Altılı masanın dördü AKP’nin teklifine sıcak

AKP’nin başörtüsü konusundaki anayasa değişikliği teklifine İYİ Parti gibi Demokrat Parti, Saadet Partisi ve Deva Partisi'nin de eğilimi “evet” yönünde olduğu belirtildi. Ancak dört partinin “Teklifi referanduma götürmeme” güvencesi istediği iddia edildi.

featured

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun, AKP’nin hazırladığı ve “türban serbestisi” ile “ailenin korunmasını” içeren anayasa değişikliği teklifine ilişkin partisinin “eğiliminin evet yönünde” olduğunu açıklamasının ardından, altılı masanın 4 bileşeninin de tutumu netleşmeye başladı.

Demokrat Parti (DP), Gelecek Partisi, Saadet Partisi (SP) ve DEVA Partisi’nin eğilimi de “evet” yönünde. Ancak bu 4 parti “evet” demek için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan, “TBMM’de 400 ‘evet’ oyu çıkması halinde, teklifi referanduma götürmeme” güvencesi istiyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, 4 partinin yetkilileri de teklife ilişkin “benzer” değerlendirmede bulunuyor. Yetkililer, “milliyetçi ve muhafazakâr çizgide yer alan partiler açısından başörtüsü serbestisini öngören maddeye bir itirazlarının bulunmadığına” dikkat çekiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teklifle ilgili daha önce “referanduma” dikkat çektiği belirtilirken “Erdoğan eğer anayasa değişikliğini siyaset üstü görüyorsa, bu konuda güvence vermeli. Başörtüsü serbestisinin anayasal güvence altına alınmasına karşı değiliz. Ancak teklif, TBMM Genel Kurulu’nda 400 milletvekilinin ‘evet’ oyuna karşı referanduma götürülmek istenirse, burada samimiyet aranmaz” değerlendirmesi yapılıyor.

Altılı masanın dördü AKP’nin teklifine sıcak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    giyim kuşam anayasal güvence ne demek. rte nin oyununa nasıl gelirsiniz.
    yarın mini etek, tayt, bikini, kara çarşaf, sarık cübbe vb içinde anayasal güvence istenirse ne yapacaksınız. yada kapalılar açık giyinenlere yasa var diye baskı yaparsa ne olacak. hepiniz korkaksınız hepiniz makam mevki para güç peşinde koşuyorsunuz.
    T.C Devletini, Türk Milletini düşünen kimse yok. Yazıklar olsun.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!