Ankara’da sürpriz ‘asgari ücret’ görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Başkanı Atalay ile AKP Genel Merkezi'nde görüştü. Atalay görüşmeden sonra, "Güzel bir görüşme oldu" dedi.

featured
Arşiv

Peş peşe gelen zamlar, artan enflasyon sonrası asgari ücrete gelen zammın buhar olması sonrası asgari ücrete ikinci zam tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Hükümet uzun zamandır konuyu ötelerken, Ankara’da sürpriz bir görüşme kulisleri hareketlendirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile AKP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşme bir saatten fazla devam etti.

Görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ‘güzel bir görüşme’ yaptıklarını belirterek şunları ifade etti:

“Asgari ücret bırakın aralık ayını haziran ayında bile insanlar alım gücünü kaybetti.

Güzel bir görüşme oldu, bazı işverenler asgari ücret artırılsın diyor, onların elini tutan mı var. Konuyla ilgili Çalışma Bakanlığı bir çalışma yürütüyor. Önümüzdeki günlerde bir açıklama yapılacak. Toplumu memnun edecek bir açıklama olacağını düşünüyorum.”

Asgari ücret yılbaşında yüzde 50,5 zamla 4 bin 253 TL’ye yükselmişti.

Erdoğan, “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Ankara’da sürpriz ‘asgari ücret’ görüşmesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Neden kimse ücretlilerin gelir vergisi dilimlerini konuşmuyor arkadaş. Matematik bu kadar mı zayıf. Vergi dilimi limitleri neden olması gerektiği gibi yükselmiyor? Verdiğini ordan geri alıyor?

 2. 2 ay önce

  Serbest piyasa ekonomisinde, yani bizim ülkemizde, asgari ücrete zam yapmanın fiyatları daha da artıracağını; enflasyonu durdurmanın en önemli yolununsa yerli üretim ile arz-talep dengesini sağlamak olduğunu bilmiyorlar mı? Bilmiyorlarsa o koltukları boşuna işgal etmesinler, bilen birinin geçmesine izin versinler; biliyorlarsa amaçları nedir, halkı aldatmak mıdır, söylesinler.

 3. 2 ay önce

  Serbest piyasada her şeyin fiyatı serbest, emeğin fiyatı mahkum. Emek kendi fiyatını kendisi belirleyemez. Ya işveren canı nasıl isterse o kadar verir ya devlet sermaye kesimine göz kırpar. Asgari ücreti arttırsanız ne olacak kayıt dışı (veya içi) bütün firmalar 3 bin liradan fazla maaş vermiyor. Gidin Merter tekstil piyasasına, kafelere , simit salonlarına görün 2,5 – 3 bin lira maaş, sigorta da yok, işinize gelirse. Suriyeli, Afgan, Türkmen ne alıyorsa vatandaşa da aynısı.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!