AKP’li belediyedeki karot krizi Süleymancılara mı uzanıyor?

AKP'li Ümraniye Belediyesi'nde yaşanan 'karot' krizinde yeni bir gelişme yaşandı. Belediye çalışanının yönlendirmesiyle gittiği özel bir yapı denetim firmasından karot örneklerini alamayan aile, başlatılan soruşturma kapsamında savcılığa ek şikayet dilekçesi sundu. Dilekçede, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'ın danışmanı Zeki Çalışkan'ın da adı geçti. Karot krizini çözebilecek 'kudrete' sahip olduğu söylenen Çalışkan'ın İsmet Yıldırım ve Süleymancılar Cemaati ile dikkat çeken ilişkileri de ortaya çıktı.

featured

MERVE DUMAN / VERYANSIN TV

Türkiye beklenen İstanbul depremini konuşurken, karot numunesi inceleme başvurusu yapmak isteyen bir ailenin başına gelmeyen kalmamıştı. Ümraniye Belediyesi çalışanı E.D.’nin yönlendirmesiyle, HK Mühendislik isimli özel bir yapı denetim firmasına giden aile, firmadan karot örneklerini alamayınca çözümü belediyede aramıştı.

İddiaya göre, aileyle konuşan Kentsel Dönüşüm Müdürü Tevfik Uysal, “Söz konusu firmayı evet çok iyi tanırız ve hatta en çok başvuru getiren firmadır ama kendileri ile doğrudan bir gönül bağımız kesinlikle yoktur” demişti. Ailenin ‘örgütlü nitelikli dolandırıcılık’ ile ‘kamu görevi nedeniyle hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ ve ‘haksız mala el koyma’ suçlarından şikayette bulunması üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı.

‘ZEKİ ÇALIŞKAN MAĞDURİYETİ GİDEREBİLECEK KUDRETE SAHİP’

İddialarla ilgili Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Mağdur aile, savcılığa ek dilekçe sundu.

Dilekçede, Kentsel Dönüşüm Müdürü Tevfik Uysal ile Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Islak’ın danışmanı olduğu söylenen Hakan isimli yetkiliyle arasında geçen diyaloğu anlatan T.A., kendisine “Ortak paydada olduğumuz birini arattıralım ki sorun çözülsün ve size yaşatılan bu mağduriyet de son bulsun. Aksi takdirde bu firma sahibi K.T. söz dinlemez ve zaten bizim yetkili olarak kendisini aramamız da doğru değil.” denildiğini aktardı.

T.A.’nın iddialarına göre, belediye yetkilileri tarafından ‘ortak paydada olduğumuz’ denilerek tanıtılan kişi olan Zeki Çalışkan, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın danışmanıydı ve özel firmaların koordinasyonunu yürüttüğü için yaşanan mağduriyeti giderebilecek ‘kudrete’ sahipti.

Başkan Yardımcısı Mustafa Islak’ın danışmanı Hakan ile telefon görüşmesini de aktaran T.A., danışmanın Zeki Çalışkan’ı kastederek, “Firma sahibi K.T.’yi arayacak kişi henüz belediyeye gelmedi. Kendisi gelir gelmez firma sahibini arattıracağız ve sorun çözülecek” dediğini söyledi.

‘ZEKİ ÇALIŞKAN VE İŞ BİRLİKÇİLERİNDEN ŞİKAYETÇİYİM’

Mağdur aile, Ümraniye Belediye Başkanı’nın danışmanı olduğu söylenen Zeki Çalışkan’dan sikayetçi oldu. Dilekçede, “Kamu gücünü ve hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanarak örgütlü nitelikli dolandırıcılık usulü ile binamızın temelindeki kolonlardan alınan karot numunelerine el koymak suretiyle mağduriyetimizi halen de sürdüren Ümraniye Belediye Başkanı’nın danışmanı olduğu söylenen Zeki Çalışkan ve diğer iş birlikçilerinden şikayetçiyim.” denildi.

İsmet Yıldırım ve Zeki Çalışkan

BELEDİYE BAŞKANININ VAKFINDA YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Öte yandan, karot krizinde yaşanan mağduriyeti giderebilecek ‘kudrete’ sahip olduğu söylenen Zeki Çalışkan’ın dikkat çeken ilişkileri de ortaya çıktı.

Çalışkan, Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın “Yoksullara, düşkünlere, borçlulara ve yolda kalmışlara, ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni yardımda bulunmak” amacıyla olduğunu iddia ederek kurduğu Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Vakfı’nın yönetim kurulunda yer alıyor.

Vakfın kurucuları arasında, Belediye Başkan yardımcısı Süleyman Emin Kaplan ve eski İçişleri Bakanı ve AKP Milletvekili Abdulkadir Aksu’nun oğlu Murat Aksu da bulunuyor. Murat Aksu ile Zeki Çalışkan ise ASC Hukuk’un kurucu ortakları.

Süleyman Emin Kaplan ise Süleymancılar Cemaati’nin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan’ın ilk müritlerinden olan ve 2016 yılında ölen İstanbul vaizi Hüseyin Kaplan’ın oğlu. Süleymancılar Cemaati’ne yakın olan, Ümraniye Belediyesi’nde görevli isimlerle vakıf kuran İsmet Yıldırım’ın kayınpederi de tarikatın müritlerinden Necati Tosun.

 

Eski AKP Rize Milletvekili Şevki Yılmaz’ın paylaşımı

SÜLEYMANCILAR CEMAATİNDE ‘ALİHAN KURİŞ’ ÇATLAĞI

Ancak Ümraniye Belediyesi’ndeki yetkililerden Süleymancılarla ilişkisi olan sadece Süleyman Emin Kaplan değildi. Zeki Çalışkan, Süleymancılar Cemaati’nden atılmış ve 2020 yılında Süper Haber’de Süleyman Hilmi Tunahan’ın müritlerine ‘uyarı niteliğinde’ bir mektup yayımlamıştı. Çalışkan, Süleymancılar Cemaati’nin Alihan Kuriş’in önderliğinde yoldan çıktığını söylemişti.

SÜLEYMANCILARIN ERDOĞAN’A DESTEK MESAJINDAN DA O İSİM ÇIKTI

Süleymancılar’ın lideri Alihan Kuriş, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıklamıştı. Alihan Kuriş’in “Erdoğan’ı desteklemiyoruz” açıklamasının ardından “Öz Hakiki Süleyman Efendi Talebeleri” isimli bir platform Erdoğan’a desteğini açıklamıştı. Destek açıklamasının altındaki isim de Zeki Çalışkan’dı.

thumbnail
İlişkili Haber

AKP’li Ümraniye Belediyesi’nde ‘karot’ krizi… Soruşturma açıldı

AKP’li belediyedeki karot krizi Süleymancılara mı uzanıyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. zeki tarihin en büyük çakalıdır

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!