AKP’nin Ankara 2 No’lu Barosu nasıl kuruldu? İstifaları kabul etmedi, kamudakileri zorla üye yaptı

AKP iktidarının büyük desteği ile kurulan Ankara 2 No’lu Baro'nun asgari üye sayısı olan 2 bin kişiyi tutturabilmek ve kapanmamak için üye avukatlarına büyük baskılar uyguladığı ortaya çıktı. Baro’nun çalışabilmesi için 2 bin üye olması gereken Ankara 2 No’lu Baro’dan yüzlerce istifa olduğu, ancak bunun baro yönetimi tarafından işleme alınmadığı öğrenildi.

featured

ERDEM ATAY / VERYANSIN TV

Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) kontrol altına almak için yapıldığı belirtilen Çoklu Baro sistemi 11 Temmuz 2020’de hayata geçirilmişti.

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşmasından sonra ikinci baro için çalışmalara başlayan Avukat Ali Aydın Akpınar, Yakup Erikel, Eyüphan Korkmaz ve Mehmet Hakan Yılmaz, sınır olan 2 bin imzaya bir yılı aşkın süre sonra ulaşarak 5 Ekim 2021’de TBB’ye başvurmuştu. Kuruluş sürecinde ‘kamu avukatlarına üye olmaları için baskı yapıldığı’ iddialarıyla gündeme gelen baro hakkında yapılan incelemede üye sayısının bin 700’lerde olduğu tespit edilmiş, TBB baronun asgari avukat sayısı olan 2 bin kişiyi sağlaması için altı ay süre vermişti.

‘DİLEKÇENİZİ SONRA İŞLEME ALACAĞIZ’ DEDİLER

Baroya son tarih olarak 13 Temmuz bildirilmişti. Bu tarihe kadar 2 bin kişiyi toplayan ancak elinde tutamayan baronun baskıları ortaya çıktı.

Veryansın Tv’nin ulaştığı bilgilere göre, ikinci barodan çıkmak isteyen avukatların dilekçeleri baro başkanı tarafından işleme alınmadı. Dilekçelerinin işleme konmasını isteyen avukatlara baro yöneti, “Sizin dilekçenizi 13 Temmuz’dan sonra işleme alacağız” dedi, bu süreden sonra isterlerse barodan ayrılabileceği söylendi.

İSTİFALARI DİKKATE ALMADILAR

Birçok avukatın barodan çıkmak istediği ancak zorla bu avukatların borada tutulduğu gelen bilgiler arasında. Bu baskılar sonrasında avukatların bir kısmı ısrarından vazgeçerken, bir kısmının da ısrarlarının sürdüğü öğrenildi. Veryansın Tv’nin konuştuğu bazı avukatlar, ikinci baro yönetiminin ‘zorbalıkla’ baroda tuttuklarını söyledi.

‘CUMHURBAŞKANININ TALİMATI’ VAR DEDİLER

İkinci baro yönetiminin 2 bin üye avukata ulaşmak için yeterli sayı yine bulunamayınca kamuda çalışan avukatlara, “Cumhurbaşkanının talimatları ve emri var” diyerek üyelik topladıkları öğrenildi.

Bu çalışmalar sonrasında baro, 13 Temmuz’da üye sayısını 2 bin 39’a çıkardığını açıkladı ve kendisine tanınan sürede üye sayısını tamamlamış oldu.

İkinci barodan ayrılmak isteyen avukatlar, istifa dilekçelerinin işleme alınmasını istiyor. Böylece sayının yine 2 binin altına düşeceği, TBB’nin de bu süreçte devreye girebileceği konuşuluyor. Ancak son zamanlarda TBB’nin de ikinci baronun üye sayısını takip etmeyi bıraktığı belirtiliyor.

KANUN NE DİYOR?

Avukatlık Kanunu’nda 2020’de yapılan değişiklikle 5 binden fazla avukat bulunan illerde asgari 2 bin avukatla yeni baro kurulmasına imkan tanınmıştı.

Kanunda avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde TBB’nin, asgari avukat sayısının altı ay içinde sağlanmasını yazılı olarak ilgili baroya bildireceği, bu süre içinde eksiklik giderilemezse baronun tüzel kişiliğine son verileceği belirtiliyor.

AKP’nin Ankara 2 No’lu Barosu nasıl kuruldu? İstifaları kabul etmedi, kamudakileri zorla üye yaptı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    tiplere bak yahu taliban avukatları gibi

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!