AKP’den yeni Suriye açıklaması: Seviye yükselebilir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Suriye ile olan ikili ilişkilerin doğrudan hale gelebileceğini ve ilişki seviyesinin yükselebileceğini söyledi.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Suriye Dışişleri Bakanı ile ayaküstü görüştüğünü açıklamasının ardından, Ankara’nın Şam açılıma ilişkin yeni açıklamalar geliyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı dün NTV yayınında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir” açıklamasını yorumlarken, Suriye ile olan ikili ilişkilerin direkt hale gelebileceğini söyledi.

Yazıcı şu ifadeleri kullandı:

“Ben hep şuna inandım; bir çekişme kurumlar arasında da olabilir, aileler arasında da olabilir, uluslararası ölçekte de olabilir. Özellikle uluslararası ölçekte olan ilişkiler açısından söylüyorum; çekişme, ihtilaf olması halinde bunu çözecek olan en önemli anahtar diyalogtur, diyalog kanalını direkt ya da en direkt açık tutmaktır. Dolayısıyla en direkt olarak sürdürülen bu ilişkilerin direkt hale gelmesi, seviyesinin de yükselmesi inşallah yaşadığımız ve çok bedeller ödemek zorunda kalan insanlar açısından da bu süreç inşallah sona erer, bedelleriyle birlikte. Bunu çok doğru bir yaklaşım olarak görüyorum, sayın Bahçeli de bunu ifade etmiş.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nda düzenlediği basın toplantısında Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad’la 10 ay önce yaptığı görüşmeyi şu ifadelerle aktarmıştı:

“Suriye’nin tek çıkar yolu siyasi uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun…Diğer taraftan muhalif Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik.”

Çavuşoğlu’nun bu ifadelerinin ardından Suriye’nin bazı kentlerinde yönetime muhalif gruplar Türk bayrağı yakmıştı.

AKP’den yeni Suriye açıklaması: Seviye yükselebilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!