Akşener, bir ‘kaybet-kaybet’ tuzağında mı?

Ekrem İmamoğlu ekseninde, “baba-oğul” polemiğiyle devam eden tartışma ve Meral Akşener'in son çıkışları, muhalefet cephesinin ana gündemi durumunda. İktidara yakın kimi yazarlar ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun Akşener'i zor kararlara doğru ittiği görüşünde...

featured

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasının ardından İYİ Parti Meral Akşener’in çıkışları siyasetin gündemini de belirledi. Saraçhane mitinginde Kemal Kılıçdaroğlu’suz verilen görüntü ve “baba-oğul” polemiğiyle yürüyen tartışma, muhalefeti “ortak aday” gündemine kilitledi.

Öte yandan Akşener’in dünkü Fox Tv yayınındaki çıkışları da çok konuşulacak türdendi.

Saraçhane mitinginde CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu için “16 milyon” vurgusu yaparken Akşener’in “85 milyon” demesi gündem olmuştu.

Akşener bu yayında İmamoğlu için “Sadece 16 milyon çerçevesi içine konulursa o şarkı biter” dedi. Akşener ayrıca Kılıçdaroğlu’nun “Beni aramadı” iddiasına da yanıt verdi. Akşener “Aradım, telefonu kapalıydı. Tüm liderleri aradım. Gövde gösterisi yapmak için aradım, izin almak için değil. Ekrem bey Millet İttifakı belediye başkanı. İzne ihtiyacım yok. Bunu ima edeni fena çarparım” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun “Bir parti başka bir partinin içişlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır” açıklamasına da “Aday belirleme işi 6’lı masanın liderlerine bu seçim bırakıldı. Dolayısıyla böyle bir durum yok” diye yanıt verdi.

Muhalefetteki durum iktidar basını yazarlarının da gündeminde.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi yazarı Burhanettin Duran, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Akşener’i zor kararlar almaya ittiğini söyledi.

Duran’ın yazısının satır başları şöyle:

“Mahkemenin İmamoğlu kararından sonraki havayı da geçiştiren Kılıçdaroğlu, Akşener’i zor kararlara itiyor.
Akla gelen sorular şöyle:
Yavaş’ı sahaya sokamayan, İmamoğlu’nu da elenmekten alıkoyamayan Akşener, Kılıçdaroğlu’nun adaylık dayatmasına razı olur mu?
CHP Genel Başkanı’nı “ittifak adayı” diye kabullenmesi mümkün mü?
Kılıçdaroğlu, ya “madem beni kabul etmiyorsunuz o halde CHP dışından şu kişi (bence masa dışından) olsun” derse nasıl tavır alabilir?
Masada sürekli sorun çıkaran yerde kalmaz mı?

***

Akşener ve Yavaş isimlerini desteklemeyeceğini açıklayan HDP’nin Kılıçdaroğlu’na sıcak baktığı malum.
Bu arada HDP, seçime etki edecek kritik rolde olduğunu düşünerek 6’lı masaya pazarlık şartı öneriyor.
“İlkeli ve adı konulmuş bir birliktelik” istiyor. HDP’nin “Aday önemli değil ancak ikinci anadil dahil şu taleplerini kabul edin” teklifiyle gelmesi 6’lı masada en çok Akşener’i rahatsız eder.
HDP destekli Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığını kazanması ihtimali de Akşener açısından ciddi sakıncalar içeriyor.
Masadaki en büyük sağ parti olarak Türkiye’nin yönetimini CHP ve HDP ikilisine teslim etmenin sağ seçmen nezdinde Akşener’in tüm siyasi hayallerini bitireceğini söylemek abartı olmaz…

Masayı terk etmek ise bu saatten sonra hiç açıklanamaz. Seçimin kaybedilmesinin bütün faturası Akşener’e yazılır.
2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi 2023 seçimlerinde de Akşener’in tercihi muhalefetin adayının kim/ler olacağını belirleyebilir. HDP etkisi ve ortak aday gibi iki zor konu Akşener’i bunaltmaya devam edecek.
Bakalım “kaybet-kaybet” tuzağından çıkabilecek bir yol bulabilecek mi?”

Akşener, bir ‘kaybet-kaybet’ tuzağında mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Veryansin Tv bu haber mi diye baktim.Degilmis burhanettin diye akkafalinin yazisiymis. Veryansin inanin bize yakismiyor bunlardan medet ummak. Altili masaya karsi çıkacağız derken bir akkafalinin aklina ihtiyacimiz olmamali.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!