Ankara-Şam arasında ‘sığınmacı’ trafiği iddiası

Türkiye'nin terörden arındırdığı bölgelerle birlikte Esad tarafında şartları olgunlaştırarak önümüzdeki 15-20 aylık dilimde 1,5 milyon mültecinin ülkesine dönüşünü hedeflediği öne sürüldü.

featured

Türkiye gazetesi, “Türkiye’nin 15-20 ay içinde terörden arındırdığı bölgelerle birlikte Beşar Esad tarafında şartları olgunlaştırarak 1,5 milyon sığınmacının ülkesine dönmesini amaçladığını” iddia etti.

Yılmaz Bilgen imzalı haberde, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıların güvenli geri dönüşüne yönelik girişimlerini hızlandırdığı iddia edildi.

Haberde şu iddialar yer aldı:

Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve Zeytin Dalı Harekât bölgelerinde organize sanayi inşa projelerinde büyük aşama kaydedilirken aynı koridorda Katar’ın fonladığı 200 bin konutun saha analizleri yapıldı, proje ihale aşamasında. Şam kanadı ile mülteciler ve terör örgütü PKK koruları başta olmak üzere görüşme trafiği de devam ediyor. Şam’ın PKK işgal hattına yapılacak bir terör operasyonunu kuzey ve doğu (Deir el-Zor, Rakka ve Menbiç) aksından desteklemesini isteyen Türk tarafı, tüm petrol ve gaz alanlarının yeniden Şam’ın kontrolüne geçmesi ve tüm arama, işleme, nakil ve ihraç konusunda destek taahhüdünü de tekrarladı.

Bu projeye paralel olarak Esad bölgelerinde de güvenli havzaların oluşturulması iki ülke temsilcileri arasında yapılan görüşmelerin bir diğer konu başlığı. BAE, Suudi Arabistan, Cezayir ve Ürdün’ün Şam-Ankara görüşme trafiğine diplomasi desteğini artırırken bazı liderler, Erdoğan ve Esad arasında doğrudan (telefon) görüşme zemini oluşturma amaçlı girişimlerini sürdürüyor. Türkiye, TSK ve Suriye Millî Ordusu’nun terörden arındırdığı bölgelerle birlikte Esad tarafında şartları olgunlaştırarak önümüzdeki 15-20 aylık dilimde 1,5 milyon mültecinin ülkesine dönüşünü hedefliyor.

Esad rejimi ile başlayan diplomatik görüşme trafiğinde Türkiye’nin öncelikli talebi, resmî nüfus ve tapu kayıtlarının 2011 öncesi baz alınarak yenilenmesi.

Ankara’nın hesabı geri dönüş hâlinde verilecek can ve mal güvenliği teminatı ile 700 bin Suriyelinin döneceği yönünde. Bu konuda atılacak adımlar arasında siyasi, güvenlik konularında alınacak mesafeyi ekonomik işbirliği takip edecek.”

Ankara-Şam arasında ‘sığınmacı’ trafiği iddiası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

9 Yorum

 1. Oyalama taktikleri, görüşüyoruz, görüşmeler devam ediyor vsvsvsv. Seçime kadar 1 kişi dahi kalmamalı yoksa hep birlikte giriyorsunuz.

 2. 9 ay önce

  At yalanı Gardaşım, seçime daha çok var.
  Manisa da yaşıyorum sadece benim sokağımda 9 hane var, en azı 4 çocuk sahibi. Hiç de gidecek gibi değiller. Inanılmaz bir şekilde guruplasiyorlar. Digelim ki mahallede bir ev boşalsın hemen aynı saat yerine suriyeli geliyor. Hatta aksine insanlar suriyelilerin çoğunluk olduğu mahalleleri terkediyor. 6 yıldır gözlemliyorum. Hicbir güç bunları yollayamaz. Adamlar mahallelere sahip çıkmaya başladı.

 3. 9 ay önce

  10 milyonda 1.5 geri donecekmis. Yani 8.5 milyon burada kalacak!

 4. 9 ay önce

  T.C. Vatandaşlığı verilen sığınmacılara kesinlikle oy kullanma hakkı verilmemelidir.

  • 9 ay önce

   Soylu seçim de Suriyeliler’in oy verdiğini açıkladı

   Cevapla
 5. 9 ay önce

  Ben söylemiştim gönderiyormuş gibi yapacaklar, göndermek isteyen vatandaşlık vermez entegre etmeye çalışmaz yıllardır Esad ile görüşmek için bir şeyler yapar ama hiç görüşmedi. Suriyelileri göndermek istiyorsanız, Suriyeliler’in Türkiye de sahip olduğu her şeyi geri alarak başlayacaksın, sonra askeri polisi göndereceksin. Bu insanlar zorla gider, onlar isteyerek gitmez. Suriye de vermedikleri mücadeleyi Türkiye de vermek için uğraşır

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!