Antalya’da sel felaketi: İki ilçede eğitime ara verildi

Antalya'nın Kumluca ve Finike ilçelerinde akşam saatlerinde etkisini artıran yağmur, gece sel felaketine dönüştü. Taşan derelerden akan sel suları ile park halindeki otomobiller sürüklenirken, her iki ilçede çok sayıda ev ve işyerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. Eğitime 1 gün ara verildi.

featured

Antalya’nın Kumluca ilçesinde akşam saatlerinden itibaren devam eden sağanak ve fırtına, gece yarısından sonra etkisini artırdı. Salur, Sarıcasu ve Ortaköy mahallelerinde etkili olan sağanak sonrası ilçe merkezinden geçen Gavur çayı taştı. Sokak ve caddeler göle döndü, park halindeki otomobiller, sel sularına kapılarak sürüklendi. Örtü altı üretim merkezi olan Kumluca’da yüzlerce sera sular altında kaldı. Çok sayıda binanın birinci katı ve müstakil evler sular altında kaldı.

Cep telefonlarından ‘evlerinizden çıkmayın’ dışarı çıkmayın uyarıları yapıldı. Evlerde mahsur kalan vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla bölgeye AFAD’dan destek istenirken, belediye personelinin de yine mahsur kalanlara ulaşmaya çalıştığı bildirildi.

BAŞKAN KÖLEOĞLU: 50 YILDIR BÖYLE BİR FELAKET YAŞANMADI

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, akşam saatlerinde başlayan yoğun yağış nedeniyle teyakkuz halinde olduklarını söyledi. Başkan Köleoğlu, ilçede 50 yıldır böyle bir felaket yaşanmadığını belirtirken, sel sularının köprüleri yıktığını, bu nedenle iş makinelerinin de çalışamadığını söyledi.

Başkan Köleoğlu, “Yağmur suları taşkınlara sebep olmuştur, zemin katlar ve arabalara zarar vermektedir. Uyarıların ardından ilk andan itibaren teyakkuz halinde bekliyorduk. Sular bir anda yukarıya çıkarak, arabaları sürükledi, seralar sular altında kaldı. Çaba sarfetmemize rağmen yetişemedik. İlçemiz adıma çok üzgünüm. Can kaybı olmaması için vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz, tüm Kumluca’mıza geçmiş olsun.” dedi.

Ekipler, mahsur kalanlara yardımcı olmak için büyük çaba sarf ederken, şu ana kadar herhangi bir can kaybı ya da yaralanma ihbarının gelmediği öğrenildi.

EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Kumluca’da Gavur Çayının taşmasıyla oluşan sel felaketi yaşamı olumsuz etkilerken, ilçede ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildi. Kumluca girişinde eski Tahıl Pazarında su seviyesinin yükselerek otobüsleri de sürüklediği bilgisine ulaşıldı. Toptancı Hal yakınındaki dağın yamacından kapan toplarca toprak yığını ise seraların üzerine devrildi. İlçede bazı mahallelerde de elektriklerin kesildiği öğrenildi. Ekipler sel suları altında kalan evlerde mahsur kalan vatandaşlar için tahliye çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Finike’nin Yeşilyurt Mahallesi’nde ise sel büyük zarara yol açtı. Seralar ve narenciye bahçeleri sular altında kalırken, araçlar sel sularıyla birlikte sürüklendi. Sağanak yağış bölgede etkisini sürdürürken, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, “Kıymetli hemşehrilerim, Finike Belediyesi olarak tüm ekiplerimizle birlikte aşırı yağış nedeniyle meydana gelen zararları telafi etmek amacıyla çalışıyoruz. 12 Aralık Pazartesi günü ilçe genelindeki tüm okulların tatil olduğunu belirtiyor, acil durumlar dışında dışarıya çıkmamanızı rica ediyorum” dedi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

​Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçelerinde büyük hasara yol açan sel nedeniyle Antalya Valiliği’nce kriz masası oluşturuldu. Vali Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de sel bölgesine hareket etti. Bölgeye ulaşan AFAD ve DSİ ekipleri ise çalışmalara başladı. Kumluca ilçesinde 3 derenin taşması sonucu pek çok aracın denize doğru sürüklendiği belirtildi. Kumluca içerisinden geçen Antalya- Kaş kara yolu trafiğe kapatıldı, araçlar köy yollarına yönlendirildi. Şehir dışından gelen araçların ise ilçe merkezine girişine izin verilmiyor.

ARAÇLAR BİRBİRİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

Şiddetli yağış sonrası Eski Cami Mahallesi’ndeki Halil Şıvgın Bulvarı’nda ciddi zarar oluştu. 1 metre kadar yükselen sular nedeniyle çok sayıda iş yeri ile evi su bastı. Binaların zemin ve giriş katları sel suları ile doldu. Bulvar ile bağlantı yollarında park halinde bulunan çok sayıda araç da sel sularıyla sürüklendi.

Bazı ağaçlar kökünden sökülürken, iş yerlerindeki eşyalar sel suları ile birlikte yola çıktı. Park halindeki araçların ise birbirinin üzerine çıktığı görüldü. Trafiğe kapatılan Halil Şıvgın Bulvarı’ndaki araçların kaldırılması için ise çalışma başlatıldı. Evlerde mahsur kalanların yardımına çevredekiler koşarken, iş yeri sahipleri sel sularını tahliye etmeye çalışıyor.

‘BELİM BOYUNDA SU VARDI’

İş yeri sahibi Mehmet Akdinç, “Saat 01.00 sıralarında yağmur başladı. Saat 03.00 civarlarında ise dükkanımıza doğru geldi. Dükkanımız su içinde. Su bayağı yükseldi ve mallarımız su içinde bulunuyor” dedi. Gürcan Gökkaya ise “Belim boyunda su vardı. Motosiklet, araba ne varsa gitti” diye konuştu. Melih Salu da “Araba ileride kahvenin önündeydi, oradan sürüklenerek, 300 metre ileriye geldi. Su akışı, insan boyu kadar vardı” dedi. Ayşe Sıkı da şunları söyledi:

“Komşularım haber verdi. Bizim haberimiz yoktu. Geldik, bir baktık her şey mahvolmuş, gitmiş. Akşamdan bu yana temizlikle uğraşıyorum, boyum kadar su çıktı. Dükkan da depo da gitti. Her şeyim bitti, her şey kiraydı. Gittik, bittik biz. Bizi kim kurtaracak” diyerek gözyaşı döktü.

2 İLÇEYE YILIN EN YÜKSEK YAĞIŞI MİKTARI DÜŞTÜ

Şiddetli yağış, Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde hasara yol açtı. Finike ve Kumluca ilçelerinde, 2022 yılının en yüksek yağış miktarına ulaşıldı. Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre; son 24 saatte Finike’ye 253.8, Kumluca’ya 207.8, Serik’e 128.1, Manavgat’a 100.5, Antalya kent merkezine 77.4, Aksu’ya 66.6 ve Kaş’a 57.16 kilogram yağış düştü. Yağışların kısmi olarak bugün akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

4 ÇOCUK YARALANDI

Kale Mahallesi’nde Suriyeli 4 çocuğun kaldığı ev yıkıldı. Komşuların yardımıyla kurtarılan çocuklar, hastaneye götürüldü. Çocukların hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi. Yıkılan ev kullanmaz hale gelirken, eşyalar sel sularıyla sürüklendi. Sel nedeniyle aynı mahallede yolun ortasında çukur oluştu. İlçede kanalizasyon çalışmaları sırasında dökülen mıcırlar da sel sularıyla birlikte ilçe merkezine kadar ulaştı.

SEL FELAKETİNE GİDERKEN KAZA YAPTILAR

Finike’den Kumluca ilçesindeki sel için bölgeye giden araçların sürücüleri kaza yaptı. Finike- Kumluca kara yolunda Devlet Su İşleri’ne ait kamyon, önündeki kepçeye çarptı. Kepçenin kontrolünü kaybeden operatör, portakal satılan minibüse çarptı. Kazada minibüs kullanılmaz hale geldi, kamyon ve kepçede ise hasar oluştu. Portakal tezgahında kimsenin olmadığı öğrenildi. Kamyon şoförü ile kepçe operatörünün kazayı sıyrıklarla atlattığı belirtildi.

‘DAĞLARDAN KORKUNÇ BİR SEL GELDİ’

Demre ilçesinde etkili olan aşırı yağış nedeniyle Köşkerler, Beymelek ve Belören mahallelerinde zararın olduğu öğrenildi. Demre’yi Belören ve Çağman mahallelerine bağlayan kara yolunun yanı sıra bölgedeki ara yollar ulaşıma kapandı. Demre Belediyesi’ne bağlı ekipler, gece boyunca çalışma yaptı. Bölgede istinat duvarları yıkılırken, çok sayıda sera da sular altında kaldı. Belediye Başkanı Okan Kocakaya da çalışmalara eşlik etti. Kocakaya, “Dağlardan korkunç bir sel geldi. Önüne gelen yol, duvar, sera her şeye zarar verdi. Zararın boyutunu gündüz gözüyle tespit edebileceğiz. Ekiplerimiz aralıksız çalışıyor” dedi.

Kumluca ilçesinde sel sularının çekilmesi sonrası balçık ve moloz yığınları ortaya çıktı. İş yerleri, evler ve araçlara dolan balçığın temizlenmesi için vatandaşlar kendi imkanlarıyla çalışma yaparken, iş makineleri de yol üzerindeki balçığı temizlemeye çalıştı. Kumluca’daki sel hasarının özellikle Gavur Deresi’nin ayırdığı Narenciye Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı ve Eski Cami Mahallesi Halil Çıvgın Bulvarı ile bu bölgenin arka sokaklarında yoğun olduğu belirlendi.

‘BİR TEK TORNAVİDA BİLE KALMADI’

Narenciye Mahallesi’nden Arzu Özensi, “Burası doktorun yeri. ‘Ayaklarım kirli’ diye kapıyı ben açtım. Yağmurun başladığını kocam haber verdi, arabaların sürüklenişini hep gördüm” dedi.

Süleyman Uğural, “Allah’a şükürler olsun, can kaybımız yok. Gece 03.00’e kadar sorun yoktu. Ne olduysa sonrasında oldu. Gelen sularla önce ağaç, otomobile sonra da dükkana giriyor. Verdiği zarar ortada, Kumluca’da en fazla bizim zararımız var. Bir tek tornavida bile kalmadı. Ne yapacağımızı bilmiyorum. 150 bin TL’den fazla zararımız var” diye konuştu.

Ramazan Aydoğmuş “Gece uyuduktan sonra uyanınca her yerin sularla dolduğunu gördüm. Sonra hemen eşimi kaldırdım ve ‘evi su bastı’ diyerek canımızı kurtardık. Kapıyı açınca sular hep içeriye girdi. Sular azalınca eve girebildik” dedi.

VALİ YAZICI İLE BAŞKAN BÖCEK SEL BÖLGESİNDE

Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bölgede inceleme yaptı. Vali Yazıcı ile Başkan Böcek selde iş yeri, evi, serası zarar görenlerle görüşüp, yetkililerden bilgi aldı. Gazetecilere açıklama yapan Vali Yazıcı, ilçede metrekareye 207 kilogram yağış düştüğünü söyledi. Şiddetli yağış nedeniyle Kumluca’nın ciddi manada sıkıntıya girdiğini dile getiren Vali Yazıcı, “Sabah 08.00’e kadar 400’e yakın ihbar geldi. İhbarlar değerlendiriliyor. Can kaybı söz konusu değil. Tarım arazilerinde ve ilçe merkezinde mağdur olan çok sayıda vatandaşımız var” dedi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ekiplerin seraları incelediğini dile getiren Vali Yazıcı, Kavaklıkuyu Caddesi’nde mağdur olan esnafı ziyaret ettiklerini belirtti. Belediye ekiplerinin bodrum katlarındaki suların tahliyesi için çalışma yaptığını aktaran Yazıcı, sel mağdurlarının da temizlik yaptığını söyledi. Vali Yazıcı, “Ekiplerimizin hasar tespiti için iş yerleri, mağdur vatandaşlarımızın konutları ve araçlarla ilgili tespitleri en kısa sürede bitireceğiz. Akşama kadar bitirmeyi hedefliyoruz, olmazsa yarına biter” diye konuştu.

SERASINI KONTROLE GİDEN ÇİFTÇİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, şunları söyledi:

“Sadece 1 vatandaşımız daha önce baypas olan 78 doğumlu vatandaşımız su altında kalan serasına kontrole gittiğinde kalp krizi geçirdi. Hastaneye götürülen vatandaşımız ne yazık ki vefat etti. Serasında kalp krizi geçirmiş. Devletimiz yaraları saracak. İçişleri Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileğini iletti. Gece 02.30’dan itibaren teyakkuz halindeyiz, kriz merkezlerimiz kuruldu. Takipteyiz, can kaybı olmaması sevindirici ama ciddi miktarda hasar gören yer ve mağdur olan vatandaşımız var. Devletimiz bu hasarı da karşılayacaktır. Büyük geçmiş olsun.”

BAŞKAN BÖCEK: 2 İTFAİYE ARACIMIZ KAYBOLDU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise şunları söyledi:

“Mal canın yongası; can kaybımız yok ama her yer çamur. Her yer afet ile ilgili sıkıntı görmüş. Biz de 01.15 itibarıyla tüm ekiplerimiz araç gereçle çalışmalara başladık. 25 itfaiye aracı, 38 iş makinesi, 10 kamyon yer aldı. Köprümüz yıkıldı. 2 itfaiye aracımız kayboldu. 167 personelimiz vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyor. Büyük afet, üzgünüz. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Diğer yandan belediyeye ait itfaiye araçlarının kurtarma çalışmasına giderken sele kapılıp sürüklendiği, çalışanların sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

thumbnail
İlişkili Haber

Meteoroloji uyardı: Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın

Antalya’da sel felaketi: İki ilçede eğitime ara verildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!