AKP’li Özlem Zengin’den Yeni Şafak’a ‘Boynukalın’ fırçası

Eski Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın'ın istifasıyla ilgili Yeni Şafak, AKP'li Özlem Zengin'in “Ayasofya'nın özgürleştiğini düşünüyorum” dediğini yazdı. Zengin bu sabah gazeteyi “yalan” yazmakla suçladı.

featured
service

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, TVNET’te yayınlanan Sert Sorular programında, skandal açıklamalarıyla gündeme gelen eski Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın ile yaşadığı tartışmaya değindi. Boynukalın’ın tartışma sonrası istifa etmesinde herhangi bir rolü olmadığını söyleyen Zengin, Yeni Şafak‘ın aktardığına göre, “Dahlim yok ama ben Ayasofya’nın özgürleştiğini düşünüyorum. Ayasofya kimsenin sıfatı değil. Tek başına, müstakil” ifadelerini kullandı.

Zengin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Adalet Bakanlığımızın çok önemli bir çalışmasıyla beraber artık kadın cinayetleri hukuki bir terim olarak mevzuatın içerisine girmiş oldu. Kadın cinayetleri denilen şey hukuk mevzuatında bir tanımlama. Böyle bir tanımlama varken sizin karşınıza devamlı dini referans göstererek hukukun var kıldığı kavramları reddetmeye çalışan insanlar oluyor. Onu dinleyen insanlar sizi düşman biliyor. Beni dindar görmüyorlar. Benim ne kadar inançlı olduğuma insanlar mı karar verecek?

Burada problem şu, kadınlar için şiddetin konuşulduğu bir gün var, çok önemli bir günden bahsediyoruz ve hukuken de bir terimden bahsediyoruz. Araya dinle ilgili bir referans girdiği zaman siz ne söylerseniz söyleyin onunla rekabet etme şansınız kalmıyor. Oysa ki siz hukuken var olan bir gerçeklikten bahsediyorsunuz. Tezlerimizi savunurken; din ile dini yan yana koymalıyız, hukuk ile hukuku.”

Haberin ardından Zengin’den Yeni Şafak gazetesine tepki geldi. AKP’li Zengin, sosyal medya hesabından, “Benim kelimelerimi haberinizin manşeti yapacaksanız sadece ve sadece benim kullandığım haliyle yazmak esastır. Kullanmadığım kelimeleri telaffuz etmişim gibi benim ağzımdan yazamazsınız” diye sitem etti.

NE OLMUŞTU?

Ayasofya Eski Baş İmamı Mehmet Boynukalın’ın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Twitter hesabından yaptığı paylaşıma, AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin tepki göstermiş, “Bu paylaşımı yanlış buluyorum. Ayasofya Cami İmamı, böyle bir konuda tweet atmamalı. Bence herkes kendi işini yapmalı.” demişti. Boynukalın, söz konusu tartışma sonrası görevinden istifa etmişti.

AKP’li Özlem Zengin’den Yeni Şafak’a ‘Boynukalın’ fırçası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 gün önce

  Türk halkı Ayasofya da içinde toprağının tümünü düşmandan kurtarmış mı kurtarmış.. Kurtarılmış yeri tekrar kurtardık dediğinize göre sizin düşmanınız Türk halkı mı, kim.. kim.. kim…?
  Bu akılları size keşke ebemizi Yunan belleseydi diyen Fesli Kadir mi verdi?

 2. 3 gün önce

  Ulan heriflerin adı soyadı bile insanda kuşku uyandırıyor artık. Zamanında hak ettikleri namı sanı vermişler demek ki. Eskiden hiç öyle bir şey düşünmezdik.

 3. 3 gün önce

  Artık, laikleri bıraktılar, bir birlerine kim daha müslüman dalaşı başladı..
  Bir laikin onların çoğundan daha fazla dini bilgiye sahip olabileceğini bilmezler….ve laikliğin gün gelip kendilerine de lazım olacağını…

 4. 2 gün önce

  cami ne kadar satafatli, ne kadar masrafli ise, imami da o kadar muteber oluyor bunlarin dininde.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!