Anaokuluna mescit zorunluluğu: Bakan Tekin’den ‘isteyenler için’ savunması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), anaokuluna mescit zorunluluğu getirilmesini, “İbadetlerini yerine getirmek isteyenlerin, bu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapıldı” sözleriyle savundu.

featured

ÇEDES projesiyle okullarda imamların derse girmesinin önünü açan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şimdi de okulöncesi eğitim kurumlarında mescidi zorunlu hale getirmişti.

“Yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında ibadethane açılır. Okulöncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında talep edilmesi halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekân ayrılabilir” maddesi “Okulöncesi eğitim ve ilköğretim kurumları ile yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında ibadet ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla doğal aydınlatmalı uygun mekânda mescit açılır” şeklinde değiştirilmişti. Anaokulu ve ilköğretim kurumlarında mescit açılması zorunlu hale getirilmesi tepki çekmişti.

‘İSTEYENLER İÇİN YAPILDI’

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara mescit düzenlemesini Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, soru önergesine verdiği yanıtta mescit düzenlemesinde zorunluluk bulunmasına değinmezken düzenlemenin “isteyenler” için yapıldığını savundu. Yanıtta, “Okullarımızda çalışanlar başta olmak üzere ibadetlerini yerine getirmek isteyenlerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmıştır” ifadeleriyle yetinildi.

CHP’li Kara, bakanın verdiği yanıta “Okulöncesi ve ilköğretime dair koyulan ibadethane zorunluluğu ideolojik bir perspektifi yansıtıyor. ÇEDES projelerinden bunu ayrı düşünmemiz imkân dahilinde değil” tepkisini gösterdi.

Anaokuluna mescit zorunluluğu: Bakan Tekin’den ‘isteyenler için’ savunması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!