Ankara’ya Kızılırmak suyu: Bir günde 266 milyon litre!

Enerji ve iklim uzmanı Önder Algedik, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Ankaralılara Kızılırmak suyu verdiğini iddia etti.. Algedik'in yayımladığı dokümana göre suyun miktarı 266 milyon litre.

featured

Enerji ve iklim uzmanı Önder Algedik, X hesabı üzerinden bir doküman paylaştı.

Algedik, paylaşımında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 31 Aralık 2023 günü Başkentlilere 266 milyon litre Kızılırmak suyu verdiğini öne sürdü.

“Gökçek’in eserini yaşatmak buna denir” diyen Algedik’in paylaştığı dokümana göre 266 milyon litrelik su Kesikköprü Barajı’ndan çekilmiş.

ABB’ye bağlı ASKİ’nin internet sitesinin ‘Su KKaynaklarımız’ bölümündeki Kızılırmak-Kesikköprü Barajı sayfasında şu ifadeler yer alıyor:

“Kesikköprü Barajı ile İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi arasında, her biri 128 km uzunluğunda toplam 384 km’lik 3 ayrı boru hattı mevcuttur. Bir sene gibi rekor bir sürede bitirilen bu proje sayesinde, bir başka havzadan su temin edilerek, Ankara’nın uzun vadeli su ihtiyacı güvence altına alınmıştır. Kesikköprü Barajının hacmi 95 milyon metreküptür. Ancak bu barajın gerisinde toplam kapasitesi 7 milyar metreküp olan barajlar bulunduğundan Kızılırmak Sistemi’nin su potansiyeli çok yüksektir. Barajlarımızda Ankara’nın ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda su bulunduğundan, Kızılırmak Sistemi 2009 yılı Şubat ayından itibaren kullanılmamaktadır.NOT: 2014 yılı Haziran ayından bu yana Kesikköprü suyu barajlarımızdan gelen suyla harmanlanmakta ve İvedik içme suyu arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra şebekemize verilmektedir.”

Ankara’ya Kızılırmak suyu: Bir günde 266 milyon litre!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Öyle bir yazmışsınız sanki kullamısı ayıp gibi.Tabii kullanacak. Çünkü bizim paramızla yapılmış..Başkan değişince diğerlerini çöpe mi atacak. ATIL MI BIRAKACAK..İYİ BAŞKAN HERŞEYİ EN EKONOMİK KULLANDIR…

  2. 2 Ocak 2024, 12:55

    Mansur Yavaş’ın, Ankara’da “bir hayal kırıklığı olduğunu” boşuna söylemedik! Bu şahsın, Ankara’ya 5 yılda hemen hemen hiç bir şey kazandırmadığı çok açık bir gerçektir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!