AKP’li Çelik’ten İdlib açıklaması: NATO doğası gereği Türkiye’nin yanında olmalı

Ömer Çelik, İdlib'deki saldırılar çerçevesinde NATO ile sürekli görüşme halinde olduklarını belirterek, 'İstişarelerimiz bundan sonra da sürecektir. Genel olarak söylüyorum, NATO'nun terörle mücadelede yanımızda olmasını bekliyoruz.' ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib’deki saldırıya ilişkin “Saldırıya en yoğun şekilde gerekli karşılık verilmiştir…” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’de Suriye ordusunun ateşiyle şehit olan 5 askere saldırıyı gerçekleştirenlere en yoğun şekilde karşılık verildiğini belirterek, “İbdib’deki gözlem noktalarından çekilmeyeceğiz” diye konuştu.

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları:

GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ STATÜSÜNÜN KORUNMASINA DEVAM EDECEĞİZ

Gelinen noktada kararlılık en üst düzeydedir. Türkiye’nin sınır güvenliği ve göçü engelemek maksadıyla TSK terörle mücadele çerçevesinde üzerine düşeni uzun süredir gerçekleştirmektedir. İdlib’de gözlem noktalarının görevi, gözlemlemek ve oradaki durumu rapor etmek. Astana süreci, Soçi çerçevesinde orada var olan meşru bir yapı olarak bulunmaktadır. Rejimin oradaki manevralarımıza, gözlem noktalarımıza dönük olarak sistemli bir şekilde saldırı sözkonusudur. En yoğun şekilde saldırıyı gerçekleştiren hedefler ateş altına alınmıştır, gerekli karşılık verilmiştir. Hedefler tahrip edilmiştir, şehitlerin kanı yerde kalmadı. Verilen zayiat kat be kat fazladır, faaliyet kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir. TSK karşı tarafa verilen zayiatla ilgili gereken bilgileri kamuoyuna açıklayacak. Gelişmeler yakın bir şekilde takip ediliyor. Cumhurbaşkanımız ilgili bütün kurumlara gerekli talimatları vermiştir. İdlib’de gerginliği azaltma bölgesinin statüsünün korunmasına Türkiye açık bir şekilde bağlıdır. Rejim Mayıs 2019’dan beri sivillere ve sivil altyapıya dönük saldırıları gerçekleştirerek şimdiye kadar bütün mutabakatı imha etmekte, insani felaketin oluşmasına yol açacak saldırganlık içerisine girmektedir. Rejim ateşkese de riayet etmemiştir. Rusya’nın açık bilgisine rağmen saldırılarını sürdürmektedir.

Aziz milletimiz müsterih olsun, TSK her saldırıya misliyle karşılık verecek teçhizata sahiptir. Son günlerdeki takviyeler yoğun şeklide tartışma konusu oldu. Bu takviyelerin sebebi de gözlem noktalarımızın görevini icra etmesindeki faaliyetler konusunda TSK’nın kararlılığı vardır. Rejim gözlem noktalarımızı, manevra alanlarımızı hedef haline getirmeye çalışıyor. Aziz milletimzii açık ve net şekilde izlemek isteriz ki, TSK kendisine yapılan saldırıya misliyle karşılık verecek her türlü teçhizata sahiptir.

KARARLILIK ÜST DÜZEYDE POZİSYONUMUZ DEĞİŞMEYECEK

Sınırlarımızın içine doğru, Hatay ilimize dönük olarak Suriye tarafına yapılan atışları hep beraber hatırlıyoruz. Terör örgütleri sınırımızın dibine kadar geldiği zaman kendi şehirlerimiz hedef olmaktadır. Türkiye orada 30 kilometrelik yaklaşık derinliği tutması, sınırların ve vatandaşlarımızın güvenliği sağlaması açısından son derece elzemdir. Sınırlarınıza çekilin diyenler coğrafyayı bilmiyorlar. Burada Türkiye herhangi şekilde yeni pozisyon almayacak, mevcut pozisyonunu sürdürecek ve en ufak taviz verilmeyecektir. Kararlılık üst düzeyde, gözlem noktalarımız çekilmeyecektir.

İllerde herhangi bir vatandaşımızın dışarıda kaldığı görüldüğü zaman derhal valiliklere bildirilmesini arzu ediyoruz. Diyarbakır annelerinin eylemi 160. gününe girdi. Oradaki annelere, babalara AK Parti MYK toplantısından saygılarımızı iletiyoruz. Suriye meselesiyle uğraşırken yeni bir Suriye olmasın diye Libya’yı konuşuyoruz. Hafter’in şımartılması birtakım gruplar tarafından cesaretlendirilmesi tüm siyasi çözüm arayışları karşısında saldırgan bir tutuma girmelerini sağladı. Hafter’e silah göndermeye devam etmesi, siyasi çözüm arayışlarını baltalamaktadır.

Rejim ihlal ettiği çizginin gerisine çekilinceye kadar TSK bu çekilmeyi sağlamak için gereken çalışmayı yapacaktır. Buradaki kararlılık rejimin o çizgiye çekilmesidir. Sözde terörle mücadele diye bir şeyden bahsediyor bu ihlalleri yaparken. Asıl rejimin kendisi terör örgütleri içerisindedir. İhlal ettiği yerden çekilinceye kadar TSK sahada olacaktır.

KUDÜS MİTİNGİNE NEDEN KATILMADILAR

Kudüs meselesinde 24 saat çalışma yürütüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Kudüs konusundaki tezleri en güçlü şekilde dile getiriyor. Gerek Golan tepesi, gerek yeni yerleşim birimlerinin açılması, gerek İsrail’in başkenti Kudüs’ün çalışması olaylarında sayın Cumhurbaşkanımızın tavrı çok açıktır. Kudüs’e verilen her destek kıymetlidir. Biz kendi çalışmalarımızı yürütüyoruz.

NATO’NUN TÜRKİYE’NİN YANINDA OLMASI GEREKİR

NATO’nun teröre karşı mücadelesi Türkiye’nin yanında olması beklentimizdir. 5. maddeyle ilgili özel bir deprem yok. Türkiye, NATO ile sürekli istişareler ediyor. NATO’nun doğası gereği Türkiye ile dayanışma içinde olması gerekir

ATEŞ HATTIMIZA GİREN SURİYE UNSURLARI DÜŞMAN

Bu saldırıdan sonra gözlem sahalarımıza yaklaşan, ateş hattına girenler düşman olarak kabul ediliyor artık. Bunu başlatan rejimdir. Şimdiye kadar TBMM’den verilen yetkiler oradaki meşruiyetimizin altını çizmiştir. Bundan sonra da TSK’nın techizat tarafından ihtiyaçları üst düzey karşılanıyor, tam bir koordinasyon halinde yürüyor.

AKINCI’YA TEPKİ

KKTC Cumhurbaşkanlığı makamı onurlu ve saygın bir makamdır. O makamın değerlerine uygun bir temsil beklenir. Herkesin değerlendirmesi şu, Akıncı bunu iç siyaset sebebiyle yapıyor deniyor. Türkiye karşıtlığı gibisinden siyasi dalga oluşturmaya çalışmak, Avrupalı aşırı sağın modellemesi çerçevesinde gerçekleşiyor. KKTC’nin en son yapması gereken şey Türkiye ile karşı karşıya gelmektedir. Kimsenin fark etmeyeceğini düşündüğü tuzak katmanları kurarak konuşuyor. Bunlar bilerek yapılan, gri ajanda dediğimiz bir yaklaşım. Kendisine bir soru sorulmuşsa, Kırım’ın ilhakı gibi bir konu. Biz Rusya’nın Kırım’ın ilhakını gayrimeşru kabul ediyoruz. Olmayan bir gündemi gündemine alarak cevaplaması, herkesin aklına danışıklı dövüş konularını akla getiriyor.

HATAY’IN TÜRKİYE’YE BAĞLANMASI ATATÜRK’ÜN VİZYONUDUR

Hatay’ın Türkiye’ye bağlanması sanki olumsuz bir şeymiş gibi yaklaşım ortaya koyuyor. Büyük fedakarlık göstermiş Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’i olumsuzlayarak kendisinin ona benzemeyeceğini söylüyor. Keşke Tayfur Sökmen gibi daha çok devlet adamımız olsa. Hatay’ın Türkiye’ye bağlanması neden olumsuz olsun? Oradaki iç siyaset sebebiyle böyle yapılıyor deniyor, solcu yaklaşım deniliyor. Hatay’ın Fransız işgali altında kalmasını savunmak solcu yaklaşım mı? Sayın Akıncı’yı tanıyoruz. Sayın Akıncı’nın bilmesi gerekir, Hatay’ın Türkiye’ye bağlanması doğru ve meşru kazanımdır. Kendisi konuşmasında Atatürk’ün vizyonuna atıf yapıyor. Atatürk’ün vizyonunda gerçekleşen bir durumdur Hatay’ın Türkiye’ye bağlanması.

KKTC’nin bağımsız devlet olarak ayakta kalması, Rum ve Yunan tarafından yutulmamasıdır. Türkiye bu tezlerini dillendirmiştir. Türkiye’nin verdiği güçlü destek buradadır. Neden KKTC Cumhurbaşkanı Türkiye karşıtlığı yapar, ya da siyasette herhangi bir durumu anlatmak için Türkiye’nin milli kazanımlarına saldırır anlamak mümkün değil. Verdiği örnek, Hatay’ın Türkiye’ye bağlanmasından duyduğu rahatsızlık, Suriye’deki milli çıkarlarımızı, hudutlarımızı korumak için operasyon yaptığımız döneme denk geliyor. Hatay’ın Türkiye’ye bağlanmaması Esad rejimin tezidir. Bütün bunları alt alta koyduğumuzda maalesef son derece üzüntü verici şekilde bu gri alanda, tuzak gündemlerin içerisinde bilerek dolaştığını, belli tepkileri hesaplayarak davrandığını görüyoruz. Açık söyleyeyim tam bir güvensizlik söz konusudur. Her açıklamasında Rum ve Yunan tarafında sevinçle karşılaşılan, Türkiye tarafından hayal kırıklığı yaratan umarız KKTC makamlarının sahip olduğu, milli değerlere uygun şekilde yoluna devam eden. Aksi  takdirde Türkiye’nin gündeminde olmayan konuları gündeme getirmek, rencide edici konuşmaları yapması birtakım cevaplar gerektirecektir.