Amiral Cem Gürdeniz: Kıyılar yağma ve işgal altında!

Emekli Amiral Cem Gürdeniz, İstanbul Boğazı'ndaki kıyıların yağma ve işgalle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, kıyılardan ücret alındığını, halkın bu yüzden mendireklerine yöneldiğini belirterek, "Halk denizden uzak dursun, denize girmesin ama belli bir kesim, parası olanlar denize girsin diye bir model olamaz." dedi.

featured

VERYANSIN TV

Havaların ısınmasıyla birlikte yurttaşların denize yönelmesi, kıyıların özelleştirmesi tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi.

Emekli Amiral Cem Gürdeniz Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul Boğazı’ndaki kıyıların yağma ve işgalle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, kıyılardan ücret alındığını, bu yüzden halkın mendireklere yöneldiğine dikkat çekti.

‘KIYILAR RANT ALANINA ÇEVRİLDİ’

Konuya ilişkin Veryansın Tv’ye açıklama yapan Gürdeniz, Türkiye’nin 8333 km. kıyısı olan bir yarımada devleti olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Ancak halkımızın anayasal hakkını bilmemesi sonucu kıyılara erişemiyor. Özellikle kıyı şehirlerinde yaşayan halkımız kıyılarla, denizlerle ilişkisini tam sağlayamıyor. Bunun temel nedeni özellikle 1980’lerden sonra başlayan neoliberal politikalar. Kapitalist ekonomik düzen Türkiye’de kıyıları da bir rant alanına çevirdi. Buradan belediyeler ve devlet de ecri misil üzerinden büyük kazanç elde ediyor. Ancak kaybeden vergisini ödeyen orta ve alt gelir düzeyindeki vatandaş oluyor. Neticede bu güzellikler arz talep dengesi gibi. Düşük gelir seviyeli  halkın aleyhine işleyecek bir düzen içerisinde Türk insanını denizden uzak tutuyor.

Çocukluğumda 1960’lı yıllarda Sarıyer’de Büyükdere’de evimizin önünden denize girebiliyordum. Kıyı şeridinde pek çok orta gelirli ailenin küçük bir sandalı vardı. Şimdi kimsenin yok. Zaten bağlayacak yer de yok. Özellikle büyük şehirlerde bir yandan büyük nüfus artışı bir yandan da denizden uzak tutulma durumu gibi bir dengesizlik var.

‘GİRİŞ PARASI İSTENEMEZ’

Geçen hafta Kumköy (Kilyos)’ta bir tanıdığım anlattı. Ünlü Kilyos kumsalına 150 lira giriş ücreti isteniyormuş. Yani anayasaya göre halka ait olan bir kumsala giriş için ücret isteniyor. Orada şezlong ya da başka hizmet verilirse ücret istenebilir ama giriş için istenemez.

‘PARASI OLANLAR DENİZE GİRSİN DİYE BİR MODEL OLAMAZ’

Geniş kıyı alanlarının halka kapatılması ve halka yüksek paralar karşılığında bu hizmetlerin verilmesi dengesizliğinin giderilmesi gerekir. Çünkü devletin varoluş nedeni halkın mutluluk ve refahı içindir. Yani halk denizden uzak dursun, denize girmesin ama belli bir kesim, parası olanlar denize girsin diye bir model olamaz. Bir dengenin tutturulması lazım.

‘ÖNÜNE GELEN KIYIYI KAPATIYOR’

Bugüne kadar gerek görevdeyken gerekse sivil hayatımda onlarca ülkede bulundum. Gelişmiş ülkelerde de beach club denilen yerler az da olsa vardır,  ancak kıyıların ve plajların çoğunluk kısmı halkındır. Belediyeler burada halka hizmet sunar, çöpü toplar, tuvalet hizmet, verir, çok ucuza şezlong ve şemsiyesi hizmeti verir. Bizde bunu yapan çok az belediye var. Bir denge yok. Önüne gelen kıyıyı kapatıyor. Maalesef zaman zaman kanun dışı uygulamalar da oluyor.”

‘TÜRKİYE ÇOK GERİ KALDI’

Gürdeniz, bu sorunların giderilmesi için çok geri kalındığını belirterek “Bir bakarsın tersaneyle, turizm alanı iç içedir. Ya da rafineri ile marina iç içedir. Belirli bir planlama teorisi yoktur. O yüzden de böyle bir karmaşık düzenin içinde kendine has karmaşanın düzeni gibi karmaşık bir yapı çıkmıştır. Bu yapı ve düzen halkın yararına değildir” ifadelerini kullandı.

Gürdeniz, gelişmiş bir kıyı planlaması (Maritime Spatial Planing) yapılması gerektiğini dile getirdi.

Amiral Cem Gürdeniz: Kıyılar yağma ve işgal altında!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 ay önce

  Anayasa ne iktidarın ne muhalefetin umurunda değil. Muhalefet te iktidar olduğu yerel yönetimlerde aynı yoldan devam ediyor!

  Adını da yazacağım. Altı yıldır yaşadığım Seferihisar Ürkmez sahil kasabasının oldukça uzun kilometrelerce kumsalı var. Çok fazla ve çoğu birbirine bitişik kafe, restoran ve otellerin karşısında kalan plajlar uygulamada halk için kullanım dışı. Serbest kumsallardan başka 3 km.lik bölümde iki de halk plajı olduğu için denize ulaşmakta pek sorun olmuyordu. Fakat her geçen yıl kıyıdaki yazlık siteler de karşılarında kalan kumsalı (her halde) kiraladıklarından halka kapanmaya ve denize girecek alanlar gitgide iyice azalmaya başladı. Sorun gerçekten diğer akarsu ve göller de dahil olmak üzere ulusal bir sorun haline çoktan gelmiştir.

 2. 3 ay önce

  birakin İstanbulda denize girmeyi,İstanbula girmek bile paralı olmalı.

  Cevapla
  • 3 ay önce

   Hayırdır hemşo kimin yerini kime pazarlıyon, babayın malı sandın herhal! Öyle buldumcuk oldun diye kendini hüküm verir sandın galiba…

 3. 3 ay önce

  anayasa delik deşik kevgirden beter.hukukun gücü değil gücün hukuku hakim.Cumhuriyet yaralı kimsessizlerin kimi hüvviyetini yitirdi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!