Ankesörde yeni yöntem! Karttan bin askerin adı çıktı

featured

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün kripto yapılanmasının tespitine yönelik yürütülen ankesör soruşturmalarını derinleştirecek yeni bir yöntem geliştirdi. Bu kez 90 bin ankesörlü telefonda kullanılan 600 milyon kart verisini inceleyerek bugüne kadar örgütle bağı bilinmeyen 1000’e yakın askerin izini buldu.

Daha önce ardışık aramalar yapan ankesörlü telefonlar üzerinden binlerce kripto FETÖ’cüye ulaşan savcılık, şimdi de aramalarda kullanılan kartların hafızalarını incelemeye aldı. Operasyonlara yeni bir boyut kazandıracak gelişmeyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet içerisinde tespit edilemeyen kripto FETÖ’cüler deşifre edilecek ve yeni gözaltı dalgaları yaşanacak.

KARTLAR ELE VERDİ

FETÖ’nün mahrem imamlarının TSK içerisindeki örgüt üyeleriyle sabit hat üzerinden iletişime geçmesinin yanı sıra, ankesörlü telefonlarla aynı kart üzerinden de kendilerine bağlı FETÖ’cüleri aradığı ortaya kondu. Tespit üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, ülke genelinde ankesörlü telefonlarda kullanılan kartları mercek altına aldı. Savcılığın yaptığı ilk incelemede sadece İstanbul’da sabit hatlarla iletişimi olmayan ve aynı zamanda FETÖ iltisaklı tespit edilememiş bine yakın askerin ankesörlü telefon kartları kullanılarak arandığı ortaya çıkarıldı.

600 MİLYON VERİ

Ankesör soruşturmaları başladığında sadece aranılan telefon ve hat üzerinde yapılan incelemelerle FETÖ iltisaklı ve üyeliği tespit edilirken, savcılığın yeni yöntemi ile aynı arama kartı üzerinden farklı ankesörlü telefonlarla aranan FETÖ’cülerin izlerine de rastlandı. Yeni Şafak’tan Şahin Şen’in haberine göre, bu gelişmenin ardından ülke genelinde kullanılan ve kullanılmış olan ankesörlü telefon arama kartlarının HTS kayıtları istendi. Milli İstihbarat Başkanlığı (MİT) ile koordineli yürütülen çalışmalarda 90 bin ankesörlü telefondan elde edilen 600 milyon kart verisi titizlikle inceleme altına alındı.

GİZLİ YAPIYA KART DARBESİ

Ankesörlü telefon kartlarının sadece mahrem imamlar tarafından kullanıldığını tespit eden savcılık, aynı kartla farklı telefon kulübelerinden TSK’daki FETÖ’cülerin arandığını belirledi. Mahrem imamlar daha önceden sorumluluklarında bulunan FETÖ’cüleri aynı ankesörlü telefonlardan arıyorlar ve kolaylıkla tespit ediliyorlardı. Geliştirilen yeni yöntem ve ankesörlü kartlarla arama kayıtlarının tespit edilmesiyle mahrem imamların farklı ankesörlü telefonlar kullansa da aynı kart kullanmaları nedeniyle tespitinin yapılması ve gizli kalan yapının deşifre edileceği öğrenildi.

ARDIŞIK ARAMA

Savcılığın geliştirdiği yeni yöntemle ankesörlü telefon veri havuzunda bulunmayan FETÖ üyeleri tek tek ortaya çıkarılmaya başlandı. Soruşturmada TSK’da ve Polis Akademisinde eğitim görürken üniversitelere geçiş yapan FETÖ’cülerden bazılarının aynı ankesörlü telefon kartı üzerinden onlarca farklı telefon kulübesinden arandığı tespit edildi. Savcılık kartların incelenmesi sonucunda aynı ankesör kartından aranan FETÖ’cülerin farklı cihazlardan aransa bile ardışık arandığını belirleyerek soruşturmanın kripto yapıyı deşifre etmedeki önemini ortaya koydu

Ankesörde yeni yöntem! Karttan bin askerin adı çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 sene önce

    Fetö yü temizleyebilsek çok iyi olur, Ancak yetmez. Gücünü halktan almayan siyasi yapılanmanın da temizlenmesi gerekir ki hukukun üstünlüğü, kamuda liyakat, ülkede üretim, devlette tasarruf ve planlama, fabrikada iş, sofrada aş ülkede birlik, yıkılmaz bir iç cephe, dünyada başı dik, bağımsız bir ülke için; Çok ama çok temizlik ve çalışmak gerekiyor. Hadi bakalım, kolay gelsin.

    Cevapla
  2. 1 sene önce

    Soruları çaldılar .üniversite sorularını çaldılar.once bunların hesabını versinler bu ne vicdansız bir örgüt.birde Allah Muhammet diyorlar.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!