Altılı masada Hüseyin Baş krizi… ‘İstifa resti’ iddiası

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) lideri Hüseyin Baş ile görüşme yapması ve altılı masaya katılımı için sıcak mesajlar vermesinin masa sıkıntı yarattığı öne sürüldü.

featured

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, BTP’nin altılı masaya katılma ihtimali karşısında DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun yakınlarına “Meral Akşener’in bu yaptığı emrivakidir. Herkes yıpranacak” dediğini iddia etti. Yeneroğlu’nun, BTP’nin ittifaka dahil olması karşısında altılı masadaki görevinden istifa edeceği belirtildi.

Pehlivan, bugünkü köşesinde, “Yeneroğlu’nun partisinin koridorlarında söylediklerinin özeti” diyerek şu cümleleri aktardı:

“Çok ciddi bir süreçle karşı karşıyayız. Ve bu seçim hayati, mutlaka kazanılması gereken bir seçim. Kim olursa olsun… Yarın bizim genel başkanımız da böyle bir yöntemi izler ve bu teklifi masaya getirirse ne manaya gelir? Emrivaki manasına gelir değil mi? Sonuç itibarıyla her taraf yıpranacak şu veya bu şekilde… Haliyle, Meral Hanım’ın bu yaptığını da herkes emrivaki olarak okuyor.

Bunun ötesinde, tartıştığımız BTP ticarethane mi, tarikat mı, siyasi parti mi? Yöneticilerinin kaç evliliği olmuş, kaç çocuğu var? Şeffaf ve demokratik değiller. Yaptığımız iş çok ciddi bir iş. Biz demokratik Türkiye mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele ancak demokrasi bilinci olan insanlarla birlikte verilir. Bu çocuk oyuncağı değil ki… Bu şekliyle ayağa düşürülen bir görüntü olabileceğinden ciddi manada endişe ediyorum.

Sürekli kadın-erkek eşitliğini vurguluyoruz, değil mi? Gelin görün ki konuştuğumuz parti kurucusunun eşlerinin sayısını vermenin zor olacağı bir denklemle karşı karşıyayız! Haliyle, ana muhalefet liderinin, Meclis’te büyük siyasi grubu bulunan bir partinin genel başkanının ve benim genel başkanımın böylesi bir düzlemle aynı masada oturması, işin ciddiyetine çok aykırı yaklaşım olur. Eminim ki İYİ Parti’de de ‘kadın-erkek eşitliği’ diyen, ‘demokrasi’ diyen, ‘hukuk devleti’ diyen insanların çok büyük bir bölümü bizden farklı düşünmüyordur.

Tayyip Erdoğan ile karşı karşıya olduğumuz bir yarıştayız. Altılı masanın bu yolla aşırı derece magazinleştirileceğini ve sulandırılacağını ifade ediyorum.”

İSTİFA HAMLESİ

Pehlivan, “Biliniyor ki Mustafa Yeneroğlu, altılı masa bileşenlerinin oluşturduğu en kritik oluşumlardan Anayasa ve Yasal Reform Komisyonu’nun önemli bir temsilcisi. Orada deyim yerindeyse gelecek iktidarın yeni anayasasını yazıyorlar. Ve duydum ki eğer öyle ya da böyle BTP, altılı masaya dahil olursa Mustafa Yeneroğlu bu görevinden istifa edecek. Bu istifanın Yeneroğlu ile sınırlı kalmayacağı da iddia ediliyor” dedi.

Pehlivan’ın ulaştığı Yeneroğlu, iddialar karşısında “Bu konuda DEVA Partisi’nin pozisyonu neyse benim pozisyonum da odur” dedi.

Altılı masada Hüseyin Baş krizi… ‘İstifa resti’ iddiası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 9 Kasım 2022, 10:24

    Emrivakiymiş, 6lı masanın ortada olmayan adayı ne peki? yine mi tıpış tıpış? Ha akp ha siz, yok farkınız.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!