlükleri kanunla düzenlemek, bence anayasanın ruhuna aykırı. Nasıl ‘Türkiye’de kadınlar başı açık gezebilir’ diye bir kanun maddesi yoksa, başörtülü kadınlar için de buna gerek yok.” yorumunu yaptı. Zengin, anayasada, buradaki teminatı güçlendirici düzenlemelerin yapılabileceğini ama nihayetinde kanunla düzenlenmesine gerek olmadığı için bunu yaptıklarını söyledi.

Özlem Zengin, “Diyelim ki kanunla düzenlediniz, üç gün sonra iktidar değişti, kanunla tersini yapması için önünde engel nedir? Sayın Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesine 2008’deki anayasa değişikliğini götürürken altında imzası var. Bugün tam tersini savunuyor, üç gün sonra onun da tam tersini savunmayacağına dair bir garanti mi var elimizde? Hayatın en önemli meselesi tutarlılıktır. Biz kadınlar tutarlı yaşadık. Niye başörtüsü için direndik? Çünkü inancımız için tutarlı olmaya, sadık olmaya gayret ettik. Hamdolsun başardık.” diye konuştu.

‘HERHANGİ BİR YASAK SÖZ KONUSU DEĞİL’

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da başörtüsüyle ilgili herhangi bir yasağın söz konusu olmadığını belirtti.

Akbaşoğlu, Meclis’te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “başörtüsü” ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun çıkmaza girdiğini ifade eden Akbaşoğlu, “Son günlerde gündeme gelen, gazeteci olarak nitelendirilen kişinin terörist olduğu net şekilde ortaya çıkınca mahcubiyetinden gündem değiştirmek zorunda kalan Kılıçdaroğlu’na hatırlatmak isteriz ki ortada Allah’a çok şükür kılık kıyafet, başörtüsü ile ilgili herhangi bir yasak söz konusu değil.” diye konuştu.

‘ERDOĞAN LİDERLİĞİNDEN 2013’TE ÇÖZÜLDÜ’

Meselenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde, 2013’te kökünden çözdüğünü dile getiren Akbaşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“AK Parti ve MHP olarak 2008’de anayasa değişikliğine gitmiştik. Anayasa’da kılık kıyafet serbestisi, başörtüsüne özgürlükle ilgili düzenlemeyi Sayın Kılıçdaroğlu’nun da imzası ile CHP yönetimi Anayasa Mahkemesine iptal başvurusu ile taşıdı ve ‘411 el kaosa kalktı.’ diyerek Meclis iradesini iptal ettirdiler. Sonuçta herhangi bir yasak söz konusu değilken sanki bir yasak var da ‘başörtüsü yasağını ortadan kaldıralım’ gibi bir yaklaşım Sayın Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu açmazın, çıkmazın ve gündem değişikliği ile ilgili yaklaşımının bir tezahürü olarak karşımıza çıkıyor.”

AKP’den Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifine yanıt: Anayasanın ruhuna aykırı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  demagoji yapmış.bu kanunun çıkması ile başortüsünü ileride olası siyasi malzeme yapma imkannları ortadan kalkacak.muhafazakar siyasal islamcıların önünden yemek tabağını almak gibi birşey.kanunun çıkması elbette abd avrupa gibi daha delişmiş demokrasilerde abes fakat anayasnın bile iktidar tarafından uygulanmamasının doğal karşılandığı gerçek demokrasinin olmadığı ülkemizde normal.tam demokratik bir anayasadan sonra elbette bu kanunda ortadan kalkar.

 2. 2 ay önce

  insanların bir bölümünü yüz yıllardır kandırıp aldattığınız bir sorun ortadan kalkacak diye korkudan tir tir titriyorsunuz. seçimde baraj altı kalıp saray iktidar ve taptığınız paradan ayrılacaksınız.

 3. 2 ay önce

  akape sadece ihale yasalari ile ilgilenir. Mr. Kemal torba yasa teklifi seklinde icine yagli bir ihale koysaydi hemen zart diye gecirilir, zurt diye uygulanirdi.

 4. 2 ay önce

  Chp Akp yine paslaşıyor, bu seçime de yine anayasa değişikliği ile gideceğimiz belli oldu.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!