AKP’li başkanın vukuatları bitmiyor

AKP'li Diyarbakır Bağlar Belediyesinde rüşvet, para karşılığı iş takibi ve son olarak sahte imzalarla hileli arsa satışıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Belediye hakkında bu kez de başkan Hüseyin Beyoğlu’nun oluruyla fahiş rakamlarla adrese teslim asfalt ihalesine çıkıldığı öğrenildi.

featured

Diyarbakır’ın AKP’li Bağlar Belediyesindeki rüşvet çarkı ve usulsüz gayrı resmi yürütülen işlemlere bir yenisi daha eklendi. Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun oluruyla Fen İşleri Müdürlüğünce 2019-460348 kayıt numarasıyla 20 Eylül 2019 günü davetiye usulüyle ihaleye çıkıldı. Ancak ihalenin teknik şartnamesi ihaleye alacak firmaların kriterlerine göre adrese teslim bir şekilde hazırlandı. İhaleye İstanbul ve Ankara merkezli Atlas, Tümpa, Berka ve Bilginay adlı 4 firmalar katıldı. 3 yıllık yapılan ihaleyi 5 yıl öncenin fiyatıyla 88 milyon 760 bin lira bedelle Berka adlı şirket aldı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, usulsüz adrese teslim bir şekilde sadece 4 firmadan teklif alınarak çıkılan ihaleyle ilgili Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı avukatları ise Kamu İhale Kanunu’na aykırı hareket edildiği, bu işi Diyarbakır’da yapan odalarına üye onlarca profesyonel firma olduğu gerekçesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Bürosu savcılığı ise suç duyurusunu soruşturmaya değil, ihbar evrakı olarak kayda aldı. Ardından da Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak asfalt ihalesiyle ilgili tüm evrakların birer onaylı suretinin acil-ivedi ve elden takipli olarak gönderilmesini istedi.

Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun evrakları bir süre göndermeyip direnmesi üzerine soruşturmayı yürüten savcılık evrakların gönderilmediği taktirde mevcutlu olarak gözaltı yapılması talimatını verince tüm evraklar polise teslim edildi. Öncelikle davetiye usulüyle ihaleye katılan 4 firmayla ilgili Bankalar Birliğine yazı yazılarak bu şirketlerin birbiriyle bağlantılı olup olmadıkları soruldu. Gelen cevapta, 4 firmanın da birbirlerine kefil olan grup firma oldukları bildirildi.

Ticaret ve Sanayi Odası fiyat tespitinde de bulunulması için hukuk mahkemeleri nezdinde asfalt ihalesinin gerçek rakamının belirlenebilmesi için fiyat ve maliyet keşfi tespiti yapılması talebinde bulundu. Yapılan fiyat keşfi ve bilirkişi incelemesinde gerçek rakamın 3/1 fiyat olduğu bildirildi. 88 milyon 760 bin lira bedelle verilen ihalenin gerçek değerinin yaklaşık 30 milyon lira olduğu belirlendi.

MÜFETTİŞLER ADLİ SORUŞTURMA SONUCUNU BEKLİYOR

Kamunun zarara uğratıldığı asfalt ihalesiyle ilgili 2021 yılında ihbar kaydı üzerinden yürütülen incelemede Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 3 yılda soruşturmayı tamamlayamadı. Belediye Başkanının AKP’li olup halen görevde olması nedeniyle soruşturmada bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamadı.

Fahiş rakamlarla adrese teslim yapılan ihaleyle haksız kazanç sağlanmasıyla ilgili iddiaların Diyarbakır’a gönderilen mülkiye müfettişlerinin de idari yönden yürüttükleri soruşturma dosyasına yansıdığı ve Başsavcılığın adli yönden soruşturmayı tamamlamasından sonra idari yönden de Mülkiye müfettişlerince soruşturma yürütüleceği bildirildi.

AKP’li başkanın vukuatları bitmiyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Arka fonu da kendince dosemis. Yerli milli adam falan diyesim geldi. Bu tipler boyle yapar, ama kac paran var desen, kisisel verilerin guvenligi devreye girer hemen. Banka hesaplarinda 8 sifre vardir. Ama arkaya Kuran koyup poz verirler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!