Arap Birliği Zirvesi’nde ‘Türkiye’ye kınama’ iddiası

Şarku'l Avsat gazetesi, Arap Birliği Zirvesi'nin taslak bildirisinde Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye yönelik operasyonlarının kınandığını iddia etti.

featured

Arap Birliği Zirvesi, Kovid-19 salgınının neden olduğu iki yıllık aranın ardından Cezayir’de toplandı. Zirveden gıda güvenliği, terörle mücadele ve bölgesel konularla ilgili önemli kararların çıkması beklenirken, İngiltere merkezli Şarku’l Avsat gazetesi, zirvenin ardından duyurulacağı belirtilen ‘Cezayir Deklarasyonu’nun taslak metnine ulaşıldığını yazdı.

Buna göre taslak bildiride, 24 Aralık 2015 tarihli karara uygun olarak Türkiye’nin birliklerini Irak’tan çekmesini talep edildi. Şarku’l Avsat gazetesinin haberine göre, Türkiye’ye yönelik Irak’ta ‘güvenin inşasını zedeleyecek ve bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit edecek adımlardan kaçınması’ çağırısına yer verildi.

Ayrıca, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarının kınandığı belirtildi. Söz konusu operasyonların, Birleşmiş Milletler (BM) ilkelerinin ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının ‘açık ihlali’ olduğu savunuldu.

AFP: GÜNDEMDE TÜRKİYE VE İRAN’IN ‘MÜDAHALESİ’ VAR

AFP ise zirvenin gündeminde Suriye, Libya ve Yemen’deki çatışmalar olacağını yazdı. Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarının, Türkiye ve İran’ın bu ülkelerdeki ‘müdahalelerine’ karşı bildiri yayınlama hazırlığında olduğu ileri sürüldü. AFP’nin haberinde, Ankara ile Tahran’ın ‘isimlerine yer verilip verilmeyeceğinin tartışıldığı’ belirtildi.

Metnin Yemen’e ait bölümünde bu ülkeye saldıran Suudi Arabistan ve BAE’den övgüyle söz edilirken, ülkelerini savunan Yemenli Ensarullah hareketi ve Husiler kınandı.

CEZAYİR MUHALEFET PARTİSİNDEN TÜRKİYE VE İRAN’LA KENETLENME ÇAĞRISI

Barış Toplumu Hareketi, Cezayir’in ev sahipliğinde düzenlenen 31. Arap Birliği Zirvesi dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Arap liderlerini, İslam ümmetinin yeniden uygarlık tarihindeki tekamülünü sürdürmesi için yeni bir medeni vizyon çerçevesinde, rekabet ve çatışma için değil, kenetlenme ve entegrasyon için, İran ve Türkiye başta olmak üzere İslam dünyasının bileşenleri ile diyalog ve normal ilişkiler açmaya çağırıyoruz.” denildi.

Arap ülkelerinin aralarındaki anlaşmazlıkların sona erdirilmesinin gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, Filistin meselesinin milli ve dini bir dava olarak merkeze alınması ve İsrail ile yapılan normalleşme sürecinin son bulması çağrısı yapıldı.

Arap Birliği Zirvesi’nde ‘Türkiye’ye kınama’ iddiası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  dünyadaki bütün birlikler, emperyalistlerin kurduğu ya da ele geçirdiği oluşumlar. eskiden Bağlantısızlar birliği vardı, o da anti emperyalist olduğu için aynı güçlerce bitirildi.

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  Arap birliği o kadar çok Arapları düşünüyorsan Suriyelileri neden almadın. Pkk’ya mühimmat göndermeyi biliyorsun

 3. 1 ay önce

  Avrupa birliği: -Eyvallah,
  Afrika birliği: -Eyvallah,
  Arap birliği: -Eyvallah,
  Türk birliği: – Olmaz o faşizme, ırkçılığa giriyor…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!