Anagold’a kıyak için İliç’teki diri fayı ‘ölü’ gösterdiler!

Erzincan İliç'teki Anagold'a ait altın madeninde yaşanan facianın ardından Jeoloji Mühendisleri Odası, göçen altın madeninin aktif fay hattına kurulduğunu, ancak projenin aktif fay yokmuş gibi hazırlanıp tesisin kurulduğunu bildirdi. Veryansın Tv aylar önce maden sahasından yaptığı yayında, siyanür tehdidinin yanı sıra deprem riskini de ortaya koymuş, maden bölgesinden geçen fay hattına dikkat çekmişti.

featured

Erzincan İliç’teki ABD-Kanada ortaklı Anagold’a ait ölüm madenine ilişkin Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan (JMO) önemli bilgiler geldi.

Jeoloji Mühendisleri Odası, altın madeninin aktif fay hattı üzerine kurulduğunu, ancak projenin hem hazırlanması hem de uygulanıp tesisin kurulması aşamasında fay hattının hiç zarar vermeyecekmiş gibi ‘inaktif’ gösterildiğini açıkladı.

JMO tarafından yapılan açıklamada, yaşanan felaket ‘iş cinayeti’ olarak nitelendirilirken, altın madeninin bulunduğu alanla ilgili yapılan teknik çalışmalar ve tespitlere ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı.

2022 yılı Haziran ayında Çöpler Altın Madeni İşletmesi yığın liçi sahasındaki siyanür karışımı çözelti götüren borularda yaşanan kırılma üzerine JMO olarak bölgede incelemede yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

-İncelemeler sonucunda, işletme sahası içerisinde MTA Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında yayınlanan Türkiye Diri Fay Haritasında aktif olduğu ifade edilen ve Munzur segmenti olarak tanımlanan Munzur Fay  hattının bulunduğu tespit edilmiştir.

-Ancak bu fay hattının işletme projeleri hazırlanırken dikkate alınmadığı, hatta fayın inaktif olduğunun belirtildiği, hazırlanan atık depolama, üretim ve diğer tesis projelerinde 0.30 g ivme değerleri gibi düşük ivme değerleri baz alınarak proje hazırlandığı görülmüştür.

-Olası büyük bir depremde bu alanda bulunan tesislerin yıkılma riski taşıyabileceği ifade edilerek, hazırlanan ve işletilmekte olan atık depolama tesisi, üretim tesisleri ile açık kazı ve yığın liçi için gerekli tasarım parametrelerinin hem statik, hem de dinamik koşullar (açık ocakta patlama ile kazı yapılması nedeniyle) dikkate alınarak yeniden yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade edilmiştir.”

MADEN ÖNÜNDE FAY UYARISI

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan Anagold Madencilik’e ait atık havuzlarından kaynaklı yaşanacak ‘siyanür ve sülfürik asit tehdidi’ne karşı Veryansın Tv iki yıldır uyarıyordu.

En son Sedat Cezayirlioğlu, Avukat İsmail Hakkı Atal ve Serkan Öz, 6 Aralık 2023’te maden sahası önünde açıklamalarda bulunmuştu.

Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek, İliç’teki deprem tehlikesine işaret eden Atal, “Başta Naci Görür olmak üzere bilim insanları diyor ki; burada her an 7’den büyük deprem bekleniyor. Çünkü tam altımızdan fay geçiyor. Eğer şu anda burada deprem olsa hepimiz öldük. Aşağıda işçiler de öldü. 2017’de yapılmış bilimsel çalışma diyor ki; en son 1939’da 7’den büyük deprem olmuştur, yüzyıllık periyotlar maksimum periyotlardır ve yüzyıldan daha kısa bir sürede beklenmektedir. Şu anda 1939 depreminden sonra 84. yıldayız. Bilim insanları her an yıkıcı bir deprem bekliyor burada.” diye konuşmuştu.

İşte Veryansın Tv’nin sahadan yaptığı o yayın…

Anagold’a kıyak için İliç’teki diri fayı ‘ölü’ gösterdiler!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!