Alman istihbaratından zamanlaması manidar ‘Ülkücü’ raporu

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesinin yankıları sürerken, Almanya'da iç istihbarat teşkilatının “Ülkücü Hareket” analizi yayınlaması dikkat çekti.

featured

Almanya’nın iç istihbarat birimi olan Anayasayı Koruma Dairesi’nin (BfV) internet sayfasında “Almanya’daki Türk aşırı sağı” başlığıyla yayımlanan analizde, Ülkücü Hareket’teki şiddet eğiliminin, Almanya’da iç güvenlik açısından tehdit oluşturduğu öne sürüldü.

“Aşırı sağ, Almanya’daki özgürlükçü demokratik düzene yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturmaktadır” ifadelerine yer verilen BfV analizinde, Türk Ülkücü Hareketi’nin de bu kapsamda görüldüğü öne sürüldü. Analize göre Ülkücü Hareket’in ideolojisi, aşırı milliyetçilik, ırkçılık ve antisemitizm gibi belirli topluluklara karşı düşmanlık güden akımların temel özelliklerini içinde barındırıyor.

Köklerinin Turancılık ve Pantürkizm’e dayandığı belirtilen Ülkücü ideoloji hakkında “Hareketin ideolojik yelpazesi milliyetçi Kemalizm’den İslamcılara kadar uzanmaktadır. İdeoloji, abartılı milliyetçi unsurların yanı sıra antisemitik ve ırkçı aşırı sağcı unsurlar da içermektedir” denildi.

Bozkurtların “Turan” hedefine işaret edilen, Ülkücülerin Türklüğü “üstün bir milliyet ve kültür” olarak gördüklerine dikkat çekilen yazıda, “Bu üstünlük idealine, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Kürtler veya ABD gibi, Türklük karşıtı oldukları iddia edilenlerin, aşağılanması da eşlik ediyor” iddiasında bulunuldu.

Alman iç istihbarat servisinin analizinde, Ülkücü Hareket’e destek verenlerin bu tür “düşman algılarına” sahip oldukları belirtilirken, bu kişilerin silahlanmaya yatkın oldukları, ayrıca şiddet eğilimi de gösterdikleri suçlamasında bulunuldu.

ALMANYA’DAKİ ÜLKÜCÜLER

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin aktardığı istihbarat analizinde, Ülkücülerin Almanya’daki yapılanmalarına da işaret edildi.

“Bozkurtlar” olarak da adlandıran Ülkücülerin Almanya’da yaklaşık 11 bin taraftarı bulunduğu, büyük çoğunluğunun üç ana dernek çatısı altında örgütlü oldukları belirtildi.

Bunlar, 7 bin üyeli Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF),  1200 üyeli Avrupa Türk İslam Dernekleri Birliği (ATİB) ve 1200 üyeli Avrupa Nizam-ı Alem Federasyonu (ANF) olarak sıralandı.

Bu derneklerin bir bölümünün aşırı milliyetçi Türk partilerinin yurtdışındaki örgütleri olduğu iddia edilen yazıda, “Dernekler, ‘Ülkücü’ ideolojiyi yayarak ayrıştırıcı bir etki yaratmakta ve aşırı sağcı unsurlar içeren Türk milliyetçiliğini teşvik etmektedir” denildi.

Dernek üyelerinin Ülkücü sembolleri kullanmaktan bilinçli bir şekilde kaçındıkları, Alman yasalarına riayet etmek, suç işlememek, hasımlarının provokasyonuna gelmemek için çaba gösterdikleri belirtilen analizde, “Dernekler kendilerini dışarıya karşı ılımlı ve göze çarpmayan bir şekilde yansıtmaya çabalamakta” denildi.

Bu derneklerin spor, müzik ve kültürel etkinliklerin aşırılık yanlısı bir karaktere sahip olmadığı belirtilen analizde, bununla birlikte bu tür etkinliklerde kişilerin harekete kazanılmasına çalışıldığı, zaman içerisinde aşırı sağcı ideolojiyi benimsemelerinin sağlandığı iddia edildi.

ÜLKÜCÜLERE SUÇLAMALAR

BfV analizinde ayrıca Almanya’da, çatı örgütlerine üye olmayan, herhangi bir dernek ile bağı bulunmayan ya da kısa ömürlü, küçük çaplı gruplara katılan ve ayrılan yaklaşık 1600 Ülkücünün bulunduğu bilgisi de paylaşıldı.

Daha çok gençlerin oluşturduğu bu kişilerin dışarıya karşı daha agresif oldukları, sosyal medya üzerinden birbirleriyle temas halinde bulundukları, “hasım” olarak gördüklerine karşı düşmanlığı kışkırttıkları, “Türklük düşmanı” ilan ettiklerini de aşağıladıkları iddia edildi. Analizde, “Bu çevrede, Türk devletine ve mevcut liderliğine neredeyse koşulsuz bir sadakat söz konusu” ifadeleri kullanıldı.

Alman iç istihbarat teşkilatı, Ülkücü ideolojinin kimler ve ne şekilde yayıldığına ilişkin iddiaları da şöyle aktarıldı:

“Bazı ana karakterler, elebaşları, dışarıya karşı görünüşte ılımlı, uyumu destekleyen görüşler ifade ederken, aynı zamanda internette sahte isimler kullanarak aşırı sağ görüşler yayıyorlar. Sosyal medya erişimleri sayesinde de, dernekleşmemiş olan ‘Ülkücü’ çevrelerde kanaat oluşumuna destek oluyorlar.”

Alman istihbaratından zamanlaması manidar ‘Ülkücü’ raporu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Almanya ilk önce Almanya da örgütlenen pkk ve tarikatlar ile ilgilensin. Almanya da özerklik istiyorum diyen bir Türk görmedim. Almanya da Türklerin katliam yaptığını görmedim ama nazilerin Türk katliamı yapıp yaktıklarını gördüm. Bunlar Bozlurt el işaretini yasaklayıp Bozkurt’tan araklama el işareti yapıyorlar, tilki miydi adı. Nazi ambleminiz bile kendinizin değil

 2. 3 hafta önce

  İftiralar hakaretler. Her Türk ve Türkiye karşıtı oluşumun, STK’nın, foncuların altından çıkan Almanya (şu anda) karalama yayınladıysa Türk Milliyetçileri doğru yolu gördü ve ilerliyor demektir.

 3. 3 hafta önce

  Turk devletini yikmak istiyorlar dogudan ve batidan, tum emperyalistler bizi kusatmis, hedefleri milliyetcilik, devletcilik, hedefleri Ataturk, hedefleri Turk Milleti… Kendimi hic bu kadar sarilmis, cevrelenmis hissetmemistim…

 4. 3 hafta önce

  Uyuşturucu işi .haraç işi.silah kaçakçılığı.kadın ticareti.bunları yapanlar hep aynı sembolleri kullanırsa örgütlü oldukları anlaşılır .buna tüm dünyada hukuk dilinde suç örgütü denir.
  Milliyetçilik sadece bir araçtır.dış görünümdür.gerçeği kolayca saklamanın yoludur.
  Dünyada ki bütün kaçakçılar uyuşturu tacirleri tamamı milliyetçi görünürler.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!