Antalya’da tiyatroya kıymayın efendiler!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’da kurumsallaşmış tiyatro yapılarından Antalya Şehir Tiyatroları’na yaptığı müdahaleye tepkiler büyüyor. Antalya’da pek çok oyun sahneye koyan oyuncu, yönetmen ve 15 yıldır yayınlanan Sahne dergisi yayın yönetmeni T. Murat Demirbaş konuyla ilgili veryansıntv’ye açıklamalarda bulundu.

Antalya’da tiyatroya kıymayın efendiler!

SORU: Siz Antalya’yı ve Antalya Şehir Tiyatrosu’nu yakından tanıyorsunuz. Ne oluyor Antalya’da?

T. MURAT DEMİRBAŞ: Evet benim Antalya Belediye Tiyatrosu ile tanışmam Müfit Kayacan ile olmuştur. Akaydın döneminde Vatan Kurtaran Şaban ve  Ödenmeyecek Ödemiyoruz adlı oyunları sahneye koymuştum. Ayrıca Antalya Devlet Tiyatrosu’nda Kurtuluş ve geçtiğimiz yıl da Döşemealtı Belediyesi Halk Tiyatrosu’nda Bu da Geçer Ya hu adlı oyunları çalışmak üzere uzun süre Antalya’da bulundum. Dolayısıyla orada tiyatro yapan bütün arkadaşları tanırım. Antalya Şehir Tiyatrosu geçmişi 35 yıla dayanan ve kendi geleneğini oluşturmuş köklü tiyatrolarımızdan biridir.

Öyle ki usta çırak ilişkisiyle Türk tiyatrosunun önemli yazarlarının oyunlarını oynamış daha çok da geleneksel tiyatromuzun biçimsel uygulamalarını kullanmış halk tiyatrosu geleneğine daha yakın bir tiyatrodur. Orada bulunduğum yıllarda gördüm ki aslında Antalya’da tiyatro hareketine yön veren Müfit Kayacan, Mehmet Özgür ve Abdullah Sürekli gibi sanatçılar, aynı ocaktan yetişmiş, aynı gelenekten gelen ve birlikte uzun süreler çalışmış, aynı geleneği devam ettiren önemli sanatçılar. Belediye yönetimi Akp ve Chp arasında peşpeşe el değiştirince buradaki dengelerde her seferinde değişmiş ama tiyatro her şeye rağmen devam etmiştir. En son Akp döneminde Mehmet Özgür tiyatro çalışanlarının oyuyla Genel Sanat Yönetmeni olmuştur.

T. Murat Demirbaş

SORU: Peki bu sizce siyasi bir karar mı?

T. MURAT DEMİRBAŞ: Hayır efendim. Dedim ya bu sanatçılar sonuçta aynı tornadan çıkmış özü itibariyle o toprağın evlatları. Yaşamlarının merkezinde yalnızca tiyatro var. Bir şekilde biri Akp ile çalıştı öteki çalışmadı diye bakamayız. Onlar herşeye rağmen tiyatro yapmaya çalışıyorlar. Abdullah Sürekli Kepez Belediyesi’nde, Mehmet Özgür AŞT’de, Kayacan ise en son Döşemealtı Belediyesi’nde tiyatro yapıyordu. Chp yeniden Büyükşehir’i alınca geçmişin hesabını sormaya ve bir çeşit bedel ödetmeye kalkıyor. Yani siyasi erkini tiyatro üzerinden ispatlamaya çalışıyor. Elbette Mehmet Özgür de hatalar yapmış olabilir ve bunu eleştirebilirsiniz. Ama oradaki tiyatroyu kökünden dinamitleyemezsiniz. Bu Antalya seyircisini cezalandırmaktır. Bakın son yerel seçimlerden sonra Döşemealtı Belediye Tiyatrosu’nu da kapattılar. Akıl alır gibi değil.

SORU: Oysa ki Chp’nin bu tür kültür sanat konularında daha duyarlı olacağını düşünürüz.

Abdullah Sürekli

T. MURAT DEMİRBAŞ: Yapılan işler maalesef son seçimden sonra Chp’nin bu alanda karnesini iyi göstermiyor. Özellikle yeni aldığı belediyelerde çok hazırlıksız olduklarını ve bu kadar zaman geçmesine rağmen ciddi bir atak yapamadıklarını gösteriyor. Oysa tiyatroseverler Başkan Böcek’ten Karaalioğlu Parkı girişindeki salonun bir an önce bitirilmesini, “Eski Garaj” diye bilinen bölgedeki Kültür Merkezi’nin bütçesizlik yüzünden duran inşaatının tamamlanmasını bekliyor. Tiyatroyu dağıtmasını değil. Bir sürü gerekçe sıralamışlar yok bu yönetmelik yurt dışından sanatçı getirmemizi engelliyor, yok idarecilerin şöyle atanması gerekiyor gibi. Adama sorarlar “Siz İstanbul Şehir Tiyatrosu’na boksör atandı” diye ortalığı ayağa kaldıracaksınız sonra da Antalya’da tiyatro ile hiçbi

r ilgisi olmayan Sağlık Teknisyenini Müdür yapacaksınız. Sorarım size Avrupa’dan hangi yönetmeni getirecektiniz de bu yönetmelik engel oldu? Bir tane isim söylesinler bütün eleştirimi geri alacağım. Bu yeni tarz Chp’nin ne yaptığını anlamak mümkün değil. Seralardan geldim diyen Böcek şimdi o toprağın yetiştirdiği insanları harcıyor. Ne olabilir anlaşamadığınız? Ben en son Nazım Hikmet’in Kafatası adlı eşsiz eserini Engin Alkan’ın rejisinden izledim ve çok etkilendim.

SORU: Chp’yi bu alanda başarısız bulduğunuzu söylüyorsunuz. Henüz çok erken değil mi?

T. MURAT DEMİR

Müfit Kayacan

BAŞ: Hayır efendim değil İstanbul’u saymazsanız seçim biteli 7-8 ay geçti. Özelllikle yeni devralınan belediyeler Ankara, Adana, Antalya bunlar tiyatrosu olan altyapısı olan kentler. Soruyorum ne yaptınız buralarda? Kimleri göreve getirdiniz sezonu nasıl açtınız? Tiyatrolarla ilgili ne planınız var? Merak etmesinler hepsini yakından takip ediyoruz. Cumhuriyet Devriminin kalesi olması gereken CHP, Kültür Devrimini unutmuş görünüyor. Mustafa Kemal bırakın tiyatroyu kapatan tiyatroya zarar verebilecek hiç kimseyi Başkan adayı bile yapmazdı.

O yüzden Beyler! Tiyatroya zarar vermeyin! Sizler bir ya da iki dönem Başkanlık yapıp gideceksiniz. Ama o tiyatroların yetiştirdiği gençler geleceğimizi yönetecek.

Yani tiyatroya kıymayın efendiler…

AHMET YILDIZ