Almanya’dan Rusya’ya: Bu çılgınlık sona ermeli

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock'tan Rusya'ya çağrı yaparak "Bu çılgınlık sona ermeli. Bir nükleer kazadan sadece kıl payı uzakta olduğumuz durumlarda olmak kabul edilemez" dedi.

featured

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya’ya Ukrayna’daki Zaporijya nükleer santralinden çekilmesi ve bombardımanı durdurması çağrısında bulundu.

Baerbock, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bu çılgınlık sona ermeli. Bir nükleer kazadan sadece kıl payı uzakta olduğumuz durumlarda olmak kabul edilemez.” dedi.

Nükleer santralin etrafında güvenli bir bölge oluşturulması fikrini desteklediğini belirten Baerbock, bir ülkenin nükleer enerji santralini savaşta pazarlık kozu haline getirecek kadar sorumsuz olabileceğini asla düşünemediklerini ifade etti.

Ayrıca İran’a, UAEA’ya karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısı da yapan Baerbock, bunun için müfettişlerin nükleer tesislere girmesine tam olarak izin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Baerbock, “İran’ın kendi nükleer silahlarını geliştirmesine ya da edinmesine asla izin verilmemelidir.” ifadelerini kullandı.

Bir nükleer enerji santralinin asla meşru bir askeri hedef olamayacağını vurgulayan Grossi de İran’ın nükleer programına ilişkin bazı soruları yanıtlaması gerektiğini dile getirdi.

Grossi, “İranlı muhataplarımızın, olmaması gereken yerlerde bulunan uranyum izleri konusunda hala cevap vermeleri gerekiyor” diye konuştu.

UAEA Başkanı Grossi, yönetim kurulunun İran’ın nükleer gelişmeleri konusunda bu hafta toplanacağını sözlerine ekledi.

Almanya’dan Rusya’ya: Bu çılgınlık sona ermeli

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 ay önce

    Bizim Davut gibi kendi ülkesini ve çıkarlarını paçavra haline getiren Nazi artığı kadın konuşmuş.Alman milleti,tarihlerine göre,kendi aymaz politikacılarını çok değişik hallederler.Bu kadının kaderi trajedi!

  2. 3 ay önce

    Herşeyden evvel Batı, Rusya’nın egemenliğini tehdit etmeyi bırakmalı.
    Rusya ekonomik ve ticari çok iyi durumdayken keyfine savaşa girmedi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!