AKP’nin İstanbul Sözleşmesi çıkışının ardında İsmailağa Cemaati mi var?

İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması konusunda son dönemde AKP'den gelen sinyallerle ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. İsmailağa Cemaati’nin hükümetten İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini istediği öne sürüldü.

AKP’nin İstanbul Sözleşmesi çıkışının ardında İsmailağa Cemaati mi var?

Kadın haklarına ilişkin imzalanan İstanbul Sözleşmesi, son dönemde yeniden AKP’nin gündeminde. Ayasofya tartışmalarının Danıştay kararı sonrası netleşmesinin ardından İstanbul Sözleşmesi’ne de nokta konulacağı beklentisi hakim.

Son olarak bugün AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili “Farklı kesimlerden, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olumsuz tepkiler vardır. Her gün halkın içinde olan birisiyim, gittiğimiz her yerde karşımıza çıkıyor. Biz buna karşı duyarsız kalamayız” demişti.

Gazeteci Murat Yetkin kişisel bloğunda İsmailağa Cemaati’nin hükümetten İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini istediğini yazdı. Cemaatin internet sitesinde 6 Temmuz’da yayınlanan bildiriye işaret eden Yetkin, sözleşme hakkında “Kadına yaratılış amacının aksine misyonlar yüklediği” ve bu yönüyle “ahlâki yapımızı ve ecdadımızdan bize intikal eden aile medeniyetimizi yıkmayı hedeflediği” ifadelerine yer verildiğini belirtti.

Cemaatin bildirisinde sözleşmenin İslâmi değerlere “savaş açma hüviyeti taşıdığı”nın da öne sürüldüğünü söyleyen Yetkin, “Cemaat Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı üzerinde etkisini varsayarak baskı kurmayı amaçlıyor. Aynı zamanda son haftalarda durduk yerde köpürtülen kadına karşı şiddetle mücadele sözleşmesinin feshedilmesi çıkışlarının İslâmi cemaatler kaynaklı olduğunu da akla getiriyor” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?