Amiraller davasında ‘kasıt’ sorusu

Montrö Sözleşmesi'ne sahip çıktıkları duyuruya imza attıkları gerekçesiyle iktidar tarafından 'darbe iması' suçlaması yapılan 103 emekli amiral hakkında açılan davaya devam edildi. 91 sanığın beraatinin ve 12 sanığın cezalandırılmasının istendiği mütalaaya ilişkin söz alan avukat Nevzat Güleşen, “Benim müvekkillerime beraat talep edildi. Onlarda kasıt olmadığını nasıl anladınız? Beyin tomografisini mi çektiniz? Neye göre belirlendi bu kasıt?” diye sordu.

featured

103 emekli amiralin ‘Montrö‘ duyurusu üzerine, ‘Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçunun işlendiği iddiasıyla 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya devam edildi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, önceki celsede savcılığın esasa ilişkin mütalaasını sunduğunu belirterek, taraflara son savunmaları için söz verdi.

Duruşmada, emekli amirallerden, Gündüz Alp Demirus, Hakan Ercan, Hasan Hoşgit, Haydar Mücahit Şişlioğlu, Hüseyin Hoşgit, İsmail Taylan, Mustafa İpteş, Mustafa Karasabun, Ömer Bayram Çetin, Alper Çetin Tezeren, Cemil Turgut Tufan, Emin Murat Bilgel, Eşref Uğur Yiğit, Hasan Ömer Akdağlı, Hüseyin Yalçın Kavukçuoğlu, İbrahim Akın İlker Güven, İzzet Artunç, Mehmet Tayfun Uraz, Mithat Kemal Algül, Necati Kurt, Osman Metin Açımuz, Recep Bülent Bosatanoğlu, Yalçın Ertuna, Abbullah Can Erenoğlu, Erdem Caner Bener, Hayati Bilgiç, İlker Güven, Hüseyin Çiftçi ve Mustafa Doğan Denizmen’in avukatları söz aldı.

Müvekkillerinin suçsuz olduğunu belirten avukatlar, suç olduğu isnat edilen açıklamanın, fikir ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Avukatlar, suçlamaların soyut iddialara dayandığını vurguladı.

Avukatlar iddianamenin iade edilmesini talep etti, ancak böyle bir itiraz hakkının söz konusu olmaması nedeniyle bu talep reddedildi.

‘KASIT ARANMASI NEYE GÖRE BELİRLENDİ’

9 emekli amiralin avukatı olan Kemal Nevzat Güleşen, bu davanın siyasi bir inat yüzünden açıldığını, Türk hukukunun zamanına yazık edildiğini söyledi. Mütalaada kasıt arandığını belirten Güleşen, “Benim müvekkillerime beraat talep edildi. Onlarda kasıt olmadığını nasıl anladınız? Beyin tomografisini mi çektiniz? Neye göre belirlendi bu kasıt?” diye sordu. Ortada bir delil olmadığını hukuksuzluk olduğunu kaydeden Güleşen amirallerle ilgili beraat talep etti.

13 sanığın avukatı olan Hüseyin Ersöz de, bu davanın siyasi bir dava olduğunu vurguladı. Ersöz, “Bu yargılanan kişileri, işlemiş oldukları suçlardan mı yoksa sahip oldukları düşüncelerin siyasi iktidarın menfaatleriyle uyuşmadığı için mi yargılıyoruz?” diye sordu.

Beyanların ardından duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

SAVCI 12 AMİRAL İÇİN CEZA İSTEMİŞTİ

Montrö Sözleşmesi ve cübbeli amiralle ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmak suçlamasıyla 103 emekli amiralin yargılandığı davada savcı mütalaasını vermişti. Savcı mütalaasında, sanıklar Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker Güven, Mustafa Özbey, Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk’ün ADMEK-2 isimli WhatsApp grubunda söz konusu bildirinin taslağının paylaşılmasından itibaren metnin oluşturulmasına kadar katkı sundukları, altını imzalamayı kabul ettikleri ve yayımlanması için anlaştıklarını iddia etmişti.

Savcı 91 sanığa beraat talep ederken 12 emekli amiral için de ceza istemişti.

 

Amiraller davasında ‘kasıt’ sorusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!