Ali Yerlikaya’dan açıklama… İstanbul’da kaç yabancı var?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul'da yasal kalış hakkına sahip toplam yabancı sayısının 1 milyon 92 bin 697 olduğunu, bu kişiler arasında geçici koruma altında bulunan Suriyeli sayısının ise 350 bin 532 olduğunu açıkladı.

featured

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Tam Güvenli Fatih Bilgilendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada İstanbul’daki yabancı nüfusun güncel durumuna dair rakamları paylaştı. Yerlikaya, İstanbul’da yasal kalış hakkına sahip toplam yabancı sayısının 1 milyon 92 bin 697 olduğunu, bu kişiler arasında geçici koruma altında bulunan Suriyeli sayısının ise 350 bin 532 olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Fatih’te düzenlenen “Tam Güvenli Fatih Bilgilendirme Toplantısı”nda konuştu. Toplantıya İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve birçok vatandaş katılım gösterdi.

‘FATİH, YABANCILARA KAPALI’

Yerlikaya, İstanbul genelinde yasal kalış hakkına sahip yabancıların sayısının 1 milyon 92 bin 697 olduğunu belirtti. Ayrıca geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin sayısının 350 bin 532 olduğunu açıkladı. Yasal kalış hakkının önemine dikkat çeken Yerlikaya, düzensiz göçmenlerin tanımını yaparak, “Bakın yabancılarla ilgili şöyle bir tanım var. Bir ülkeye girişi bir, kalışı iki, çıkışı üç, eğer bunlardan herhangi biri veya daha fazlası yasal değilse biz buna düzensiz göçmen, kaçak göçmen diyoruz” dedi ve yasal olmayan giriş, kalış veya çıkış durumlarını vurguladı.

Fatih’te ise yasal kalış hakkı olan yabancı sayısının 39 bin, Suriyeli sayısının ise 20 bin olduğunu ifade etti. 2019 yılında Fatih’te bulunan toplam yabancı sayısının 103 bin 660 olduğunu belirten Yerlikaya, bu sayının 2021 itibarıyla 40 bine düştüğünü ve 15 Ocak 2021’den itibaren Fatih’teki tüm mahallelerin yabancıların kalış hakkına kapatıldığını açıkladı.

Ali Yerlikaya’dan açıklama… İstanbul’da kaç yabancı var?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!