Amiraller neden hedefte?

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘100’e yakın emekli amiralin şu anda hesapları soruluyor’ sözlerini değerlendiren Mehmet Ali Güller, ‘İktidar bu tür amiraller değil, askeri üniformasının üzerine cüppe giyerek tekkeye giden amiraller olsun istiyor!’ dedi.

Partisinin Antalya il teşkilatı toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Nisan 2021’de kamuoyunu Montrö Sözleşmesi konusunda bilgilendiren 104 emekli amirali yeniden hedef aldı:

Gece yarısı bildirilerinden terör saldırılarına, suç örgütleri mensuplarından provokatif eylemlere kadar bulabildikleri her aracı kullandılar. İşte 100’e yakın emekli amiralin şu anda hesapları soruluyor, devam ediyoruz, sorulacak. Sen emekli olmuşsun, senin bu milletle, bu devletle ne işin var? İşine bak.”

Cumhuriyet yazarı Mehmet Ali Güller, emekli amirallerin hedef alınmasının nedenlerini 8 maddede sıraladı.

Güller’in yazısının satır başları şöyle:

“1. Bir cumhurbaşkanının, kamuoyunu bilgilendiren amirallerin bildirisi ile mafya ve terör eylemlerini aynı senaryonun parçası olarak nitelemesi, ülke adına vahimdir. Fakat şaşırtmamaktadır. AKP-FETÖ ortaklığında yapılan kumpaslarda PKK tanık, TSK sanıktı!

2. “Emekli olmuşsun, senin bu milletle, bu devletle ne işin var” cümlesi, Erdoğan için iki kere anlamsızdır. Birincisi, kendisi de emeklidir. İkincisi emekli askerlerden SADAT’çı Adnan Tanrıverdi, daha düne kadar başdanışmanıydı. Tanrıverdi “mehdi gelecek” sözlerinin kamuoyunda doğurduğu tepki nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştı.

3. Öte yandan emekliler de bu milletin bir parçasıdır; üstelik birikmiş emekleri nedeniyle bu milletin en değerli parçalarındandır. Milletin parçasına, “milletle ne işin var” demek mantığa aykırıdır. Dahası emeklilere “işi bitmiş” muamelesi anlamına gelir ki gayri insanidir.

4. Ayrıca unutulmasın: 15 Temmuz gecesi Erdoğan’ın bakanları el ayak çekmişken, emekli askerler sokaklara çıkıp beylik tabancalarıyla darbecilere karşı çatıştılar, vuruldular ve darbe bastırılana kadar mücadele ettiler. Darbe bastırıldıktan sonra ekranlara doluşan AKP yöneticileri gibi şov yapmadılar.

5. AKP iktidarı 104 amiralden aslında neden rahatsız? Çünkü o 104 amiral ve onlarla aynı düşüncedeki binlerce amiral ve general, Türkiye’nin çıkarlarını savunuyor, Atatürk’ü savunuyor, laikliği savunuyor, cumhuriyeti ve demokrasiyi savunuyor…

İktidar bu tür amiraller değil, askeri üniformasının üzerine cüppe giyerek tekkeye giden amiraller olsun istiyor! Üstelik, “Alnı secdeye gelenden zarar gelmez” diyerek devleti teslim ettikleri FETÖ örneği ortadayken.

AMİRALLERİN MONTRÖ HAKLILIĞI

6. Amirallerin 4 Nisan 2021 tarihli açıklamasının odağında Montrö Sözleşmesi vardı. Bu konuda Türkiye’de konuşmaya en yetkin meslek grupları, büyükelçiler ve amirallerdir. Nitekim 126 büyükelçi de 30 Ocak 2020’de aynı konuda bir uyarı ve bilgilendirme metni yayımlamıştı. Kısacası, amirallerin uzmanı oldukları Montrö konusunda halkı bilgilendirmelerinden daha doğal bir şey yoktur.

7. Ne demişti amiraller? “Montrö Sözleşmesi’nin tartışma konusu yapılmasına, masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.”

Haksız mı amiraller? Daha 5 Nisan akşamı, Erdoğan amirallere yanıt verirken aslında amiralleri doğrulamadı mı? “Daha iyisi için imkân bulana kadar Montrö’ye bağlılığımızı sürdürüyoruz” diyen Erdoğan ve Atatürk’ün “makul ama parlak değil” sözlerini bağlamından kopararak “daha iyisi”ne destek için kullanan Erdoğancılar, Montrö’yü tartışmaya açmış olmuyor mu?

Dahası, Erdoğan 19 Aralık 2019’da “Montrö’de bize tanınan bir hak yok” diyerek, 5 Ocak 2020’de “Savaş gemileri gerekirse Kanal İstanbul’dan geçer” diyerek Montrö’yü tartışmaya açmadı mı?

AKP’NİN NATO’CULUĞU

8. 104 amiralin çoğunluğu, sadece Montrö konusunda değil, ABD’den Türkiye’ye yönelen tehditler konusunda da uzun süredir Türkiye’yi bilgilendiriyordu:

ABD’nin Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı cephe inşa ettiği, Karadeniz’de Türkiye’yi Rusya’yla karşı karşıya getirmeye çalıştığı, Suriye’de terör örgütüne silah desteği verdiği, terör örgütünü eğiterek ordulaştırdığı uyarıları yapıyorlardı…

Mezhep temelli dış politikadan dönülmesi gerektiğini, Ankara’nın Şam’la anlaşmasını ve Kahire’yle normalleşmesini savunuyorlardı…

Haksızlar mı? Ve sonuçta ne oldu?

“Vatan savaşı” propagandası yapan AKP iktidarı, ABD desteği alabilmek için Mehmetçiği Afganistan’a gönderme pazarlığına başladı; onayladığı NATO bildirisiyle ABD’nin Karadeniz’i “NATO gölü” yapma hedefine soyundu; ABD’yle Ukrayna’da, Karadeniz’de, Libya’da ve hatta Suriye’de işbirliği yapmaya yöneldi!”

Amiraller neden hedefte?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 sene önce

  Amiraller… 5-10 yerden devlet kurumlarindan Maas almadiklari icin hedefteler…,..

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  “Sen emekli olmuşsun, senin bu milletle, bu devletle ne işin var? İşine bak.”…. Cümleye bakar mısınız? Yıllarca vatana ve millete hizmet etmiş, milli ve manevi tüm değerleri korumak adına ömrünü adamış emekli askerlerimize böyle bir şey söylenebilir mi? Özellikle mi seçiliyor bu cümleler? Kendimi onların yerine koyuyorum ve gerçekten üzülüyorum. İnsanları vatana-millete ve hayata küstüreceksiniz!

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Demokratik bir ülkede siyaset herkesin hakkıdır ve bunu engellemek isteyen kişiler demokrasiye darbe vurmaktadırlar.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Dogru söyleyen herkez hedeftir !

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Türkiye nin başına gelmiş geçmiş en büyük zarar erdoğan vahdettin ve abdulhamiddir

  Cevapla
 6. Türkiye yeniden amerikanın dümen suyuna girmiş demektir.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Avrupa güçleri Atatürk’ü yenemedi, Avrupa uşakları hiç yenemez, bunu 2023te bay Kemal ile beraber seyredeceksiniz. Hesaplaşmak günü, Allah’ın dinini siyaset ile kirleten şahıslar, Allah’a savaş ilanı vermiş ve Allah ile savaşa girenin sonu belli. Halkın ekmeği mesleği ve inancı ile oynayan siyasetçiler Allahtan üç kere korkmaları gerekir.

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Tipik ak trolluk örneği. Alanı yayıyor. At izi ile it izini bilerek karıştırmaya çalışıyor, 20 yil boyunca yaptığı gibi. Yiyen varsa afiyet olsun. Maduro’dan haber yok mu, peynirler gelmiyor mu artık?

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Tamamen olmasa da büyük kısmı haklı. Aslında o bildiri ne Montrö anlaşması ne atom bombası. Bir cımbız hikayesinin.

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  Ben 83 yaşında hayatımın önemli bir bölümünü petrol sahalarında ülkeme hizmet etmekle geçirdim.Halen Doğu Akdenizde,Karadenizde yapılan sondajlarla ve yapıldığı söylenen keşiflerle elde edebildiğimiz bilgileri değerlendirme sorumluluğu duymaktayım.Doğru yapılanları takdir yanlış yapılanlarıda kendi imkanlarımla tenkid etmekteyim.Ömrünün önemli bir bölümünü deniz subayları olarak hizmet etmiş 104 Amirallerimizinde ülkemizin denizlerinden doğan haklarının savunulmasında fikir sahibi gerektiğinde danışılacak bilge kişileri olmaları en doğal haklarıdır.104 Amirali yok saymak söylediklerini suç saymak kadar yanlış hiç bir şey yoktur.Bence bütün siyasetçilerimizin akıllarını başlarına alıp gittikleri yanlış yoldan dönüş yapmaları gerekir.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!