Ankara’daki Rus güvenilir kaynaklar: Biz blöf yapmıyoruz, nükleer de dahil!

Rusya’nın Ukrayna müdahalesinde Putin’in seferberlik ilanı sonrası kamuoyu savaşın nereye evrileceğine odaklandı. Veryansın Tv’nin sorularını yanıtlayan Ankara’daki Rus güvenilir kaynaklar, “kırmızı çizgilerin aşılması halinde tüm imkanlarını kullanacaklarını, buna nükleer silahların da dahil” olduğunu söyledi.

featured

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, “kısmi seferberlik” ilanı sonrası “Savaşın boyutu büyüyecek mi?” sorusuna yanıt aranıyor.

Batı, Rusya’yı “savaşı tırmandırmak”la suçlarken; Moskova kararın “toprak bütünlüğünü, güvenliğini ve egemenliğini korumaya yönelik bir adım olduğu” görüşünde.

Seferberlik kararı ilanında Putin’in “Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil.” açıklaması ise dikkatleri nükleer silahların kullanılıp kullanılmayacağına çevirdi.

‘NÜKLEER SİLAHLAR DA DAHİL’

Veryansın Tv’ye bilgi veren Ankara’daki Rus güvenilir kaynaklar “Bu sözler gerçekten blöf değil. Washington, Brüksel ve Londra’nın, Kiev’e çatışmaları Rusya topraklarına taşıması yönünde talimat verdiklerini biliyoruz. Bu yüzden kırmızı çizgilerimizin aşılması ve toprak bütünlüğümüz hedef alındığı taktirde tüm imkanlarımızı kullanırız, buna nükleer silahlar da dahil.” ifadelerini kullandı.

‘KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ AŞILIRSA…’

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin “özel operasyon” mu yoksa “savaş” olarak mı adlandırılacağı konusundaki sorulara yanıt veren kaynaklar “Biz hala bunu özel operasyon olarak görüyoruz. Ama ileride kırmızı çizgilerimizin aşılması halinde daha farklı tedbirler gündeme gelebilir. Sürecinin savaş haline evrilip evrilmemesini Batı’nın turumu belirleyecek.“ dedi.

‘SEFERBERLİK İLANININ BİR BOYUTU DA DOMBAS’IN GÜVENLİĞİ’

Seferberlik ilanına ilişkin Ukrayna’nın Dombas bölgesinde yer alan Luhansk ve Donetsk’in Rusya’ya katılmak için referandum kararına işaret eden güvenilir kaynaklar, “Seferberlik ilanının bir boyutu da Dombas’taki güvenliği sağlamak. Yakın bir zamanda bölgede referandum yapılacak. 5 gün sürecek. Referandumdan ardından- eğer bu yönde bir karar çıkarsa-bölge Rusya’ya katılmış olacak. Artık bölgeye olası bir saldırı, Rus topraklarına yapılmış olacak. Bu da kırmızı çizgilerimizin aşılması demek. Bu bakımdan da kısmi bir seferberlik ilanı gerekliydi. Aynı zamanda bölgedeki askerlerimizin de güvenliği sağlamamız ve asker sayısını artırmamız gerekiyordu.” şeklinde konuştu.

Kaynaklara göre seferberliğin bir nedeni de Ukrayna’da çatışan Rus askerlerinin güvenliğini ve sayısını artırmak. Harkov’dan Rus askerlerinin geri çekilmesinin de bununla bağlantılı olduğu, çekilmenin “taktiksel” olduğu belirtiliyor.

300 BİN ASKER NASIL SEÇİLECEK?

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını açıklamasına ilişkin sorulara yanıt veren kaynaklar, söz konusu askerlerin daha önce “zorunlu askerlik yapmış ve savaş tecrübesi” olan isimlerden seçileceğini, herhangi bir Rus vatandaşının buna dahil olmayacağını, belli aralıklarla 300 bin askerin bölgeye gönderileceğini belirtti.

‘KAOSU HEDEFLEYEN BAZI EYLEMLER PLANLANIYOR

Seferberlik ilanı sonrası Rusya’daki protestoları ve gözaltıları yorumlayan Rus kaynaklar, Rus toplumunda Batı destekli bir korku yaratılmaya çalışıldığını, eylemi planlayanların Rusya’da herhangi bir partiye ya da demokratik kitle örgütüne mensup olmadığını, hükümeti hedef alan ve kaos çıkarılmasını hedefleyen bazı eylemler planlandığını söyledi.

‘MİR KARARI CİDDİ BİR SORUN’

Ve Rusya’nın SWIFT’e alternatif olarak geliştirdiği, Rus turistlerin sistemi yoğun bir şekilde kullandığı Mir ödeme sistemi…

İş Bankası ve Denizbank’ın Mir kullanımını askıya almasına değinen ve ABD’den bu konuda gelen açıklamalara dikkat çeken Ankara’daki kaynaklar, Türk bankalarının kararını “ciddi bir sorun” olarak değerlendirirken, konuyu yakından takip ettiklerini belirtti.

Ankara’daki Rus güvenilir kaynaklar: Biz blöf yapmıyoruz, nükleer de dahil!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 4 gün önce

  rusya batırmaya başladı.nükleer bariz blöf. seferberlik ilanı zaten işlerin kötüye gittiğinin kanıtı.beceremdi bu işi putin kariyerinin sonuna geliyor gibi.

  • 4 gün önce

   Putin etrafinda dusunen adam birakmayinca boyle oldu. Her seyi ben bilirim liderlerden halklara hep zarar gelir.

 2. 4 gün önce

  Ukraynada ABDyi veya Rusyayı desteklemeye ülke içi demokrasi hangisinde daha iyi diye karar veremeyiz. Çünkü ABD’nin veya Rusyanın mandası olma kararı vermiyoruz. Hangisinin Türkiyeye karşı dışsiyasetinde toprağımıza tehdit var diye karar vereceğiz. O tehdit de Wilson’dan beri ABD ve müttefiklerinden geliyor.

  • 4 gün önce

   Meteden bey, yalnız Ukrayna savaşında, Rusya hala daha üstün gelemiyor. savaşı maalesef kaybetme olasılığı belirdi. bir de Batıyla arasındaki teknoloji farkını da göz önüne almak gerekiyor.

   • 4 gün önce

    Rusya tüm Ukraynayı alacağını hiç açıklamadı zaten Odesa dışında istediği karadeniz kıyısını aldı. Ukrayna daha bu yerlerden hiçbirini geri alamadı. Rusya Klasik silahlarda üstün değil NATOya yenilip işgale uğrasa bile Hipersonik ve Nükleer silahlarıyla tehdit ederek kolaylıkla işgalcilerden toprağını kurtarır zaten, NATO da buna cesaret edemez.

    Cevapla
    • 4 gün önce

     tamam, peki şimdiye kadar o övündüğü hiper sonik füzelerini kullanması gerekmiyor muydu?..

     • 3 gün önce

      Şu anda istediğini aldı,neden son çareye başvursun ki! 3.dünya savaşını başlatması için doğrudan Rusyanın saldırıya uğraması gerekir. ABDnin darbeyle Putini devirip tıpkı Ukraynadaki gibi bir kukla hükümet kurması bizim için felaket olur çünkü ABDnin Türkiyeyi bölme planına katılır. Zelenskinin Yunanistanda Türk soykırımı yapan Etniki Eteryayı övdüğünü bilmiyormusunuz?

 3. 4 gün önce

  Rusya ordusu bitmiş! Yakında bölünür bunlar. Ha nükleer mi bu devirde zor. Atarlarsa ellerindeki ülke de kalmaz çünkü!

  • 3 gün önce

   Türkiyenin Rusya gibi dünyayı yokedecek nükleer gücü olsaydı da ABD, Türkiyeyi Kürdistan yapmak için bize saldırsaydı Türkiye yok olursa dünya da yokolsun der ve düğmeye basardık. Rusya da aynısını yapacağını söylüyor burada mantığa aykırı bir şey yok.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!