Ankara zafer havasında ama… Yunanistan 3’lü mutabakattan memnun

Ankara, NATO vetosunu kaldırmasını zafer gibi sunarken, Yunanistan Başbakanı Miçoktais, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine vetoyu kaldırmasını "İttifakın iyiliğine olacak şekilde sağduyu kazandı" sözleriyle değerlendirdi.

featured

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçoktais, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik vetosunu kaldıran mutabakatın imzalanmasının ardından, “Fırsatçı ve faydacı davranışlar aşıldı” dedi.

NATO zirvesi için geldiği Madrid’de gazetecilere açıklamalarda bulunan Miçotakis, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakat metnini değerlendirirken, “İttifakın iyiliğine olacak şekilde sağduyu kazandı” ifadelerini kullandı.

İttifakın şu anda tamamıyla Ukrayna’nın işgaliyle mücadeleye odaklanması gerektiğini söyleyen Miçotakis, “NATO’nun şu an kendi içinde istikrarsızlık yaratacak başka bir soruna ihtiyacı yok. Tüm partnerlerimiz bunu anlıyor” dedi.

BİDEN KUTLAMIŞTI

ABD Başkanı Biden da anlaşmayı kutlamış ve Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Üçlü muhtıra imzaladıkları için Finlandiya, İsveç ve Türkiye’yi tebrik ediyorum. Bu, NATO’nun Finlandiya ve İsveç’e davetinde çok kritik bir adımdır ve ittifakımızı güçlendirip, kolektif güvenliğimizi arttıracaktır. (NATO Zirvesi) Zirveye başlamak için çok güzel bir yol” demişti.

‘PUTİN AVRUPA’NIN NATOLAŞMASINI GÖRECEK’

Öte yandan Biden, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile basına açıklama yaptı.

Madrid’deki zirvede ittifak olarak birlik ve kararlılık mesajı verdiklerini belirten Biden, zirvede NATO ülkelerinin Finlandiya ve İsveç’i üyeliğe kabul etme mesajı vereceğini ifade etti.

Biden, “İki ülkenin tarafsızlık geleneğinden vazgeçerek NATO’ya katılmaya karar vermesi ittifakımızı daha güçlü yapacaktır.” dedi.

Bunun da birlik ve kararlılık mesajını desteklediğini dile getiren Biden, “Güvenlik ortamındaki değişikliklere karşılık olarak ve toplu savunmamızı güçlendirme adına bugün ABD’nin Avrupa’daki kuvvetlerini artıracağını ilan ediyorum.” diye konuştu.

Biden, ülkesinin daha önce Avrupa’daki asker sayısını 100 bine çıkardığını hatırlatarak bunu artırmaya devam edeceklerini, İspanya’daki destroyer sayısını 4’ten 6’ya çıkaracaklarını, Polonya’da kalıcı bir karargah kuracaklarını, Romanya’da konuşlu muharebeye hazır birlik bulunduracaklarını, İngiltere’ye ilave iki F-35 filosu göndereceklerini, İtalya ve Almanya’da hava savunmasını güçlendireceklerini kaydetti.

NATO’nun önemini kanıtladığını, her zamankinden daha fazla önem taşıdığını vurgulayan Biden, şunları söyledi:

“Finlandiya ve İsveç liderlerine Beyaz Saray’da da söylemiştim. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin Avrupa’nın Finlandiyalaşmasını istiyordu ancak Avrupa’nın NATOlaşmasını görecek. Avrupa’nın güvenliğini garanti altına almak için yapılması gereken bu.”

İşte 3’lü mutabakat muhtırasının tamamı:

Ankara zafer havasında ama… Yunanistan 3’lü mutabakattan memnun

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    ne bekliyorlardı ki tanıyamamışlar mı bunca yıldır.

  2. 2 ay önce

    İktidarı tanıyan, bu dönüşe şaşırmaz!..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!