Ali Erbaş’a ‘hakaret’ten tutuklanan Okan Tekin’e Sabahattin Önkibar’dan destek: ‘Sopa gösteriliyor’

Gazeteci Sabahattin Önkibar, "Balkanlardan geldiğini unutmuş insanlar…" sözleri sonrası Diyanet Başkanı Ali Erbaş'a tepki gösteren ve "kaçma şüphesi oluştuğu" gerekçesiyle tutuklanan Okan Tekin'e destek verdi. Tutuklamanın siyasi olduğunu vurgulayan Önkibar, "Sığınmacılara itiraz edenlere karşı sopa gösteriliyor." dedi.

featured

VERYANSIN TV

Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Okan Tekin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanarak Muğla Bodrum S Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Okan Tekin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Balkan göçmenleri hakkındaki sözlerine sosyal medya hesabı üzerinden tepki göstermişti.

Bir Balkan Türkü olduğunu belirten Tekin, Ali Erbaş’a sosyal medya hesabı üzerinden küfretmişti.

İstanbul’dan Bodrum’a konu hakkında ifade vermeye giden Tekin, “kaçacağı yahut saklanacağı hususunda kuvvetli şüphe” oluştuğu iddiasıyla tutuklandı.

Kararın, “tutuklamanın işin önemi ve verilmesi beklenen ceza ile daha orantılı ve ölçülü olacağı kanaatine varılmakla şüphelinin kamu görevlisine görevinden dolayı alenen zincirleme şeklinde hakaret suçundan CMK’nin 100. maddesi gereğince” verildiği ifade edildi.

Veryansın Tv’ye konuşan avukat Ersan Barkın, konuya ilişkin olarak, “Suçlama itibarıyla tutuklama tedbirine başvurulması, ulusal hukuk bakımından da uluslararası hukuk bakımından da kabul edilebilir değil.” diyerek kararı ‘garabet’ olarak değerlendirdi.

thumbnail
İlgili Haber
‘Balkanlar’ sözlerine tepki göstermişti: Okan Tekin, Ali Erbaş’a ‘hakaret’ten tutuklandı

ÖNKİBAR: BAL GİBİ SİYASİDİR

Tekin’in tutuklanmasına gazeteci Sabahattin Önkibar’dan da tepki geldi.

Tekin’in kaçma tehlikesi iddiasıyla tutuklandığına dikkat çeken Önkibar, “Kaçma tehlikesi var diyerek tutuklamak neyin nesi? Okan Tekin ifadeye çağrıldığı için bulunduğu İstanbul’dan Bodrum’a kendisi gitti. Zorla götürülmedi. Kaçacak olan biri 500 km yol yapıp kendisi ifade vermeye gider mi?” dedi.

Sığınmacılara itiraz edenlere sopa gösterildiğini belirten Önkibar, söz konusu tutuklamanın yargının bağımsız olmadığını gösterdiğini ve siyasi olduğunu vurguladı.

Sığınmacılara itiraz edenlere sopa gösterildiğine dikkat çeken Önkibar Youtube hesabından yayınladığı videoda şu ifadeleri kullandı:

“Okan Tekin dün tutuklandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a tepki göstermişti. Erbaş ‘Suriyeli sığınmacılarla Balkanlardan gelenler birdir. Neden onlara söz edilmiyor da Arap sığınmacılara laf ediliyor?’ demişti. Bu çarpık beyan sonrası toplumda haklı olarak tepkiler oluştu. Zira Balkanlardan gelenler Türk oğlu Türklerdir. Onları Suriyeli sığınmacılarla kıyaslamak ise İslamcı ideolojiye bezirgan olmaktır. İşte Okan Tekin Ali Erbaş’a tepkisini uygunsuz ifadelerle gösterince tutuklandı. Bir şey suçsa itirazımız olmaz. Ancak kaçma tehlikesi vara diyerek tutuklamak neyin nesi? Okan Tekin ifadeye çağrıldığı için bulunduğu İstanbul’dan Bodrum’a kendisi gitti. Zorla götürülmedi.

‘SIĞINMACILARA İTİRAZ EDENLERE SOPA GÖSTERİLİYOR’

Kaçacak olan biri 500 km yol yapıp ifade vermeye gider mi? Ondan önemlisi yürürlükteki kanun ortada. Tutuklama ceza değil tedbirdir. Katalog suç işlemeyen, delil karartma durumu olmayan, ikametgahı belli kişiler adli kontrol şartıyla serbest bırakılıp yargılanırlar. Kanun, yasa bu lakin tutukladılar. Çünkü şikayet eden kişi Ali Erbaş . Bu şekilde sığınmacılara itiraz edenlere karşı sopa gösterilmiş oluyor. Ondan sonra da yargı bağımsız diyorlar. Pardon nesi bağımsız bu yargının? Yapılan bu tutuklama bal gibi siyasidir, korku salmaya matuftur.

Ali Erbaş’a ‘hakaret’ten tutuklanan Okan Tekin’e Sabahattin Önkibar’dan destek: ‘Sopa gösteriliyor’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. OKAN TEKİN’i seviyoruz.
    🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  2. Soralım kendimize bunlar sığınmacıları neden bu kadar çok seviyorlar acaba. Din orijinli burjuvazi için alt tabakanın var olması lazım.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!