Anayasada ‘başka değişiklikler’ ne olacak? Yeni Şafak yazarı duyurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başörtüsü dışında anayasada başka değişiklere işaret etmesi, “Başka neler değişecek?” tartışması başlattı. Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, LGBT konusu ve eşcinsel evliliklere işaret etti.

featured

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “başörtüsüne yasal düzenleme” çağrısına Cumhurbaşkanı Erdoğan el yükselterek karşılık verdi ve “Anayasa değişikliği” teklifinde bulundu. Erdoğan sadece başörtüsü konusunda değil başka konularda da anayasada ek düzenleme sinyali verdi.

Kılıçdaroğlu, çağrıya açık kapı bırakırken, Erdoğan’a ilk başta CHP adına olumsuz karşılık veren Özgür Özel, “desteklememek için Anayasa değişikliği önerip başka değişiklikler için fırsat kolluyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa çağrısı yaptığı konuşmasında, “kadının ve erkeğin birlikteliğinden oluşan aile” vurgusu da yaptı. Tam olarak şu cümleyi kurdu: “Kadının ve erkeğin birlikteliğinden oluşan aile kurumumuzu da güçlendirerek geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak ilave değişiklikler de yapalım.”

“Başka değişiklikler” neler olabilir konusu ayrı bir tartışma daha başlattı.

Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, “başka değişiklikler” konusunda LGBT ve eşcinsel evliliklere işaret etti.

Çelik’in yazısının satır başları şöyle:

“(…) Bizim mevcut Anayasa’mızda ise ailenin korunmasıyla ilgili bir “açık” var. Erdoğan’ın dünkü sözleri de mevcut Anayasa’nın 41. Maddesi’ne denk düşüyor.

Ağustos ayında, Türkiye’de lezbiyen olduklarını ilan eden iki kadının çocuk sahibi olduklarını ve bu “yeni aile tipi” ile sosyal medyalarından yayınlar yaptıkları gündeme gelmişti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da inceleme yapmış ve lezbiyen ilişki yaşayan kadınlardan birinin bebeğin annesi, diğerinin de halası olduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı. Yani her şey “görünürde” yasaldı. Çünkü Anayasa’nın 41. Maddesi şöyle diyor: “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.”

Dikkat ederseniz Anayasa’daki aile tanımında “erkek” ifadesi geçmiyor. Mesela “eşler arasında” deniliyor, “ananın ve çocukların korunması” vurgusu yapılıyor ama “erkeğe” ya da “babaya” değinilmiyor.

Bu köşeden bir kez daha aktardığım yeni tip aile örneğinde de görüldüğü gibi homoseksüel ilişki yaşayan iki kadının Türkiye’de çocuk sahibi olup, “aile” kabul edilmesinin önünde hukuki bir engel yok. Aileyi temelden sarsacak, “yeni aile tiplerini meşrulaştıracak” bu açığı ortadan kaldırmak için de Anayasa değişikliği yapılmalı…

Cumhur İttifakı’nın sandalye sayısı yetersiz ama Erdoğan’ın Anayasa hamlesi ile muhalefet bloğundaki bazı partiler pozisyonlarını gözden geçirmek zorunda kalabilirler.”

Anayasada ‘başka değişiklikler’ ne olacak? Yeni Şafak yazarı duyurdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!