Ali Erbaş din öğretmenlerine kızdı: Sokak röportajında salavat getiremeyen gençler var

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 9 sene zorunlu öğretilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersine rağmen bu eğitimi alanların imamlık yapamadığını ifade etti. Erbaş, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine "Sokak röportajlarında bir mikrofonu uzattığına salavat getiremeyen gencin vebali kimin üzerine" diye tepki gösterdi.

featured

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 9 sene zorunlu öğretilen din dersine rağmen bu eğitimi alanların imamlık yapamadığını belirterek, din kültürü öğretmenlerine kızdı. Erbaş, “Bunun vebali hepimize zarar verir” dedi.

Rize’de bir açılış törenine katılan Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş, din kültürü öğretmenlerini hedef aldı.

“Buralara kolay gelinmedi” diyen Erbaş, “13 sene önce sizlere bile sorsalardı ülkemizde okullarda seçmeli Kuran-ı Kerim dersi düşünülüyormuş diye; ‘Olmaz böyle bir şey’ derdik ama olduk” dedi. Erbaş, öğrenim çağındaki çocuklara 9 yıl zorunlu din dersi verilmesine rağmen yeterli bilginin aktarılamadığını savundu

Ali Erbaş, konuşmasında şunları söyledi:

“Buralara kolay gelinmedi. Ben ilahiyat fakültesi hocalığı yaptım. Sınıflarımızda 2000 yılından önce 5-10 hafız olurdu. 2000’lerden sonra hafız kalmamıştı sınıflarımızda. 60 kadar hocamız vardı 20 öğrenci veriyordu YÖK… Şimdi öyle mi? Şimdi 5 bin öğrencisi olan ilahiyat fakülteleri var. Şimdi okullarda seçmeli Kuran-ı Kerim dersleri var. Seçmeli peygamber efendimizin hayatı dersleri var. Ülkemizde örgün eğitimle din eğitimi alanların oranı yüzde 15’lerin altındadır hep. Diğer yüzde 85 nereden öğrenecek dinini?

İşte fırsat. Eğer isterse bir okulda bütün öğrenciler Kuran-ı Kerim dersini seçebilirler. Bu imkan var. Okul müdürlerimizin bu imkanı iyi değerlendirmesi lazım.  Okul müdürlerimize sesleniyorum; Allah’ın kitabını öğrencilerinize öğrenmeleri için teşvik edin. Rehberlik yapın. Bundan siz de kazançlı olacaksınız. Siz de bundan sevap alacaksınız…

‘FIRSATLARI İYİ DEĞERLENDİRELİM’

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine seslenmek istiyorum. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi devletimizin marifetiyle 9 yıl boyunca bir öğrencinin alması sağlanıyor. 4. sınıftan başlıyor 12. sınıfa kadar. Aziz kardeşlerim 9 yılda imamlık yapacak derece bir gencin bilgiler alabilmesi mümkün.

Sokak röportajlarında bir mikrofonu uzattığına salavat getiremeyen gencin vebali kimin üzerine. 9 yıl boyunca bu çocuklarımıza ne öğretiyor Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenleri? Bunun vebali hepimize zarar verir. Bu fırsatları iyi değerlendirelim. Camilerde yaz kurslarımız devam ediyor.”

 

Ali Erbaş din öğretmenlerine kızdı: Sokak röportajında salavat getiremeyen gençler var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. 3 Ağustos 2023, 19:54

    Evine bir ekmek götürmek için bile kılı kırk yaran babanın vebali kimin üzerinde ise bu sorunun(!) da kaynağını orada aramak lazım…

  2. Diger yuzde 85 sizden ogrendigi icin bu hale geldi devam da edebilir. Camileri ve tarikatlari fonlamak icin mazaret uretiyorsunuz. Kuran kursu isin kilifi. Olmasi gereken evlerinde asili durmakta olan Kuran’i indirmeleri, veya youtube’a gidip herhangi bir meali sesli kitap olarak dinlemeleri. Yasar Nuri Ozturk’un ki var. Cocuk ise de once anasi babasi ogrenecek, sonra da kendi cocuguna ogretecek. Lut kavminde olamayacak isler.

  3. 3 Ağustos 2023, 16:02

    Kızı “1 Yüro 30 lira olmuş, yurtdışına çıkamıyorum” diye dert yanıyor, emmim cahil kesime din satmaya devam ediyor. Binlerce ağacın kurdun kuşun vebali senin üzerinde katliamdan bahsetsene az, edemezsin çünkü kanlı canlı ilahın kapının önüne kor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!