Bazı Alevi derneklerinden Meclis önünde eylem

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde toplanan Alevi Dernekleri Federasyonu adlı grup, Genel Kurulda görüşmeleri başlayacak cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren kanun teklifine tepki gösterdi.

featured

TBMM Genel Kurulunda bugün cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren, ‘Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlanacak. Teklife göre; cemevlerinin aydınlatma giderleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanacak, belediyeler ve il özel idareleri gerektiğinde cemevlerinin yapım, bakım ve onarımını gerçekleştirebilecek, cemevlerine indirimli veya ücretsiz içme ve kullanma suyu imkanı tanınacak ve imar planlarında cemevi yerleri ayrılacak.

‘CEMEVLERİMİZ SORUN OLARAK GÖSTERİLMEKTEDİR’

Bazı Alevi dernekleri, kanun teklifini protesto etmek için TBMM önünde toplandı. Yaklaşık 500 kişilik grup, ‘Alevilik haktır, engellenemez’ ve ‘Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz’ sloganları attı. Grup adına açıklama yapan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz. Hükümetin aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor. Eşit yurttaş olarak görünmeyen Aleviler, köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor. Düzenlenen kanun ile Alevilerin ibadeti olan ‘cem’ ve ibadethaneleri olan cemevlerimiz bir sorun olarak gösterilmektedir. Bu yasa tasarısı Aleviliği kültürel bir öge olarak göstermektedir” dedi.

Bazı Alevi derneklerinden Meclis önünde eylem

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Toplum zaten yeterince bölünmüş olmasına karşın, “kendilerinin farklı olduklarını” iddia eden bir toplum kesimi, devletten “ayrıcalıklı muamele” talep etmektedirler!? İnsanın aklı duracak gibi oluyor. Dünya oldukça büyük bir ekonomik çalkantı içerisinde, ülkemizin ise üretim ve paylaşım sorunu var ancak bazı insanlar ekmek ve iş için değil “inançları için” bir takım taleplerde bulunuyorlar ve bu insanlar kendilerine “aydın” diyorlar!?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!