AKP’li belediye başkanından Trabzonlulara: Sizi biz Müslüman yaptık

Kahramanmaraş'ın AKP'li Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Trabzonlu bir kadına 'Sizi biz Müslüman yaptık' dedi. Güngör, sözlerine gelen yoğun tepkinin üzerine sosyal medya hesabından bir yazı paylaşarak, özür diledi. Güngör, sözlerinin çarpıtıldığını öne sürdü. 

İl merkezinde esnaf ziyaretinde bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile Trabzonlu olduğunu belirten bir kadın arasında yaşanan ‘Sizi biz Müslüman yaptık’ diyaloğu vatandaşlar tarafından tepki çekti.

KADIN ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ

Güngör sohbet ettiği bir kadının Trabzonlu olduğunu öğrenince “Sizi biz Müslüman yaptık” şeklinde konuştu. Kadın ise şaşırarak “Ne demek yani o?” sözleriyle tepkisini gösterdi. Görüntülerin ortaya çıkmasından sonra Güngör’e tepkiler yağdı.

SİYASİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Başta Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu olmak üzere İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve şehrin önde gelen diğer isimleri Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e tepki gösterdi.

‘ÖZÜR DİLEDİ’

Güngör tepkiler üzerine sosyal medya hesabından özür dilerken, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu da aradı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, ”Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı eski bir dostumdur. Dün akşam üzgün olduğunu söyledi. Sokakta Trabzonlu bir hemşerimizle boş bulunduğunu maksadını aşan sözler söylediğini ifade etti ve özür diledi. O da eksiğini hatasını gördü, bazen biz de böyle hatalara düşebiliyoruz. Maksadının bu olmadığını biliyorum. Niyetlere bakmak lazım. Niyetinin halis olduğunu biliyorum. Maraş bizim kardeş şehrimiz ve inşallah bizim dönemimizde hem Trabzon Caddesi hem de Maraş caddesiyle ilgili özel projemiz var. Ufak bir yol kazası diyelim ve üzerinde çok durmayalım diye öneriyorum” diye konuştu.

İYİ PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ’NDEN TEPKİ

Güngör’e tepki gösteren İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada “Daha önce de benzer bir hadise İstanbul’da Esenler Belediye Başkanının da yine bu denli mesnetsiz iddiaları olmuştu. Anlaşılan İstanbul’dan bir ders alınmamış. Ben AK PARTİ’nin yetkililerine, belediye başkanlarına bu konuda Trabzon’la ilgili konuşurken nelere dikkat edip nelere dikkat etmemeleri konusunda bir tavsiyede bulunmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

Örs “Dün Kahramanmaraş’ta yaşanan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı ile Trabzon Akçaabatlı bir kadın hemşehrim arasında geçen diyaloğu bizi çok üzmüştür. Trabzon’daki vatandaşlarımızdan çok tepki geldi” dedi.