Ankara’da ‘Türköne’yi kurtarma formülleri’

Bahçeli'nin üstü kapalı tahliyesini istediği FETÖ tutuklusu Mümtazer Türköne için kulislerde 'kurtarma formülleri'nin konuşulduğu öğrenildi. Buna göre Türköne 'terör örgütü üyeliği'yle değil de 'terör örgütü üyesi olmadığı halde onu teşvik etmek'le suçlanırsa serbest kalacak.

Ankara’da ‘Türköne’yi kurtarma formülleri’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen hafta yaptığı “Mümtazer Türköne” çıkışı çok konuşulmuştu. FETÖ medyasının en önemli ismi ve MHP’ye yönelik kaset kumpasında rol aldığı gerekçesiyle bizzat MHP’lilerce ağır suçlamalar yapılan eski Zaman yazarı Türköne için Bahçeli “Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir” demişti.

Bahçeli’nin sözleri haklı olarak “yargıya müdahale” olarak yorumlanınca büyük tepki çekti.

Bahçeli’nin açıklamalarının ardından eleştirileri haklı çıkartan gelişmeler yaşandığı öğrenildi. AKP’li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Türköne’yi kurtarma formüllerinin konuşulmaya başlandığını iddia etti.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“Mümtaz’er Türköne, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin attığı bir tweet’le gündem oldu.

Bahçeli’nin tweet’inde söz ettiği Mustafa Türköne, Ankara’nın yoksul bir ilçesi olan Mamak’ta şehit edilmiş bir ülkücü. Bahçeli şehadetinin 41. yılında Mustafa Türköne’yi anarken, “Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir” demişti. Bahçeli ikinci bir tweet daha attı. Mümtaz’er Türköne’nin suçlu olup olmadığına yargının karar vereceğini, kendisinin adil ve hakkaniyetli yargılama talep ettiğini söyledi. Ama geçmişte kendisine eleştirilerde bulunduğunu hatırlattığı Mümtaz’er Türköne hakkında sıcak ifadeler kullanmayı sürdürdü. Büyüklük bunu gerektirir. Geçmişe dönüp eski defterleri açmak küçüklere yakışır ama büyük insanlar buna tenezzül etmez.

TAHLİYE FORMÜLÜ

Mümtaz’er Türköne’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten aldığı hapis cezası da var. Ama asıl büyüklük izzetinefsine zor gelen birisinin adalet hakkını savunabilmektir.

Mümtaz’er Türköne için bir formülden söz ediliyor. Türköne, FETÖ üyeliğinden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Zaman gazetesindeki bazı yazıları delil olarak görülen Türköne, yaklaşık 4.5 yıldır hapiste. Dosyası temyiz aşamasında olan Türköne için şöyle bir formül konuşuluyor. Türköne’nin terör örgütü üyeliğinden değil, terör örgütü üyesi olmadığı halde onu meşru göstermek, teşvik etmek ve propagandasını yapmak suçundan dolayı cezalandırılması gerektiği savunuluyor.

Mümtaz’er Türköne dosyasını inceleyen savcı da yerel mahkemede o yönde değerlendirme yapmış. Mümtaz’er Türköne, Terörle Mücadele Yasası’nın 7. maddesinin birinci fıkrasına ve TCK’nın 314. maddesine göre 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. O nedenle bir süre daha hapis yatması gerekiyor. Ancak temyizde bozulur da 7. maddenin ikinci fıkrasındaki terör propagandası yapmaktan ceza alırsa, yattığı hapis cezaları dikkate alınarak cezaevinden çıkma imkânı doğacak. İki ceza arasında bir fıkra var ama biri hapiste tutuyor, diğeri tahliye ediyor. Dileğim, Mümtaz’er Türköne’nin bir önce özgürlüğüne kavuşması…”