Akşener şimdi sahip çıkıyor ama İYİ Partililer İliç’te ne yaptı? ‘Savaş kazanılınca sahte komutanlar çıktı’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Erzincan’daki süyanür felaketine ilişkin yaptığı açıklamaya çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu’ndan yanıt geldi. Cezayirlioğlu, Akşener ve İYİ Partili yetkililerle yaptığı görüşmeleri Veryansın Tv’ye anlattı.

featured

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada Erzincan İliç’teki siyanür sızıntısına değindi.

Felaketi il ve ilçe başkanları ile yakından takip ettiklerini iddia eden Akşener, “Geçen sene iki genel başkan yardımcımızın da içinde olduğu bir heyetimiz bölgeye gitti. İncelemelerde bulundu, konuyla ilgili endişelerimizi dile getiren, bir basın açıklaması yaptılar. Ankara Milletvekilimiz Şenol Sunat da konuyla ilgili Meclis’te soru önergesi verdi.” ifadelerini kullandı.

thumbnail
İlişkili Haber

İliç’teki siyanür sızıntısına Akşener’den açıklama

‘AŞIRI DUYARLI…’

Akşener, “İktidar bizi, aşırı duyarlı bulduğunu söyleyip, kulağının üzerine yattı. Yani uyarılarımızı dikkate almadı ve maalesef korkulan oldu. ” diye konuştu.

Peki Akşener’in açıklamasında yer bulan, “iki genel başkan yardımcısının”, Erzincan temaslarında neler yaşandı?

İYİ Parti Akşener’in dediği gibi “aşırı duyarlı” mıydı?

Erzincan’da çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu, İYİ Partili yetkililerle yaptığı görüşmeleri Veryansın Tv’ye anlattı.

2021 OCAK AYINDA AKŞENER-CEZAYİRLİOĞLU GÖRÜŞMESİ

Cezayirlioğlu 2021’in Ocak ayında Akşener ile yaptığı görüşmeye değindi:

“2021 yılı ocak ayında Meral Hanım’dan randevu aldım. Dava arkadaşımla gittik, 42 dakika görüştük. Hem anlattım hem de belgesini sundum. Söylediklerimden sonra gözleri büyümeye başladı. ‘Bu olay Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir proje, bunu bütün Türkiye’nin duyması lazım.’ dedi. Hemen telefona sarıldı, basın danışmanı ve metin yazarı Ümit Özlale’yi aradı, bana ‘yol haritasını çizin, önce onlar bölgeye gitsin, sonra da ben İliç’e geleceğim’ dedi, söz verdi. Sonra da ‘seni Meclis’te konuşturacağım’ dedi. Gittik Ümit Özlale’nin yanına, telefon numaramı aldı, ‘sizi arayacağız’ dedi.

Bir hafta sonra Erzincan’a geleceklerini söylediler. Ben de sosyal medya hesabımdan İYİ Parti’nin iki genel başkan yardımcısının altın madenine geleceğini, Akşener’in de ileri bir tarihte ziyaret edeceğini söyledim.“

‘GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BANA SERT TEPKİ GÖSTERDİ’

İkinci görüşmenin Erzincan’daki Hilton Otel’de yapıldığını söyleyen Cezayirlioğlu, İYİ Parti GİK üyesi Arzu Önşen’in ziyareti önceden duyurduğu için kendisine sert tepki gösterdiğini belirtti:

“Aynı gün il başkanı beni aradı, ‘genel merkez senin bu paylaşımından rahatsız’ dedi. ‘Neden’ diye sordum. ‘Yarın gelecekler, kendileri söyleyecekler’ yanıtı verdi.

Ertesi gün geldiler. Hilton Otel’de görüştük.

İYİ PARTİ YETKİLİSİ: MADENCİLERDEN TEPKİ TELEFONLARI ALDIK

‘Siz bizim geleceğimizi nasıl basına duyurursunuz? Madenciler tarafından telefonlarımız kitlendi, tepki telefonları, mesajlar aldık’ dediler.

Bana sert tepki gösterdiler. Özellikle Meral Akşener’in danışmanı Ümit Özlale ile GİK üyesi Arzu Önşen…

‘SUNUMUMU KESİP, MADENE KOŞTULAR’

Bu esnada yanımızda bulunan 11 kişi buna şahittir.

‘Siz kimin adına geldiniz’ diye sordum. Kızdım, ayrılıyordum, ‘tamam’ dediler; ‘biz buraya kadar geldik, madeni ziyaret edeceğiz.’

Sabah onları beklemeden namazımı kıldım, ilçeye(İliç’e) gittim çocuğumla. Geldiler… Ben basına açıklama yaparken, sunumumu yarıda kesip, koşa koşa madene gittiler.”

‘İYİ PARTİ HEYETİ FİRMAYLA GÖRÜŞTÜ, İKNA OLDU’

Cezayirlioğlu, İYİ Partili yetkililerin maden firmasıyla görüştüğünü ve görüşme sonucunda firmanın parti heyetini ikna ettiğini anlattı:

“Genel merkezden geldikleri için aralarında üst düzey emniyet mensuplarının da olduğu korumalar da var. Bir müdür, özel sivil polisler falan… Onlar da heyetle birlikteydi. 1 hafta sonra il başkanı bana “maden firması genel merkezden randevu istedi, genel merkez de randevu verdi.” dedi.

Olaydan 3 ay sonra bir etkinlik daha yaptım. CHP’den iki milletvekili gelmişti. Yine bahsettiğim O emniyet teşkilatı müdürü de vardı.

Maden sahasına gitmeden ilçede çay içerken, söz konusu emniyet müdürü bana “3 ay önce gelmiştik İyi Partili heyetle. Koruma olarak biz de onların yanında madene gittik. Oradan İyi Parti heyeti ikna oldu çıktı, sen neyin mücadelesini veriyorsun!” dedi.

Yanımızda 5 gazeteci de var. Vedat Yenerer de bunlardan bir tanesi.”

‘AKŞENER NEDEN SUSTURULDU?’

Cezayirlioğlu daha önce Akşener’in İliç’e geleceğine dair kendisine söz verdiğini belirterek, “Akşener neden susturuldu, sustu?” sorusunu yöneltti.

Bu süreçte sık sık Meral Hanım’ın Erzincan’a gelip gelmeyeceği konusuyla ilgili Akşener’in avukatıyla da görüştüm. Uğur Bey ile… ‘Ne zaman gelecek’ diye sordum, ‘programımızda İliç yok’ dediler.

Sonuç olarak Akşener sözünü tutmadı, İliç’e gelmedi.

Meral Akşener neden susturuldu, neden sustu?

‘SAVAŞ KAZANILINCA SAHTE KOMUTANLAR ÇIKARMIŞ’

Kısaca Akşener yalan söylüyor, bu olayı ben 7,5 yıldır bütün dünyaya duyurdum, ‘felaket geliyor’ diye, işte felaket geldi!

Bu görüşmelerde yanımda dava arkadaşım Eşref Demir de bulunmaktadır, bu olaylara şahittir.

Savaş kazanılınca sahte komutanlar çok çıkarmış. Akşener de sahte komutanlardan bir tanesi.”

ARZU ÖNŞEN’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan Arzu Önşen’den, Cezayirlioğlu’nun sözleriyle ilgili açıklama geldi. Artık İYİ Parti’de olmadığını belirten Önşen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“25.02.2021 tarihinde Kemah Çevre Koruma Derneği, Sedat Bey ve köy muhtarının şikayetleri üzerine uzmanlarında olduğu büyük bir grupla bölgeye gidildi. Çevre koruma dernekleri, köy muhtarı ve sedat beyin açıklamaları siyanür havuzunun olduğu bölgede dinlendi ve konu ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Daha sonrasında maden şirketine gidildi. Uzmanlar ve ben sahayı incelerken, diğer grup maden yetkilileri ile görüşme yaptı. Yapmış olduğumuz inceleme neticesinde durumun vahametini anlatan bilgi notu Genel Merkez ve medya ile paylaşıldı. Bununla birlikte milletvekilleri soru önergeleri verdi. Defalarca çıkmış olduğum televizyon programlarında bu madenin risklerini anlatıp denetlenmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini vurguladım. Özellikle ÇED raporunda otoklav kullanımı ile ilgili çelişkiler, kapasite artış talebine rağmen halihazırda kapasite üstü çalışmasının incelenmesini vurguladık.”

thumbnail
İlişkili Haber

Erzincan İliç’te altın madeninin faaliyetleri durduruldu

thumbnail
İlişkili Haber

İliç’te kritik gelişme: Anagold Madencilik siyanür sızıntısını doğruladı

Akşener şimdi sahip çıkıyor ama İYİ Partililer İliç’te ne yaptı? ‘Savaş kazanılınca sahte komutanlar çıktı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. 29 Haziran 2022, 22:24

    Bir yerde altın varsa orada mutlaka fetö vardır. Fetöcüler için iktidarı da muhalefetide onlar için sorun oluşturamazlar.

  2. Kimse ….yapmasın, bu katliamı ortaya çıkaran Cezayirlioğlu, basında duyuran Veryansıntv ve siyaseti, Çevre bakanlığını göreve çağıran Ümit Özdağ’ a borçluyuz..
    Özellikle Çevre ve Ş bakanlığı, millet bahçesi yapmaktan, etekli Arabı ağırlamaktan başını kaldırsa da, şu madenlerin tümünü bir incelese..

  3. Halk tv de biz gundeme getirdik diye baslik atmisti hepsi cakma Vatansever bunlarin,.,

  4. 29 Haziran 2022, 17:38

    Emperyalist düzenin ustalığı, çok iyi devrim hırsızlığı yaparlar. Tabiki bu yerel den tut medyanın ana akıma bağlılığı ve artık siyasetin de onlara bağlı olduğunu gösteriyor

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!