Alın size liyakat(!) Genç CHP’liler rahatsız!

Erdem Atay yazdı...

Alın size liyakat(!) Genç CHP’liler rahatsız!

Bırakın CHP’si AKP’sini…

Alayı aynı.

AKP’lilerin adam kayırmacılığı, liyakatsiz atamalarını konuşunca önemi olmuyor. Kimse şaşırmıyor. Bugün her kurum maalesef öyle. Bu ülkedeki liyakatsiz atamaların, kadrolaşmanın, eş-dost görevlendirmelerinin ve adamcılığın önüne geçilemiyor artık.

Fahrettin Altun ve eşi hakkındaki tartışmaları görüyorsunuz. Kaç yerden maaş aldıkları tartışılıyor görüyorsunuz. Bugün en fazla tepki gösterenler CHP’liler… Haklılar da…

Bir ara dönemin AKP milletvekili Mehmet Metiner, “AKP'li bakan ve vekil yakınlarının torpille devlet kadrolarına atandığı” yolundaki soruya, “Cuma namazına gittiğimizde her hafta hutbede 'akrabalarını koru kolla' ayeti okunur” sözlerini söylemiş, torpili bu sözle meşrulaştırmıştı.

Bu sözüne karşı gelen sunucuyu da, “Sen Allah’ın ayetine karşı mı geliyorsun?” diye azarlamıştı.

***

Kul hakkını meşrulaştıran bir ülkedir Türkiye.

Sanıyor musunuz ki CHP ya da MHP iktidara gelse bu haksızlığı yapmayacak?

Bal gibi de yapacak, zaten yapıyor da…

***

Şimdi size CHP’de yeni yaşanmış bir atamayı yazıyorum ancak önce geçmişi hatırlayalım.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin başına geçtikten sonra İrfan İnanç Yıldız adında bir genç üyeyi partinin Gençlik Kolları Başkanı yapmıştı.

Gençlik Kollarında birçok değişikliğe giden Yıldız, kendi ekibini kurduktan sonra tartışılan isim olmaya başlamıştı.

Adı yolsuzluklarla anılıyordu.

Parlamento Muhabiri Ezelhan Üstünkaya bu iddiaları gazetesine taşıdı.

Tarih 2011 yılının Aralık ayıydı. Yani bundan tam 9 yıl önce.

Haber CHP’de yankı yaratınca, ne yapacağını bilmeyen CHP Gençlik Kolları Başkanı, TBMM’de bütçe görüşmelerinin yapıldığı zamanda, ki o sırada Meclis’e girmesi yasak olmasına rağmen girmiş, yanına Yavuz Demir adında bir vekil danışmanı alarak Parlamento Muhabirlerinin bulunduğu odaya gitmişti.

Muhabirle konuşmak(!) isteyen iki CHP’li, ortalığın kızışması sonrası gazeteci Üstünkaya’yı saldırarak darp etmişlerdi.

Araya diğer gazeteciler girdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu kabul edilemez” diyerek gazeteciye geçmiş olsun telefonu açtı, Yıldız’ı da görevden aldı. Danışman olan Yavuz Demir’in de görevden alınması için vekile çağrı yaptı.

Vekil direndi… Bir kadın gazeteciye saldırı yapan Yavuz Demir bir süre görevine devam etti.

Gazeteci Ezelhan Üstünkaya, yapılan saldırıyı anlatmış, gazeteciler de kendisine destek vermişti.

Direnen vekil CHP’li Faik Tunay’dı.

Hani Amerikalılara kadar gidip FETÖ’cülerle gezip, Gülen’e övgüler düzen, “Takke taktım diye CHP’den dışlandım”, “Ben CHP’li değilim” diyen Faik Tunay

Yavuz Demir’in Tunay’ın yanına danışman olmasını sağlayan kişi ise o dönem İrfan İnanç Yıldız’ın yardımcılığı görevini yürüten Deniz Demir’di.

Yavuz Demir son seçimden sonra da CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar’ın sözleşmeli danışmanı yapıldı.

Bu nasıl oldu diye sormayın!

***

Deniz Demir, kadın gazeteciye saldıran ve görevden alınan Yavuz Demir’in kardeşi. Gürsel Tekin’e yakın. O dönemler Gençlik Kollarında bir süre başkan yardımcılığı yaptı.

Sonra kendisini yıllar sonra Çubuk’ta gördük.

Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı yapılan şehit cenazesinde…

Saldırıda Demir, CHP liderini korumuş, Kılıçdaroğlu’nu kurtaran kişi” olarak anılmıştı. CHP’li bazı yetkililere göre bu olaydan prim yapmıştı Demir.

Bir gazeteye, “İyi ki boyum uzundu. Bu sayede Genel Başkanımız daha az darbe aldı” sözlerini söyledi.

Ödülü de kaptı.

Kılıçdaroğlu Deniz Demir’i Başdanışmanı yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Nisan 2019’da Ankara Çubuk’ta bir şehit cenazesinde saldırıya uğraşmıştı. Başdanışman Deniz Demir de kendisini korumaya çalışmıştı.

Sanırım Başdanışmanlık görevi yetmemiş olacak ki, Demir’in Çankaya Belediyesine ait BELDE A.Ş.’de de Yönetim Kurulu Üyesi yapıldığı ortaya çıktı. Aylarca oradan da maaş aldığı söylendi.

Burası da yetmemiş olacak ki Demir, BELDE A.Ş.’den ayrıldı, Ankara Büyükşehir Belediyesine ait bir şirketin Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Burada görev yapanların aldıkları maaşı bilenler biliyor zaten.

Başdanışman Demir için bu da yeterli olmamış olacak ki, Kılıçdaroğlu geçen yaz partinin en kritik birimine de soktu kendisini… Başdanışman Demir, artık Parti Meclisi üyesi de olmuştu.

E haliyle belediye şirketindeki görevinden ayrıldı.

Boyunun uzun olması Demir’in hızlı yükselişindeki en büyük etken olsa gerek!

Devam edelim.

***

Şimdi size yeni yapılmış bir atamayı gündeme getiriyorum.

Hatırlarsınız, daha yeni, 20 gün kadar önce, CHP’li Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve 24 kişi zimmet, yolsuzluk ve ihalede usulsüzlük suçlamalarıyla gözaltına alındı. Aksoy’un 18 ayda 50 milyon liralık vurguna imza attığı ileri sürüldü.

Bu olay sonrasında Aksoy CHP’den de ihraç edildi.

Ama daha bu olay yaşanmadan çok kısa bir süre önce, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yanına yeni bir Özel Kalem Müdürü atanmıştı.

İddia o ki, amaç bu göreve gelen kişiyi, bir süre sonra memur statüsüne sokmak, ardından da CHP’li bir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Genel Müdür ya da Genel Müdür Yardımcısı gibi önemli bir konuma getirmekti.

Evet, o kişi memur olmak için gün sayıyor ve arkasından görevlendirme bekliyor.

Bu görevlendirmede dahli olan kişi Başdanışman Deniz Demir’di.

Peki Menemen Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevine kim atandı dersiniz?

Ağabeyi Yavuz Demir

Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Deniz Demir, kadın gazeteci tartakladığı için Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla görevden uzaklaştırılması için talimat verdiği ağabeyi Yavuz Demir’i memur kadrosuna aldı, şimdi de yeni görevlere hazırlıyor.

Tam 9 yıl sonra…

Kılıçdaroğlu ne demişti Temmuz 2019’da partililerine ve belediye başkanlarına?

Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Efendim falan milletvekili telefon etti, onun akrabası. Hiç dinlemeyeceksiniz. 'Genel Başkanın akrabası' hiç dinlemeyeceksiniz kapının önüne koyacaksınız.”

Sayın Kılıçdaroğlu, sizin akrabanız değil de, başdanışmanınızın ağabeyi, vukuatlı olmasına rağmen, liyakate göre mi atandı?

Öyleyse, helali hoş olsun!

Yoksa Sayın Deniz Demir şöyle mi diyor:

İyi ki boyum uzundu, ağabeyim bir kadın gazeteci dövmesine rağmen onu korudum.”

***

Size kimse söylemez, ben size söyleyeyim Sayın Genel Başkan.

Genç CHP’liler rahatsız!