‘Susamam’ dediniz, terörü görmediniz

Yenikapı sergisi... Ezel'in son şarkısı... Twitter kampanyalarını yöneten yapay zeka... Gündemimizi ülke gerçekleri değil, onların yarattığı algılar yönetiyor.

‘Susamam’ dediniz, terörü görmediniz

Temel Borga Budak

Yaz aylarının son bulduğu ve sonbaharla beraber politik gündemin hareketlenmeye başladığı bugünlerde Twitter başlangıçlı ilginç hatta tuhafa kaçan sosyal medya operasyonlarına dikkatinizi çekmek istiyorum. Öncelikle “Yenikapı İsraf Sergisi” etiketiyle dün gece 01:00 sularında muhalif görünümlü resmi olmayan yüksek takipçili hesaplar ve bileşenleri tarafından merak unsuru eklenerek başlayan paylaşımlara, belirli aralıklarla yarı resmi İmamoğlu Gönüllüleri, Büyükşehir Çalışıyor vb hesaplarla destek verilerek kısa bir süre içerisinde “Trend Topic” olması sağlandı.

Bu operasyonun geceden yapılmasının sebebi, ertesi gün sosyal medyaya girecek olan vatandaşların ilk olarak bu içeriği görmelerini sağlamaktı. Strateji gayet uygun, %100 gerçek içerikle besleniyor ve taraflı/tarafsız israfa karşı tepkili olan hepimiz tarafından ilgiyle karşılanıyor. Bir müddet sonra da doğal olarak tepkiye dönüşüyor.

Şu an bu yazıyı okumakta olan sizlerin “Eee bunda ne var?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama inanın işler bu noktadan sonra ilginçleşecek.

“Algoritma diktatörlüğü” yazımda kullanmak üzere hazırlamış olduğum bir analizi paylaşmak ve sabrınızı biraz daha zorlamak zorundayım. INB Bankasının Baş Ekonomisti yaptığı sunumda 18-35 yaş arasındaki gençlerin artık klasik teorilerle açıklanamayacak davranışlar sergilediğini belirtirken, araştırmaya dayalı veriler sunuyor. Bu verileri hafızalarınıza kazımanızı öneririm.

Sunuma göre, bu gençlerin,

– İdeolojik/politik bir bağımlılıkları kesinlikle yok.

– Milliyetçilikten uzaklar ve kendilerini dünya vatandaşı olarak görüyorlar.

– Herhangi bir dine inanmayanların oranı çok yüksek

– Hayvan hakları, çevre ve insan hakları konularında aşırı duyarlılar

– Aktivistler ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almak istiyorlar

– Algıları çok açık ve çok hızlı öğreniyorlar

– 09:00-18:00 çalışmak istemiyorlar

– Ev veya lüks araç satın almak istemiyorlar

– AIRBNB kullanarak konaklamayı ve UBER ile seyahati tercih ediyorlar

– Çocuk sahibi olmak istemiyorlar

– Markalara yüksel bedeller ödemek istemiyor, ulaşılabilir lüks arıyorlar.

– Teknoloji ve iletişime sınırsız para harcıyorlar.

Peki bir önceki “Yenikapı İsraf Sergisi” operasyonunun, hedef kitle, etkileşim ve zamanlama açılarından karbon kopyası olarak değerlendirebileceğim #susamam şarkısı yukarıdaki ana başlıklarından hangilerine değiniyor dersiniz. Tabi ki hepsine