Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild am Sonntag, seçime girme kararını değerlendirirken, yeni çıkan ama Nisan’da yürürlüğe girecek olan “Hızlı ve çifte vatandaşlık yasası”nı eleştirdi.

Gazete, “2.5 milyon yeni Alman vatandaşı olacak. Bunların çoğu da İslam dini mensubu kişilerden oluşacak. Böylece, Erdoğan’ın Almanya’daki partisinin 5 milyonluk seçmen kitlesi olacak” diye yazdı.

Almanya’daki Türkler’in yüzde 67’sinin Erdoğan’ı seçtiği belirtilirken, Erdoğan’ın AB’ye nüfuz edebileceği öne sürülüyor.

DÖRT KURUCUSU DA ERDOĞAN’I DESTEKLİYOR

DAVA partisinin dört kurucusu bulunuyor.

Kurucular arasında bulunan Türk doktor Mustafa Yoldaş’ın, HAMAS destekçisi olarak Alman İçişleri Bakanlığı’nda kaydının bulunduğu ve 2010 yılına kadar da yasaklanmış olan İHH’nın yöneticiliğini yaptığı iddia ediliyor.

İkinci kurucu, Bad Eilsen’den gelen Dr. Ali İhsan Ünlü. Kendisinin, Türkiye’deki Diyanet İşleri’nin Almanya ayağı olan DİTİB’de etkin olduğu belirtiliyor.

Bild am Sonntag , diğer kurucunun de Solingen’den Avukat Fatih Zingal olduğunu belirtti ve AKP’nin Avrupa’daki lobi kuruluşunda bulunduğu yazdı.

Partinin lideri ise Teyvik Özcan oldu. Daha önce Almanya’da SPD’li olan Özcan’ın şimdi Erdoğan’ın yanında durduğu belirtiliyor.