AKP’li Ümraniye Belediyesi’nde ‘karot’ krizi… Soruşturma açıldı

Türkiye beklenen İstanbul depremini konuşurken, karot numunesi inceleme başvurusu yapmak isteyen bir ailenin başına gelmeyen kalmadı. Ümraniye Belediyesi çalışanının yönlendirmesiyle özel bir yapı denetim firmasına giden aile, firmadan karot örneklerini alamayınca çözümü belediyede aradı. İddiaya göre, aileyle konuşan Kentsel Dönüşüm Müdürü Tevfik Uysal, "Söz konusu firmayı evet çok iyi tanırız ve hatta en çok başvuru getiren firmadır ama kendileri ile doğrudan bir gönül bağımız kesinlikle yoktur" dese de firmanın, belediyeyle yakınlığı dikkat çekti. Ailenin ‘örgütlü nitelikli dolandırıcılık’ ile ‘kamu görevi nedeniyle hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ ve ‘haksız mala el koyma’ suçlarından şikayette bulunması üzerine Savcılık soruşturma başlattı.

featured

MERVE DUMAN / VERYANSIN TV

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. 11 ilde büyük yıkıma yol açan depremin ardından gözler ‘Bir felaket daha olursa’ korkusuyla İstanbul’a çevrildi. Uzmanlar, olası İstanbul depreminin 7.2 ile 7.6 arasında büyüklükte olacağını söylerken; vatandaşlar karot testi için müracaat etmeye başladı.

BELEDİYE ÇALIŞANI ÖZEL FİRMAYA YÖNLENDİRDİ

Veryansın TV’nin edindiği bilgilere göre; AKP’li Ümraniye Belediyesi’ne giden bir aile, karot uygulama başvurusu yapmak isterken ilginç bir olay yaşadı. İddiaya göre, 4 Eylül’de öğle saatlerinde belediyeye giden aile, tapusunu yeni aldığı binanın riskli yapı kapsamında olabileceğini düşünüp karot uygulama başvurusu yapmak istedi.

Aile, belediyenin ‘Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Riskli Yapılar Şefliği’nde görevli bir kişi tarafından, HK Mühendislik isimli özel yapı denetim firmasına yönlendirildi. E.D. isimli belediye çalışanı, aileyi firma yetkilisiyle de tanıştırdı. Firma yetkilisi, ailenin iletişim bilgilerini alıp dönüş sağlayacağını belirtti.

‘BELEDİYE İLE İLİŞKİMİZ SAYESİNDE İŞLEMLER DAHA HIZLI’

İddiaya göre, belediyeden ayrıldıktan kısa bir süre sonra aile bireylerinden T.A.’nın telefonu çaldı. Arayan HK Mühendislik’in sahibi K.T.’ydi. “Ümraniye Belediyesi’nden yönlendirildim” diyen K.T., “Karot numunesi alımı başvurusu ve diğer tüm işlemleri biz yapıyoruz. Belediye ile ilişkilerimiz sayesinde ilgili tüm işlemler de hızlı bir şekilde sonuçlandırıyoruz” diye konuştu. Telefon görüşmesinin ardından aile, belediye çalışanının yönlendirdiği firma ile çalışmaya ikna oldu.

‘TEDBİRLİ İŞLEM’ İÇİN FİRMAYA 25 BİN LİRALIK ÖDEME

Normal karot numunesi alma işlemleri için 15 bin TL ödeme yapılması gerektiğini söyleyen firma sahibi, uygulama esnasında olası bir direnişe ilçe kaymakamlığı üzerinden kolluk kuvvetleri ile birlikte işlem yapılacağını belirtip “Tedbirli Karot alımı” ödemesinin ise 25 bin TL olduğunu söyledi. T.A., görüşmenin ardından “Tedbirli Karot alımı ve işlemleri ödemesi” açıklaması ile firmaya 25 bin TL ödeme yaptı. Ancak karot alımı sırasında kolluk kuvvetlerine ihtiyaç duyulmadı.

‘BELEDİYEYE 10 BİN LİRALIK HARÇ’

Uygulamadan birkaç gün sonra, firma sahibi “Belediyeye harç yatırılması gerekmekte” diyerek aileden 10 bin TL daha talep etti. Kolluk kuvvetlerine gerek kalmadan işlemlerin yapılması nedeniyle, kendilerinin zaten 10 bin TL alacağının olduğunu söyleyen aile, bu alacak ile söz konusu harç bedelinin ödenmesini istedi. Firma sahibi, ödeme yapmayacağını ve kalan bakiyenin de iadesini vermeyeceğini söyledi.

AİLENİN FATURA TALEBİ REDDEDİLDİ

Yaşananların ardından harekete geçen ailenin avukatı, firma sahibini aradı. Firma yetkilisi K.T., ödemenin tamamını aileye iade etti ancak aileden bu ödemeyi bankadan çekip kendisine vermesini istedi. Ödemenin elden verme usulüyle teslim edilmesini istemeyen aile, resmi olarak fatura düzenlenmesini talep etti. Firma sahibinin ‘gayri resmi faaliyet’ konusunda ısrarcı olduğu iddia edilen suç duyurusunda, “Numunelere de gasp yöntemi ile el koydu.” denildi.

‘BELEDİYE BAŞKANIMIZ ZARAR GÖRMESİN’

Yaşananların ardından, T.A., Ümraniye Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Riskli Yapılar Şefliğine ve Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Islak’ın özel kalemine gitti.

İddiaya göre, özel kalemde bulunan kişi, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Islak’ın danışmanı olduğu söylenen Hakan isimli bir yetkiliyi özel kalem odasına çağırdı. Yetkili, yerel seçimlere sayılı günler kaldığı için “Mesele dillenmeden kendi aramızda çözelim ki, seçime doğru Belediye Başkanımız İsmet Yıldırım’a zarar gelmesin” dedi.

Başkan yardımcısının danışmanı, aileye gereğinin yapılması için çalışma başlatılacağının sözünü verdi. Ancak aileye bir dönüş yapılmadı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRÜ: FİRMAYI İYİ TANIRIZ

Bunun üzerine bir kez daha belediyeye giden aile, başkan yardımcısının danışmanına durumun hangi aşamada olduğunu sordu. Danışman, aileyi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Yapılar Müdürlüğüne götürerek, Kentsel Dönüşüm Müdürü Tevfîk Uysal ile görüştürdü.

Dilekçeye göre, Kentsel Dönüşüm Müdürü Tevfîk Uysal, şunları söyledi:

“Söz konusu firmayı evet çok iyi tanırız ve hatta en çok başvuru getiren firmadır ama kendileri ile doğrudan bir gönül bağımız kesinlikle yoktur. Personelimizin sizi bu firmaya yönlendirmesi de iyi niyetli bir davranış olsa da yanlıştır. Bu nedenle bizim ilgili firmayı aramamız doğru değil ama ortak bir paydada olduğumuz birini arattırarak tarafımızdan yönlendirildiğine rağmen vatandaşa neden mağduriyet yaşattığını sormak suretiyle mağduriyetin sonlanmasını da iletiriz. Firmanın bu davranışını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Konuyu dillendirmeden çözüme ulaşması için firma yetkilileriyle görüşülsün.”

FİRMA SAHİBİ BELEDİYEYİ DE DİNLEMEDİ!

Daha sonra belediye başkan yardımcısının danışmanı, 23 Kasım’da firma sahibi K.T. ile görüştü.

Söz konusu görüşmede K.T.’nin, danışmana “Eğer aile bizden karot numunelerini istiyorsa da, iade ettiğimiz ödemenin tamamını bize geri getirip elden ödeme yapmak şartıyla numuneleri alabilir ve gidip başka bir firma ile bu işlemleri devam ettirebilir” dediği kaydedildi.

Danışmanın ise K.T.’ye, aileyle neden sözleşme yapmadığını ve neden elden ödeme istediğini sordu. K.T. ise “Evet o da bizim hatamız sözleşme yapmadık ama ailenin ödemesini iade ettik zaten” yanıtını verdi.

Danışman, “Peki, o zaman karot numunelerini aileye teslim edin ve yaşattığınız bu mağduriyet bitsin ve konu da dillenmeden kapansın” dese de, firma yetkilisi “Biz asla vermeyiz, aile gitsin başka bir firma ile anlaşsın ve yeniden karot numunesi aldırsın” yanıtını verdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Riskli yapı endişesiyle binadan alınan karot uygulaması numuneleri, yapı denetim firması tarafından aileye teslim edilmedi. Aile, “Bize başka çare bırakmadılar, artık suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldık” diyerek İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yetkililer hakkında ‘Örgütlü nitelikli dolandırıcılık’ ile ‘Kamu görevi nedeniyle hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ ve ‘Haksız mala el koyma’ suçlarından soruşturma başlatıldı.

AKP’li Ümraniye Belediyesi’nde ‘karot’ krizi… Soruşturma açıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!