‘Andımız’ için yeni adım

featured

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Danıştay 8. Dairesi’nin Öğrenci Andı’nın kaldırılması ile ilgili kararını temyize taşıdı. Koncuk, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

VERYANSIN TV

2018’de aldığı kararla okullarda Öğrenci Andı’nı kaldıran MEB yönetmeliğini oy çokluğu ile iptal eden Danıştay 8. Dairesi, 3 yıl sonra yönetmeliğin hukuka aykırı olmadığına hükmetmişti. Dairenin 29 Eylül 2021 tarihli kararında, Öğrenci Andı’nın okullarda okutulmamasının doğru olduğu belirtilmiş, eğitim materyali olarak kullanılmaya devam ettiği vurgulanmıştı.

3 yıl sonra hüküm değişti: Danıştay ‘Andımız okutulmasın’ dedi

Zafer Partisi Adana Milletvekili İsmail Koncuk, kararı temyize götürdü.

‘ÖĞRENCİ ANDI SÖZDE DEMOKRATİKLEŞMENİN KURBANI OLDU’

Öğrenci Andı’nın kaldırılmasının nesnel/bilimsel gerekçelere dayanmadığını, siyasi nedenlerle alınmış bir karar olduğunu vurgulayan Koncuk, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Ne yazık ki dönemin siyasi konjonktüründe Öğrenci Andı’nın kaldırılması demokratikleşme yolunda atılmış bir adım olarak değerlendirilmiştir. ‘Demokratikleşme süreci’nin devamında, Devlet dairelerinden ‘T.C’ ibarelerinin çıkarıldığı, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadelerinin kaldırıldığı, ‘Çözüm Süreci’ adı altında bölücü terör örgütünün siyasi temsilcileriyle doğrudan/dolaylı müzakere yapıldığı kamuoyunun malumudur. Öğrenci Andı’nın kaldırılmasının bölücü terör örgütünün talepleri arasında olduğu öteden beri bilinmektedir. Öğrenci Andı’nın kaldırılması ‘çözüm sürecinde’ terör örgütünün talebi doğrultusunda atılmış bir siyasi adımdır. Yine kamuoyunun malumu olduğu üzere, çözüm sürecinin sonunda Güneydoğu Anadolu’daki birçok ilimiz hendek terörüne maruz kalmış, bu illerimizde Devlet otoritesinin yeniden tesisi için yüzlerce şehit verilmiştir.”

Koncuk, “Öğrenci Andı’nın okutulmasının kaldırılmasına yol açan idari işlem yukarıda arz edilen ‘Demokratikleşme Süreci’nin bir parçasıdır. Öğrenci Andı, sözde demokratikleşmenin kurbanı olmuştur. Bu idari işlem, nesnel/bilimsel bir gereklilikten değil, konjonktürel bir siyasi açılımdan doğmuştur. Amaç yönünden hukuka uygun değildir!” ifadelerini kullandı.

“Öğrenci Andı, içeriği itibariyle Türk Devleti’ne ve Türk Milleti’ne bağlılığın vurgulandığı, Türk Milli Eğitim sisteminin hedeflerine uygun, bu davayı açan davacının, bu dilekçeyi yazan vekilinin, bu kararı veren heyetin ve temyiz incelemesini yapacak Kurul Üyeleri’nin ilkokulda gururla okuduğu bir metindir” diyen Koncuk, açıklamasına şöyle devam etti:

‘HUKUKSAL GEREKÇELERLE DEĞİL, SİYASİ SAİKLERLE KALDIRILDI’

“Tarihin bizlerin şahitliğindeki bu döneminde tarafımızın Öğrenci Andı’nın kaldırılmasından değil, gururla okutulmaya devam edilmesinden yana olması hem hukuki hem vicdani sorumluluğumuzdur. Zira Öğrenci Andı’nın hukuksal gerekçelerle değil, siyasi saiklerle kaldırıldığı açıktır. Nesnellikten ve kamu yararından uzak bu işlem, yargısal denetime açıktır, sebep ve amaç yönünden hukuka uygun değildir.”

Koncuk son olarak, “1933 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanmış, ilk ve orta dereceli okullarda ‘andımız’ uygulaması başlatılmıştı. Bu uygulama zaman zaman kaldırıldı, metin değişikliğe uğradı. 12 Mart ve 12 Eylül’de, bireysel girişimler neticesinde bu uygulama devam etti. Öğrenci Andının kaldırılmasının ‘Demokratikleşme Paketi’nin bir parçası olarak değil Demokratik bir Türkiye için Öğrenci Andının yeniden okutulması gerekliliktir. Bunun için davanın sonuna kadar takipçisi olacağım” dedi.

İsmail Koncuk, avukatı Uğur Tarhan aracılığıyla Danıştay 8. Dairesi’nin kararının temyiz incelmesi sonucunda bozulmasını talep etti.

‘Andımız’ için yeni adım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 6 ay önce

  Bir eğitim çalışanı olarak “Andımızın” okutulmasının milli ve manevi değerler yönünden olumlu olduğunu düşünüyorum. Sayın vekili bu mücadelesinde destekliyorum.

  Cevapla
 2. 6 ay önce

  istiklal marsinin ilk iki kitasi degil geri kalan kisimlarinida cocuklara okutunuz.

  Cevapla
 3. 6 ay önce

  Akp’nin sonu sert bir şekilde gelmeden unutun andı mandı.

  Cevapla
 4. 6 ay önce

  Sn. Bahçeli ‘okutmazsam namerdim’ demişti. Onun da bu davaya dahil olması beklenir.

  Cevapla
 5. 6 ay önce

  Buna bağlamamak lazım çünkü o gidince gelecekmiş kabulü var gibi içinde ama şimdiki iktidar olamamış akp (chp) de bunun için adım atmayacaktır. Çözülmeye alternatif helalleşmeleri çıktı!

  Cevapla
 6. 6 ay önce

  Andımızın rahatsız ettiği kişilere bakın yeter. Teröristsen varlığın bu ülkenin varlığına armağan değil tehdit olur.
  Dürüstlük ve saygı, ancak hırsızları ve karaktersizleri rahatsız eder.
  Çalışkan olmak tembel ve asalakları, doğruluk ahlaksız ve yalancıları, zayıfları ve küçükleri korumaktan, çocuk idtismarcıları, büyüklere saygı ise ülkenin kurucu büyüklerinden besmele görmüş şeytan gibi kuduranları rahatsız eder. Gerisi de böyle gider.

  Cevapla
 7. 6 ay önce

  Yav kardeşim hemen karşı ateş açıyorsunuz la bir durun akıllı olun az he. Nerden biliyorsun Chp’nin iktidar olamamış akp olduğunu. Kör bile aklında resmini çiziyor bazı şeylerin dokunarak. At gözlüğü bile değil bu sizin ki. İki tane sezgine oğuzkağana bakıp da koskoca %-30 potansiyelin gücünü atlantiğe hibe etme. hesap tutar tutmaz. beni ölümdem önce korkutabilirsin ama öldükten sonra asla kapişş. hadi hayırrlı yıllar dilerim…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!