Ali Gaffar Okkan şehadetinin 21. yıl dönümünde anıldı

featured

Diyarbakır’da hizmetleriyle gönüllerde taht kuran, 21 yıl önce gerici terör örgütü Hizbullah’ın kahpe pususu sonucu 5 mesai arkadaşı ile şehit edilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan anıldı.

Terör saldırısında yanındaki 5 polis memuruyla birlikte şehit düşen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın kabri başındaki törene Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Sakarya İl Jandarma Komutanı Aydın Kutlu, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Okkan’ın ailesi ile emniyet mensupları katıldı.

‘GÖREVİNİ HAKKIYLA YAPMIŞ BİR AZİZ KARDEŞİMİZ’

Burada konuşan Vali Kaldırım “Aziz şehidimiz, Sakarya’mızın ve ülkemizin has evladı Ali Gaffar Okkan kardeşimizin ve onunla birlikte şehadete yürüyen 5 polis arkadaşımızı rahmetle, minnetle, saygıyla yad ediyorum. Gerçekten şehidimiz hem meslek itibarıyla, hem bu vatanın has evladı olması itibarıyla, hem de bu aziz, şerefli milletin bir ferdi olarak gerçekten vatanına borcunu ödemiş. Özellikle gelecek nesillere örneklik teşkil etmiş. Milletimizin değerlerinin, maneviyatının, vatana, millete, aziz bayrağımıza bağlılığı en iyi şekilde temsil etmiş, görevini hakkıyla yapmış bir aziz kardeşimiz. Özellikle teslim aldığı görevde vatanın her yerinde, her sathında, gittiği her yerde halkla bütünleşmiş, vatanla bütünleşmiş, bayrakla bütünleşmiş. Kadınıyla, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla kaynaşmış ve o şekilde hizmetlerin en güzelini yapmış bir değerli hemşerimiz” dedi.

‘SAKARYA İÇİN BİR ONUR KAYNAĞIDIR’

Başkan Yüce ise Şehit Ali Gaffar Okkan’ın Sakarya için bir onur kaynağı olduğunu belirterek, “Diyarbakır ile Sakarya kardeş olmuştur. Diyarbakır’ın bugünkü halini, şehidimiz görse ne kadar mutlu olurdu. O zaman atılan tohumlar, bugün kardeşlik, barış, huzur getirdi. Her birimiz canımızı vatanımız, bayrağımız için vermeye hazırız. Ali Gaffar Okkan’ın ismi Sakarya için bir onur kaynağıdır. Şehidimizi vefatının 21. yılında rahmetle anıyorum” diye konuştu. Törende şehit Okkan’ın mezarına çiçek bırakıldıktan sonra dualar okundu.

GAFFAR OKKAN KİMDİR?

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 1952’de dünyaya gelen, 30 Eylül 1970’te Polis Kolejinden, 29 Eylül 1973’te Polis Akademisinden mezun olup, İzmir Emniyet Müdürlüğüne komiser yardımcısı olarak atanan Ali Gaffar Okkan, çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünde göreve başladı, 1985’te ise şube müdürlüğüne terfi etti.

1986 yılında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev alan Okkan, bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993’te 1’inci Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi edip, Kars Emniyet Müdürü olarak ataması yapılan Ali Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997’de ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevine başladı. Bu arada Okkan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden de mezun oldu.

24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sularında Valilik binasına doğru seyir halindeyken Şehitlik semti Sezai Karakoç Bulvarı’nda kurulan pusuda şehit olan Okkan, evli ve 2 çocuk babasıydı. Okkan ile polisler Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy da hain saldırıda şehit düştü.

Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, yaptığı çalışmalarla Diyarbakırlıların sevgi ve saygısını kazandı.

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE DESTEĞİNİ ESİRGEMEDİ

Görev yaptığı süre boyunca birlik ve beraberliği pekiştiren, kentteki huzuru en üst seviyeye çıkaran Okkan, meslektaşları ve hayırseverlerden topladığı yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelerin ve öğrencilerin yüzünü güldürdü. Okkan, yediden yetmişe her yaştan kişiyle kurduğu iyi ilişkilerle Diyarbakırlıların gönlünde taht kurdu.

YAŞLILARI MAKAM ARACIYLA EVLERİNE BIRAKTI

Geceleri tebdili kıyafetle sık sık esnafı ziyaret eden, sokakta karşılaştığı vatandaşlara cep telefonu numarasını veren şehit Okkan, zaman zaman makam aracıyla yolda gördüğü yaşlıları da evlerine bıraktı. Bu sayede talep ve sıkıntılarını iletme fırsatı bulan Diyarbakırlılar, sık sık emniyet müdürünü makamında ziyaret etti.

Kadın polisler, Diyarbakır’da ilk kez onun emriyle trafiği yönetti.

İki küçük otomobil alan Ali Gaffar Okkan, mavi beyaz renklere boyattığı otomobillerde 2’şer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kayıp çocukları toplayıp ailelerine teslim etti, diğeri ise yürümekte zorlanan yaşlıları gidecekleri yerlere ulaştırdı.

ÇOCUKLARI EĞİTİME KAZANDIRDI, SPORA YÖNLENDİRDİ

Sokakta çalıştırılan çocukların sorunlarıyla da yakından ilgilenen Okkan, ailelerine destek vererek onların eğitimlerini sürdürmesini sağladı.

Gençleri terör örgütlerinden ve uyuşturucu şebekelerinden uzak tutmak için spora yönlendiren Okkan, amatör spor kulüplerine de malzeme yardımı yaptı.

GOL SEVİNCİNE ORTAK OLDU

Diyarbakırspor’un 1. Lig’e (Süper Lig) yükselmesi için uğraş veren Okkan, yoğun mesaisine rağmen adeta bir kulüp yöneticisi gibi çaba gösterdi.

Diyarbakırspor taraftarlarının, tribünlerden maç öncesinde büyük sevgi gösterisinde bulunduğu Okkan, Diyarbakır’a ve Diyarbakırspor’a karşı beslediği sevgiyi her platformda dile getirdi.

Okkan, Diyarbakırspor’a katkılarından dolayı dönemin yönetimi tarafından kulübün “onursal başkanı” ilan edildi.

142 ÇOCUK İSMİNİ TAŞIYOR

Ali Gaffar ismi Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki polis meslek yüksekokulu, sokak, cadde ve salonlarda yaşatılırken Diyarbakırlılar da gönüllerinde iz bırakan, sevgiyle yad ettikleri şehidine duyduğu sevgi ile çocuklarına onun ismi verdi. Kentte “Ali Gaffar” ismini taşıyan 142 çocuktan bazısı, Okkan’ı her yıl ölüm yıl dönümünde Sakarya’daki mezarı başında yad ediyor.

Dönemin Diyarbakırspor Kulübü futbol takımı kaptanı Şenol Demir, Okkan’ın, Diyarbakır ve Diyarbakırspor’un imajı ve başarısı için elinden geleni yaptığını söyledi. Okkan’ın Diyarbakır için önemini “Bu şehirde inanılmaz bir tarih yazdı.” ifadesi ile anlatan Demir, 3 yıl kendisi ile çalışma şerefine nail olduklarını ve çok güzel günler geçirdiklerini belirtti.

Demir, Okkan’ın maçlardan önce futbolculara yaptığı motivasyon konuşmasının ardından müsabakayı kaybetme şanslarının olmadığını anlatarak “Sahaya bir çıkışımız var. İnanılmaz bir motive, inanılmaz bir istek. Takımı süper lige çıkarmayı gerçekten çok isteyen bir insandı. Görmek ona nasip olmadı ama görevimizi layıkıyla yerine getirdik, kupayı mezarının başına götürdük.” dedi.

Okkan’ın Diyarbakırlılar için ne anlama geldiğini kentte düzenlenen cenaze töreninde herkesin gördüğünü aktaran Demir, “Diyarbakır gibi bir yerde yüz binleri bir araya getirebilmek bir emniyet müdürü için kolay bir iş değil. Onu unutturmayacağız. İnşallah bir sonraki nesil de böyle bir değeri unutmaz.” diye konuştu.

‘KARANLIKTA YAKILAN UMUT IŞIĞI’

Gazeteci Saffet Azbay, o dönem spor muhabirliği yaptığını, bu nedenle Okkan ile yakın görüştüklerini anlatarak “Şehit Okkan karanlıkta yakılan bir umut ışığı gibi. Çok büyük bir değişime imza attı. Halkın devlete olan güvenini arttırdı. Toplumun her kesimine kapısı daima açık oldu. İlişkilerini daima halkın yararı doğrultusunda kullandı.” dedi.

Okkan’ı bir emniyet müdüründen ziyade “halk adamı” olarak gördüklerini dile getiren Azbay, “Halk ile iyi temas kurarsanız, halka güven verirseniz bu halk sizi bağrına basıyor. Bizim için rahmetli Gaffar Okkan ölümsüz bir kahramandır. Yaşadığımız sürece de unutulmayacak.” şeklinde konuştu.

‘DİYARBAKIR ONU HİÇ UNUTMADI’

DİYARBAKIR EMNİYETİ ONU UNUTMADI

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 24 Ocak 2001’deki hain saldırıda şehit olan Ali Gaffar Okkan, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy’u şu videoyla andı:

Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı arkadaşları anlattı

Ali Gaffar Okkan şehadetinin 21. yıl dönümünde anıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 7 ay önce

  Değerli insanlarımızı, ne amaçla öldürdüklerini bilmelerine rağmen
  o odaklara hala çalışanların olması çok üzücü…

  Cevapla
 2. 7 ay önce

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Devrim şehitleri ölümsüzdür.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!