Amerikalılarda ‘şiddet’ korkusu

ABD'de ara seçime günler kala yapılan anketlerde "siyasi şiddet endişesi" ön plana çıktı.

featured

Politico-Morning Consult tarafından 4-5 Kasım tarihlerinde yapılan ankete katılanların yüzde 80’i siyasi şiddetin artmasından kaygı duyduklarını belirtti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin eşine yönelik saldırıdan yaklaşık bir hafta sonra ve ara seçime günler kala gerçekleştirilen anket çalışmasında, Demokratların yüzde 88’i, Cumhuriyetçilerin ise yüzde 76’sı ülkede siyasi şiddetin artmasından endişe ettiğini söyledi.

Ankete katılanların yüzde 83’ü, siyasi şiddet faillerinin yapacağı eylemlerden sorumlu tutulması gerektiğini düşünüyor.

BENZER SONUÇLAR ÇIKMIŞTI

Washington Post-ABC Haber tarafından 4 Kasım’da gerçekleştirilen ankette, “Ülkedeki partizanlığın, siyasi güdümlü şiddet riskini arttırmasından ne kadar endişe ediyorsunuz?” şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 88’i “çok endişeli” veya “kısmen endişeli” şeklinde görüş belirtmişti.

Ankete katılan Demokratların yüzde 95’i, Cumhuriyetçilerin ise yüzde 87’si siyasi şiddetin artmasından “çok” veya “kısmen” endişeli olduğunu kaydetmişti.

Ara seçim öncesi ABD medyasında da ülkede siyasi anlaşmazlıklar yüzünden şiddet hadiselerinin yaygınlaşabileceğine dair haberler kısmi artış göstermişti.

Amerikalılarda ‘şiddet’ korkusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!