Alman kanalı DW, Suriyelilerin Suriye’ye gönderilmesine ‘demografi değişir’ diye karşı çıktı

Sığınmacı ve kaçaklara toplumda tepki artarken hükümet 1 milyon Suriyeliyi, Suriiye'nin sınırları içindeki 'kantonlara' yerleştirme planını açıklamıştı. Erdoğan daha sonra 'göndermeyeceğiz' dese de plan tartışılmaya devam ediliyor. Suriye hükümeti bunun toprak bütünlüklerine saldırı olduğunu savunup karşı çıkıyor, Alman basını ise bölgede demografik yapının değişeceğini savunuyor.

featured

Almanya’nın devlet destekli medya kuruluşu Deutsche Welle (DW), DW Türkçe adı altında ülkemizde de yayın yapıyor.

Türkiye’deki sığınmacı ve kaçakların gönderilmesine karşı yayınlar yapan DW, Nevşin Mengü gibi sığınmacı sevicileri de bünyesinde barındırıyor.

Türkiye’de resmi verilere göre 4 milyona yaklaşan Suriyeli sayısını görmezden gelen DW, hükümetin Suriye topraklarına 1 milyon Suriyeliyi gönderme planının bölgede demografik yapıyı bozacağını savundu.

Suriye’nin kuzeyinde demografik yapının bozulmasına ve Arap kentlerinin bile PKK/YPG kontrolüne geçmesine değinmeyen DW, sığınmacıların yerleştirilmesi planlanan bölgenin “Kürtlerin yoğun yaşadığı coğrafya” olarak tanımladı.

DW’ye konuşan Alman Friedrich Ebert Vakfı’nın Suriye konusundaki uzmanlarından Salam Said’e göre 1 milyon Suriyeli Arap sığınmacı Suriye’nin kuzeyine yerleştirilirse, bu o bölgede yaşayan Kürtlere büyük darbe olacak. Said, “Böyle bir adım o bölgedeki demografik yapıyı genel olarak Kürtlerin aleyhine çevirebilir.” iddiasında bulunuyor.

DW’nin haberinin devamında Suriye hükümeti ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad hedef alınıyor. Haberde “düzenlenen protestoların başlamasından bu yana Şam’ın milyonlarca Suriyeliyi kendi ülkesinde veya dışarda sığınmacı haline getirdiğini de hatırlatıyor” ifadeleri yer alıyor.

DW’nin haberinde yer alan Suriyeli sığınmacılar ise Türkiye’de baskı gördüklerini ancak Şam yönetiminin kentlerini bombaladığı için gitmek istemedikleri iddia ediliyor.

Alman kanalı DW, Suriyelilerin Suriye’ye gönderilmesine ‘demografi değişir’ diye karşı çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 8 ay önce

  nevsin mengu kendisi de gidebilir onlarla beraber, suriyeli asker kacaklarinin demografik yapisina katkida bulunmak icin.

 2. 8 ay önce

  o halde dogru yoldayız devam.

 3. 8 ay önce

  Amerika gibi müttefik diye yutturulmuşlar var birde böyle Almanya gibi
  Sinsi düşmanlarımız

 4. 8 ay önce

  Gerçekten hangi dünyada yaşıyoruz, biz türkler bu başımıza gelenler neyin günahı acaba

 5. 8 ay önce

  Alman Vakiflari’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde rejimi yikmak icin, senelerdir nasil calistiklarini bilmeyenler okumali bu haberleri aslinda.
  Bu Vakiflarin hepsi Alman Siyasi Partlerinin (ama hepsinin de) Masasidir !

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!