AOÇ talanı yargıya taşındı

Atatürk Orman Çiftliği alanı ‘Beştepe Millet Ormanı ve Sosyal Donatı inşaatı’ ihalesi yargıya taşındı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Atatürk Orman Çiftliği'nden Atatürk'ün ismini silmeye iktidarınızın ömrü yetmez" ifadelerini kullandı.

featured

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’nün Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanı ‘Beştepe Millet Ormanı ve Sosyal Donatı inşaatı’ ihalesini yargıya taşıdı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ alanı, Atatürk’ün şahsi mal varlığıdır halkına emanet edilmiştir. Atatürk’ün adını silerek Beştepe Millet Ormanı’na dönüştüremezsiniz” dedi.

‘ATATÜRK’ÜN İSMİNİ SİLMEYE İKDİDARINIZIN ÖMRÜ YETMEZ’

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre, ihale sonucu bölgenin ‘Millet Ormanı’ adı altında yapılaşmaya açılacağını da savunan Candan, bisiklet parkurları, köprüler, oyun alanları, kameriyeler yapılacağını vurguladı.Atatürk Orman Çiftliği’nden Atatürk’ün ismini silmeye iktidarınızın ömrü yetmez” dedi.

‘YASAL DAYANAĞI YOK’

Candan şunları söyledi:

“Atatürk, çorak topraklardan bir orman yarattı. Çok istiyorsanız, çorak bir toprak parçası bulun ve orada orman yapın. Yasal mevzuatta da yeri olmayan ‘Millet Ormanı’ gibi bir kullanım biçiminin amacı ortadadır. Atatürk Orman Çiftliği’nden Atatürk ismini silmenize izin vermeyeceğiz. Yargıya başvurduğumuz ihaledeki bölge AOÇ Müdürlüğü mülkiyetindedir. Bu alanda Orman İşletme Müdürlüğü’nce ihale kararı verilemez, yasal dayanağı yoktur. İhaleye konu bölge birinci derece doğal ve tarihi SİT alanıdır. Sosyal donatı inşaatı ve altyapı düzenlemesi adı altında büyük bir tahribat yaşanacaktır.”

Tezcan Karakuş Candan

AOÇ’DE YENİ BİR RANT ALANI OLDU

Öte yandan, Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Mustafa Kemal Atatürk’ün başkent ilan edilen Ankara’nın imarı için 1926 kurulmasını istediği, 1989 yılında özelleştirilen ve 2011 yılında da Limak Holding’in olan Çimento Fabrikası, AOÇ’de yeni bir rant alanı oldu. Mart ayında Limak Holding’in 588 bin metrekarelik AOÇ arazisi üzerine lüks konutlar ve ticaret merkezleri yapabilmesi için imar planı değişikliği yapıldı. Meslek odalarının yanısıra Ankara Büyükşehir Belediyesi de plan değişikliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için yargıya başvurdu. Bakanlığı ikna eden Holding temsilcilerinin belediye ve meslek odalarını ikna etmek için temas arayışları sürerken bu kez geçen günlerde parselasyona ilişkin ikinci plan değişikliği de bir ay süreyle askıya çıkartıldı.

ABB 14 KEZ İTİRAZDA BULUNDU

İmar planı raporlarına göre, 588 bin metrekarelik AOÇ arazisinin, 261 bin metrekaresi konut, 50 bin metrekarelik bölümü ticaret ve konut, 12 bin metrekaresi ise özel eğitim alanı olarak kullanılacak. Geri kalan bölüme ise anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, dini tesis, sağlık alanı, park, otopark ve yol inşa edilecek. Atatürk Orman Çiftliği’ni koruma amaçlı yasal düzenlemelere göre, kullanım amacı değişen arazilerin eski haline döndürülmesi ya da tarihi değeri olan yapıların koruma altına alınması gerekirken yapılaşmaya açılması üzerine ABB, bakanlık aleyhine dava açtı. ABB askıya çıkartılan ilk plan değişikliğine 14 ayrı itirazda bulundu. İtirazların reddi üzerine yargı yoluna başvuran ABB’nin dava dilekçesinde 2018 yılından bu yana değişiklik istemine üç kez olumsuz görüş verildiği belirtilerek, yeni planın kanunlara aykırılığın yanısıra AOÇ’nin kuruluş amacı ve ruhuna da aykırılık oluşturduğu belirtildi.

SİT ALANI

Yapılaşmaya açılan arazinin sit alanı üzerinde bulunduğu belirtilen dilekçede ayrıca AOÇ Kanunu’nda arazi üzerine konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşmaya gidilemeyeceğine ilişkin kesin hüküm bulunduğuna dikkat çekildi. Tüm itirazları reddedildiği için dava açılmak zorunda kalındığı belirtilen dilekçede, “telafisi güç zararların önüne geçilmesi için” öncelikle yürütmeyi durdurma kararı alınması istendi.

BAKANLIK VAZGEÇMİYOR

Dava süreçleri başlarken bu kez bakanlık 28 Temmuz tarihinde arazinin yapılaşma için kullanılmasını sağlayacak parselasyona ilişkin ikinci bir değişiklik planını askıya çıkarttı. ABB bu değişikliğin de iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmaya hazırlanıyor.

HER YERİ PARÇA PARÇA YOK ETTİLER

Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi olanakları ile satın alarak bağışladığı arazi yıllar boyunca küçüldü. Sayıştay’ın raporunda, 2020 yıl sonu itibarıyla 33 bin 98 dekar büyüklüğündeki AOÇ arazisinin, yüzde 67 oranında 22 bin 200 dekarlık kısmının orman alanı olarak belirlendiği, arazinin yüzde 14 oranında 4 bin 748 dekarlık kısmının çeşitli kamu ve özel sektör gerçek ve tüzel kişilerine kiraya verildiği bildirildi. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevzuata aykırı olarak alana Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşa ettirdi.

Alanın yüzde 6 oranındaki 2 bin 131 dekarlık kısmının kültüraltı tarım arazisi olarak ayrıldı, Yüzde 7 oranındaki 2 bin 162 dekarlık kısmı Ankapark alanı olarak 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesine tahsis edildi ve yüzde 6 oranındaki bin 857 dekarlık kısmının da arsa, kanal, yol, bina alanları olarak kullanıldığı bildirildi.

AOÇ talanı yargıya taşındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!