Almanya ve Fransa 1 Mayıs’ta karıştı

Almanya ve Fransa'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yapılan çeşitli gösteriler kapsamında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

featured
service

Almanya’nın başkenti Berlin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yapılan çeşitli gösteriler kapsamında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ARBEDE YAŞANDI

Başkentin Oranien Meydanı’nda düzenlenen gösterilerde, polis ile göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı.

Güvenlik güçleri, göstericileri biber gazı kullanarak dağıtmaya çalıştı.

Berlin polisinden yapılan açıklamada, kentte 1 Mayıs’ta çok sayıda gösteri yapıldığı, bu gösterilerde yaklaşık 6 bin polisin görev yaptığı belirtildi.

Çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı vurgulanan açıklamada, 1 Mayıs yürüyüşüne 14 binden fazla göstericinin katıldığı ifade edildi.

FRANSA’DA GERGİN ANLAR

1 Mayıs’ın gergin geçtiği adreslerden biri de Fransa’ydı.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 1 Mayıs gösterisi, polis ile eylemciler arasındaki gergin anlara sahne oldu.

Paris’te sendikaların çağrısıyla düzenlenen 1 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde, Republique Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, Nation Meydanı’na yürüdü. Eylemin başlamasıyla göstericiler ile polis arasında birçok kez arbede yaşandı, polis çeşitli maddeler atan protestoculara biber gazı kullandı.

Gösteride çok sayıda çöp bidonu ateşe verildi, çok sayıda banka ve dükkanın camları kırıldı. Organik ürünler satan bir mağaza da camları kırılarak yağmalandı.

“Emmanuel Macron, patronların Cumhurbaşkanı, seni gelip evinden alacağız”, “Bize pahalıya mal olan işçiler değil, patronlar ve hissedarları” dövizlerinin taşınmasının yanı sıra kapitalizm ve faşizm karşıtı sloganlar atılan eylemde, birçok iş yeri ve otobüs durağının camlarına polis ve kapitalizm karşıtı yazılar yazıldı.

Bir emlakçının vitrinine ülkedeki konut fiyatlarına atfen “Çok pahalı” yazıldı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkentteki gösteride aralarında eylem sırasında bir itfaiye görevlisine saldıran kadının da bulunduğu 54 kişinin gözaltına alındığı ve 8 polis, jandarma ve itfaiye görevlisinin yaralandığını belirtti.

Darmanin, gözaltına alınan kişi sayısının artabileceğini belirtti.

PKK DA KATILDI!

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ülke genelinde düzenlenen gösterilere, İçişleri Bakanlığı göre 116 bin 500, organizatörlerden Genel İş Konfederasyonuna (CGT) göre de 210 binden fazla kişi katıldı.

Gösteriye, terör örgütleri MLKP ve PKK’nın sempatizanları da katıldı.

Almanya ve Fransa 1 Mayıs’ta karıştı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    pkk lilarda katilmis. Bulunduklari her ulkeyi copluge ceviriyorlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!