Ankara’dan S-400 çıkışı… Ukrayna’ya verilecek mi?

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin 'ABD baskısı altında' Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçme niyeti olmadığını belirtti.

featured

“ABD, Türkiye’den S-400’leri Ukrayna’ya vermesini istedi” iddialarının ardından Rus basınına konuşan İsmail Demir, “Bu bizim için bir tartışma konusu değil. Bu konu geçmişte masaya yatırıldı ve şimdi Rusya Federasyonu ile işbirliğine devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İzvestiya’ya yaptığı açıklamada, “Türkiye kendi politikasını ve gideceği yolu kendi belirleyebilir” diyen Demir, şöyle devam etti: “Bizim pozisyonumuz Ukrayna ve Rusya arasında barışı sağlamaktır. Akan kanı durdurmak için her şeyi yapıyoruz.”

Kiev’i desteklemeye çalışan ABD’nin Türkiye ile kriz nedeni olan Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri konusunda bir öneri getirdiği ileri sürülmüştü. Geçtiğimiz günlerde Reuters ajansına konuşan kaynaklar, ABD’nin Türkiye’den gayrı resmi olarak, Rus işgaline karşı kullanılmak üzere S-400’lerin Ukrayna’ya vermesini istediğini iddia etmişti. Söz konusu önerinin, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Türkiye’ye yaptığı ziyarette de gündeme geldiği belirtilmişti.

Ankara’dan S-400 çıkışı… Ukrayna’ya verilecek mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!