Amirallere yönelik 'Montrö açıklaması' soruşturmasında yeni gelişme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Montrö' açıklamasında imzası olan 104 emekli amiralden 99’unun ifadesi tamamlandı.

Amirallere yönelik 'Montrö açıklaması' soruşturmasında yeni gelişme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 3 Nisan'da 104 emekli amiralin yayımladığı 'Montrö' açıklaması ile ilgili yürüttüğü soruşturmada 104 amiralden 99’unun ifadesi tamamlandı.

Amiraller, farklı tarihlerde çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. 5 amiralin ise sağlık sorunları nedeniyle ifadesi alınamadı. Ev ve iş yeri aramalarında ele geçirilen dijital materyalleri ve HTS kayıtlarının incelemesinin devam ettiği bildirildi.

AA’nın haberine göre “savcılığın, dijital inceleme raporlarının tamamlanmasının ardından soruşturmayı derinleştireceği” iddia edildi. 

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan'da, emekli amirallerin yayımladığı Montrö açıklamasına ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Amirallere, "Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçu yöneltilmişti. 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmış, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise emniyete gelmeleri için tebligat yapılmıştı. Söz konusu isimler ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile 1 emekli general de 16 Nisan'da ifadeye çağırmış, 22 Nisan'da 6 amiral adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Emekli amiral Işık Biren ise hastanede tedavi gördüğü için ifadeye gelememişti.

Başsavcılık, son olarak 27 Mayıs'ta da geri kalan amiralleri ifadeye çağırmıştı.