ALES 2. sınavı hangi tarihte? 2019 yılına ait ALES/2 sınavının giriş yeri belgeleri ne zaman açıklanacak?

featured

ALES sınavında sınavın süresi 2,5 saat yani 150 dakika olarak belirlendi. ALES Sınavına hazırlanacak adayların sınava gireceği tarih de belli oldu.

9 Temmuz 2019 tarihinde başlayan 2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) başvuruları 17 Temmuz 2019 itibari ile sona erdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) Eylül ayında yapılacak olan 2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuruları 9-17 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapıldı.

Yüksek Lisans ve doktora yapmak isteyen lisans mezunu kişilerin girmekle yükümlü olduğu sınavların başında gelen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (ALES) 2019 yılı ikinci sınavı Eylül ayının son haftasında gerçekleştirilecek.

Başvuruların tamamlanmasının ardından adaylar sınav giriş yerleri açıklanacak. Genellikle sınavdan bir hafta önce belli olan sınav giriş yeri belgelerinin açıklanması bekleniyor.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına girecek adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir.

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 22 Eylül 2019 tarihinde 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece Sonbahar Dönemi Sınavı) uygulanacaktır.

ALES 2. sınavı hangi tarihte? 2019 yılına ait ALES/2 sınavının giriş yeri belgeleri ne zaman açıklanacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!