Amiral Cem Gürdeniz uyardı… ABD uçak gemisi Türkiye’ye mi geliyor?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD’nin 'talep olması' halinde USS George HW Bush uçak gemisini Türkiye'ye gönderebileceğini açıkladı. Amiral Cem Gürdeniz, "Henüz Ankara talep yapmadı. Bu geminin mevcut konjonktürde İskenderun Körfezine girmesi kamuoyunun hassasiyeti nedeniyle fayda sağlamaz" uyarısında bulundu.

featured

VERYANSIN TV

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD’nin ‘talep olması’ halinde USS George HW Bush uçak gemisini Türkiye’ye gönderebileceğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Pentagon adına Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini ileten Ryder, Austin’in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre destek vermeye devam edeceklerine söz verdiğini söyledi.

Ryder, Türkiye’nin uluslararası yardım çağrısı üzerine 7 Şubat’ta İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu ABD unsurlarının ilk yardım ekiplerini deprem bölgelerine taşımaya başladığını aktardı.

Pentagon’un ayrıca ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) gönderdiği arama kurtarma ekibini, Türkiye’ye C-17 uçağıyla taşıdığını belirten Ryder, şunları kaydetti:

“ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım ekibine destek vermek üzere bir takım gönderdi. Bunların da 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıca Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve yardım çabaları için ek unsurları konuşlandırmak üzere aktif bir şekilde çalışıyor. Tekrar taziyelerimizi iletiyoruz ve bu korkunç felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.”

Ryder, “Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisi olası ek destek talebi için Türkiye’ye doğru hareket ediyor. Yardım taleplerine olabildiğince hızlı yanıt vermek üzere hazırlanıyoruz.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİĞİ AÇIKLANDI’

Reyder’ın açıklaması Türk kamuoyunda Anadolu Ajansı’nın haberi ile gündeme geldi.

Haber abonelere “Reyder uçak gemisinin Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı” ifadeleriyle duyuruldu.

AMİRAL CEM GÜRDENİZ’DEN UYARI

Konuya ilişkin Twitter hesabından paylaşım yapan emekli Amiral Cem Gürdeniz, Anadolu ajansı sanki Türkiye talep etmiş gibi haberi vermiş.” ifadelerini kullandı ve Ankara’dan halihazırda talep geldiğine yönelik bir bilginin bulunmadığına dikkat çekti.

“‘ABD Savunma Bakanlığı talep olursa George Bush uçak gemisini yollayabiliriz’ diyor. Henüz Ankara talep yapmadı. Depremle mücadele görevi ve depolanmış malzemesi olmayan bu geminin mevcut konjonktürde İskenderun Körfezine girmesi kamu oyununun hassasiyeti nedeniyle fayda sağlamaz.” paylaşımında bulunan Gürdeniz Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada da şu ifadeleri kullandı:

“Amerikan Savunma Bakanlığının özgün mesajında Türkiye talep ederse şartı var.  Anadolu Ajansı sanki Türkiye talep etmiş gibi haberi vermiş. Gemi zaten geçen günlerde Ege’de, Yunanistan’da idi.

Geminin Türkiye’ye gelmesi şu açılardan hassasiyet yaratır:

1. Geçen hafta İçişleri Bakanı ABD aleyhinde çok ağır laflar söyledi.

2. Amerikan uçak gemileri Türk kamuoyunda hassasiyet yaratan kavramlardır. Saratoga örneği vardır.

3. Kamuoyunda önemli bir kesim depremi tamamen bilimsellikten uzak olmasına rağmen Amerika’nın HAARP teknolojisi ile tetiklediğine inanıyor.

Özetle Amerikan uçak gemisinin Türk karasularında bulunması iki taraf için de son derece riskli ve karmaşıktır.

ABD’nin Türkiye’ye Dışişleri Bakanlığı ve USAİD yoluyla yardım yaptığını biliyoruz. Bu gemi zaten amfibi bir gemi değil. Bir çadır kent kurmak için malzemesi üzerinde yok. O nedenle insani olarak faydalı bir teklif olsa da pratik bir sonucu yok. Yaratacağı psikolojik menfi tesir daha büyük olur..”

 

Amiral Cem Gürdeniz uyardı… ABD uçak gemisi Türkiye’ye mi geliyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. İstemez ulan istemez!Hoşt Amerika Puşt Amerika!

  2. milenium chalenge tatbikatını gerçeğe dönüştürmek için geliyorlar tüm devlet yetkilileri hazırlıklı ve uyanık olmalı bu geminin gelme amacı kesinlikle yardım değil işgal planının bir parçasıdır

    • Aynende öyle fakat bu Türkiye için bir başlangıcın sonu değil dünyanın sonu olur 3ncü dünya savaşı çıkar.

  3. Aklıma Truva Savaşında ki, Truva atı geliyor!

  4. Amerika, bak buraları okuyorsanız
    Defolun

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!