Ali Erbaş: İslam’ın ilkelerini anlatmak bizim kanuni sorumluluğumuz

featured

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’e yönelik eleştirilerle ilgili ‘İslam’ın ilkelerini anlatmak bizim kanuni sorumluluğumuzdur. Bu bağlamda Diyanetin gündelik tartışmaların içine çekilmesi son derece yanlıştır, üzücüdür’ dedi.

Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda düzenlenen 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı açılışında konuştu.

Aile ve neslin daha huzurlu ve güzel bir hayatın inşası için başlangıç noktası olduğunu söyleyen Erbaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sebeple her hocamızın yanında gençlerimizi görmek istiyorum. Gençlerimizin hayat tasavvurlarını olumsuz etkileyen, maddi manevi gelişimlerine zarar veren akımlar, fikirler, yapılar ve alışkanlıklara karşı biz onların rehberi ve destekçisi olmaya mecburuz. İnsanlığın maruz kaldığı ahlaki çöküntü, fikri yozlaşma ve dini savrulmalar karşısında gençlerimizi inancın ve ibadetin iyileştirici, birleştirici ve bütünleştirici gücüyle buluşturmak zorundayız. Gençlerimize ulaşmak, onların heyecanlarına ve ideallerine rehberlik etmek, özel bir gayret gerektirmektedir. Ciddi bir formasyon, etkili bir iletişim dili ve becerisi gerektirmektedir. Bu noktada müftülerimizin illerindeki hocalarımıza birer rehber olduklarını hatırlatmak isterim.”

Kur’an kurslarının toplumla buluşmanın alanlarından biri olduğunu hatırlatan Erbaş, “Özellikle hanım kardeşlerimizin, çocuklarımızın ve gençlerimizin Kur’an’la buluştuğu kurslarımızı daha da güçlendirmek ve etkin kılmak için seferber olmalıyız. Kur’an’ın tilavetiyle birlikte anlam derinliği, rehberliği ve hidayeti ile insanımızı buluşturmak için programlar yapmalı, projeler geliştirmeliyiz.” diye konuştu.

DİYANET’E ELEŞTİRİLER

Diyanet İşleri Başkanlığının toplumu din konusunda aydınlatmak amacıyla kurulmuş anayasal bir teşkilat olduğunu söyleyen Erbaş şunları söyledi:

“İslam’ın ilkelerini anlatmak bizim kanuni sorumluluğumuzdur. Bu alanda her türlü farklı görüş ve düşüncenin üzerinde kuşatıcı bir yaklaşımla çalışmak en temel hassasiyetimizdir. Bu bağlamda Diyanetin gündelik tartışmaların içine çekilmesi son derece yanlıştır, üzücüdür. Din ve diyanet konularında yazan, konuşan ve paylaşım yapan herkesin bu konuda çok daha hassas olması gerekmektedir. Elbette bizler eleştiriyi daha iyi işler yapmak adına bir imkan olarak kabul ediyoruz. Ancak yalan yanlış bilgilerle güzide bir kurumu ve onun mensuplarını karalamak, itibar suikastı yapmak bir eleştiri değildir.”

Çocuklar ve gençlerin camilere gelmesini, etkinliklere katılmasını hazmedemeyen kimselerin varlığına da şahit olduklarını belirten Erbaş, “Bunlar her türlü faaliyetimizden rahatsız oluyorlar. İzcilik etkinliğindeki gençlerimizle buluşuyoruz, rahatsız oluyorlar. Gençlerimiz istismarcı yapıların tuzaklarına düşmesin, dinimizi, medeniyetimizi tanısın diye çalışıyoruz, rahatsız oluyorlar. Hatta birlik beraberlik ve kardeşlikten bahsediyoruz, yine rahatsız oluyorlar. Ayet ve hadisin farkını bilmeyecek kadar konunun uzağındalar ama dini konuları kritik ediyorlar. Bütün bunları üzülerek ve acıyarak takip ediyoruz.” dedi.

Ali Erbaş: İslam’ın ilkelerini anlatmak bizim kanuni sorumluluğumuz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 10 ay önce

  ben sayayim bu ilkeleri. 1. yakalanmadiginiz surece calmak helal. 2. yakalandiktan sonra yalan soyleyerek kendinizi kurtarmak helal. 3. pacayi kurtardiktan sonra daha fazlasini calmak helal. 4. caldiklariniz ile daha buyuk hirsizlik operasyonlari cekmek helal. 5. helal kazanc ile gemi filolari kurup pudra tasimak, helal. 6. helal kazanclarin hollanda ve katar gibi ulkelerde faize yatirilmasi, o da helal. Helal olsun, ne diyelim, bu millete mustehak.

  Cevapla
 2. 10 ay önce

  Nasih – mensuh ile hileyi şerriye ile hangi ilkeleri anlatacaksınız acaba !!

  Cevapla
 3. 10 ay önce

  Sizin İslam dinini temsil etmediğinizi düşünüyorum. Eğer gerçekten dini temsil etseydiniz, Allah’tan korkardınız, siyasi söz sahiplerinden değil.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!